Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

Premiéra v Kyjevě: Poprvé tam jednali ministři zahraničí EU. Lipavský popsal výsledek

Aktualizováno -
2. října 2023
17:24
Autor: ČTK, swp - 
2. října 2023
09:50

V Kyjevě se dnes sešli ministři zahraničí zemí Evropské unie. Na sociální síti X to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Podle Borrella to bylo vůbec poprvé, co se zástupci diplomacií všech států evropské sedmadvacítky setkali mimo území unie. V ukrajinské metropoli byl také český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), podle kterého dnenší jednání nebylo pouze symbolické, ale jednalo se o praktických řešeních. 

„Zasedání FAC (Rady pro zahraniční věci) přímo v Kyjevě je jasným potvrzením toho, že budeme stát při Ukrajině, dokud to bude nutné, a zároveň počítáme s tím, že se připojí k evropské rodině,“ uvedl Lipavský k dnešní schůzce podle svého mluvčího Daniela Drakea. „Během zasedání se zaměříme na rozšíření podpory ukrajinského mírového plánu o země globálního Jihu,“ dodal ráno český ministr.

Odpoledne výsledky jednání zhodnotil. „Jednoznačně zaznělo, že pokud Ukrajina bude v Evropské unii, tak to bude jasná bezpečnostní garance, protože Evropská unie je i mírovým projektem. Nicméně platí, že se Ukrajina musí proměnit, přizpůsobit své právo právu EU. Je to běh na dlouhou trať,“ uvedl Lipavský.

Za Česko podle něj jasně zazněl postoj, že na podzim nebo začátkem příštího roku by se měla otevřít přístupová jednání EU s Ukrajinou. „To je technický proces, během kterého se bude posuzovat, jak moc je Ukrajina připravena. Bude jasně vidět, kde musí ještě zapracovat,“ poznamenal šéf české diplomacie. Je v zájmu Evropy, aby Ukrajina dokázala převzít všechny potřebné standardy a přizpůsobila svůj právní řád, míní.

O jednání už ráno informoval server Politico nebo portál Wirtualna Polska, který napsal, že polské uživatele sociálních sítí v neděli večer zaujaly informace ze služby Flightradar, podle nichž v Lublinu na východě Polska přistála letadla z různých evropských zemí, včetně Česka. 

„Budoucnost Ukrajiny leží v EU“

Dnešní setkání měla ukrajinského šéfa diplomacie Dmytra Kuleby přinést hmatatelný výsledek. Podle Politica zmínil další finance v hodnotě 500 milionů eur (kolem 12 miliard korun) z Evropského mírového nástroje (EPF), jenž je určen na zbraně a munici pro Ukrajinu. Sumu měsíce blokovalo Maďarsko kvůli tomu, že Kyjev vede maďarskou banku OTP na svém seznamu sponzorů války. Obě země se ale nyní podle Kuleby dohodly na řešení.

„Budoucnost Ukrajiny leží v EU,“ poznamenal dnes Borrell, který jednal v Kyjevě už v neděli a oznámil tam, že sedmadvacítka připravuje zvýšení vojenské pomoci napadené zemi a také dlouhodobé bezpečnostní závazky vůči ní.

Wirtualna Polska s odvoláním na uživatele sociálních sítí napsala, že v Lublině přistály letouny patřící ozbrojeným silám různých unijních zemí. Šéfové diplomacií prý noc na dnešek strávili v jednom z hotelů u tohoto východopolského města. Zahraniční představitelé kvůli tomu, že je ukrajinský vzdušný prostor od začátku ruské invaze z loňského února uzavřený, na Ukrajinu jezdí vlakem nejčastěji přes Polsko.

Wirtualna Polska připomíná, že italská agentura ANSA už před dvěma týdny napsala, že „27 evropských ministrů se začátkem října sejde v Kyjevě“. Cílem schůzky má být podle ANSA pokračování politické integrace Ukrajiny s EU a také demonstrace podpory Evropské unie Ukrajině v době, kdy ukrajinská armáda vede na východě a jihovýchodě země ofenzivu proti ruským invazním silám. Přesné datum cesty unijních ministrů ANSA neuvedla s tím, že z bezpečnostních důvodů je přísně tajné.

:
Dnes

Úterní summit v Praze ukáže, zda V4 má ještě smysl, prohlásil polský premiér Tusk. Ficův projev o Rusku a Ukrajině jej šokoval, uvedl podle PAP.

14:46
Dnes

Počet invalidů v Rusku zaznamenal rekordní růst od dob první války proti čečenským separatistům. Kvůli pokračující válce na Ukrajině se k desetitisícům zabitých přidala i „armáda invalidů“, jejichž počet lze přirovnat k populaci menšího krajského města. Ke konci loňského roku vzrostl počet příjemců invalidních důchodů o 91 700, napsal portál The Moscow Times s odvoláním na údaje sociálního fondu, který má výplatu penzí na starosti.

Celkový počet invalidních důchodců v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel dosáhl 2,225 milionu, což je maximum za posledních sedm let. Jejich počet se zvyšuje nejvyšším tempem od roku 1997. Tehdy se „do civilu“ vraceli veteráni první čečenské války a počet příjemců invalidních důchodů se během roku zvýšil o 271 000.

14:02
Dnes

Česko se nechystá vysílat vojáky na Ukrajinu, řekl premiér Petr Fiala (ODS) před cestou na summit o pomoci Ukrajině do Paříže. Reagoval na vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica, že několik členských zemí NATO a Evropské unie zvažuje vyslání svých vojáků na Ukrajinu na základě dvoustranných dohod s touto zemí, která se už dva roky brání ruské invazi. Stejně se podle premiéra nikdo nemusí bát, že by se v České republice uvažovalo o nějaké formě povinné vojny.

Na summitu v Paříži se bude podle Fialy večer jednat o budování dlouhodobých kapacit zbrojního průmyslu v Evropě i na Ukrajině a o pomoci s výcvikem ukrajinských vojáků. K Ficovi uvedl, že má opačné názory než on. „Nebudeme ustupovat agresivnímu zlu. K míru nikdy nevedlo, že složíme zbraně a ustoupíme agresorům,“ řekl.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

marais ( 3. října 2023 19:47 )

Strašné, tragické, co se děje v 21.století.

krapotkin ( 2. října 2023 16:16 )

Tak zmačkne čudlík když bude českej tak se nic nestane, a když vyroste nad Prahou atomovej hřib, nevadí. Už tam jednoho máte a ten napáchal větší škody.

RASPUTIN ( 2. října 2023 16:10 )

kdy jindy než teď, když jsou tak všichni pohromadě

Uživatel_5522193 ( 2. října 2023 11:49 )

S tím to tam vytrhnou,co tam asi zase slíbí a podepíše 🙈

Zobrazit celou diskusi