Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

U Lipavského shánějí šéfkuchaře, ale… plat nic moc! Čím ho chtějí nalákat?

Autor: Tomáš Belica - 
2. října 2023
05:00

Vařit pro řadové zaměstnance i umět polechtat chuťové pohárky vzácných hostů, které si šéfdiplomat Jan Lipavský (38, Piráti) k sobě pozve. Ministerstvo zahraničí (MZV) teď hledá nového šéfkuchaře, který by tohle všechno dokázal.

Nového šéfkuchaře či šéfkuchařku hledá ministerstvo do svého tzv. gastronomického oddělení. Co na budoucího úspěšného kandidáta čeká? „Příprava menu včetně kalkulací a zajišťování přípravy pokrmů a chodu reprezentační kuchyně, kontrola zásob, objednávání surovin, kontrola čistoty na pracovišti,“ píše se v inzerátu. Podmínkou také je láska ke gastronomii, vášeň pro vaření, úcta k surovinám a smysl pro detail a kvalitu.

Katův šleh ne

„Oddělení gastronomie zajišťuje provoz stravovacích zařízení MZV, tj. provoz závodní jídelny a kantýny, které slouží zaměstnancům, a stykového střediska, jež zajišťuje konání společenských akcí na vysoké úrovni,“ popsala Mariana Wernerová z tiskového odboru MZV. Od úspěšného kandidáta se samozřejmě očekává, že bude mít českou kuchyni v malíku. Zapomeňte ale na katův šleh či pochybné UHO. „Tým kuchařů ministerstva zahraničních věcí dbá na prezentaci moderní české gastronomie,“ dodává Wernerová.

Peníze slabé

Může ale vůbec ministerstvo finančně konkurovat zavedeným gastropodnikům? Danou pozici si totiž úřad cení na 6. platovou třídu. Podle délky praxe se tak jedná o gáži v rozmezí od 17 350 Kč až po 25 290 korun v hrubém, byť ji mohou navýšit odměny. Restauratér a člen gastronomické sekce Hospodářské komory Luboš Kastner míní, že odměna na této pozici by měla být rozhodně vyšší. „Tady budou samozřejmě určité benefity. Osobně bych tedy předpokládal úroveň okolo 35 tisíc čistého,“ sdělil Kastner. MZV však kuchařům nabízí i možnost krátkodobé či dlouhodobé práce na našich ambasádách v cizině, plat jim pak mohou výrazně navýšit diety.

Jaké benefity MZV v inzerátu nabízí?

  • práce na plný úvazek (pracovní smlouva)
  • závodní stravování
  • možnost ubytování pro mimopražské
  • vzdělávací kurzy a školení
  • fond kulturních a sociálních potřeb
  • možnost práce v zahraničí

Víte, že...

..podle serveru Platy.cz se průměrná hrubá měsíční mzda na pozici šéfkuchař pohybuje od 29 tisíc do skoro 65 tisíc korun?

Kuchtík jako Ferda mravenec?

Podle Mariany Wernerové může být dobrou motivací pro zaměstnance MZV – kuchaře – také možnost vycestovat do zahraničí. A to buď dlouhodobě na standardní dobu 4 let, nebo jen na služební cestu podle aktuálních potřeb ambasád. „Zaměstnanci MZV vysílaní k výkonu práce na zastupitelských úřadech, kteří mají v agendě provoz gastronomického oddělení, ji zpravidla mají jako jednu z částí pracovní agendy. Standardně jsou vysíláni v kumulované funkci domovník-kuchař, popřípadě řidič,“ sdělila.

Video  Lipavský vábí do Česka turisty z Indie: Jednal o lince Dillí - Praha  - Blesk - Jakub Kopřiva
Video se připravuje ...

tom999 ( 2. října 2023 22:49 )

Tak, Honzíku, poslouchej.

Byl jeden čuník a všichni mu říkali: Nelez do žita.

Jenomže ten čuník se každou noc odhrabal a šup do žita. Tam se měl...

Honzík: Jako prase v žitě. A to je celý?

Vrána: Ne. To má ještě pokračování.

Ten čuník byl ze všech nejtlustší, a když přišla doba zabijaček, šel první na řadu.

Honzík: Zabili ho?

Vrána: No. Ale ty ostatní pak taky.

!! Ale jenom ten jeden si mohl opravdu říct: Byl jsem v žitě. !!

// Vrchní, prchni! - Chceš si žít jako prase v žitě? //

9876543 ( 2. října 2023 15:07 )

andre zemana s nimi (!)

krapotkin ( 2. října 2023 12:09 )

On v ní něco má ? Já myslel, že to je jen špunt na krk.

krapotkin ( 2. října 2023 12:07 )

Babiš rád dodá tu z Kostelce.

krapotkin ( 2. října 2023 12:07 )

Primátorka nevaří, ta si dělá jenom lajny.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud