Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Návrat českého velvyslance do Moskvy? Lipavský to má za výhodný krok, Pavel si to nedokáže představit

Autor: ČTK, swp - 
25. září 2023
17:37

Pro prosazování zájmů České republiky v Rusku je důležité mít diplomatickou přítomnost v Moskvě i na úrovni velvyslance. Na dotaz ČTK to dnes před odletem na návštěvu Rumunska řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Prezident Petr Pavel přitom v dnes vydaném rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že si v tuto chvíli nedokáže obnovení postu velvyslance představit.

Velvyslancem v Rusku je oficiálně Vítězslav Pivoňka, který ale už několik měsíců pobývá v Česku. Diplomat Jiří Čistecký v Moskvě působí jako zástupce velvyslance.

„Mě nijak netěší, v jakém vztahu jsou česko-ruské vztahy. Pravidelně a velice tvrdě odsuzujeme ruskou agresi proti Ukrajině, nicméně všechny ostatní klíčové země našeho bloku mají velvyslanecké zastoupení v Moskvě,“ uvedl Lipavský. „Jsou pro to právě důvody prosazování zájmů, místní informace, ale koneckonců také čas od času si s Ruskem vyměňujeme někdy technické, někdy i zásadní informace. Je dobré mít zastoupení na úrovni velvyslance,“ poznamenal.

S prezidentem pravidelně o otázkách české zahraniční politiky hovoří. „Nemyslím, že toto rozhodnutí by mělo být něčím, co bude předmětem veřejné debaty. Pracuji na tom a věřím, že se posuneme i v řešení této otázky. Nicméně platí, že konkrétní nominace velvyslanců nikdy nekomentuji,“ uzavřel šéf diplomacie.

Pavel Lidovým novinám při zpáteční cestě z návštěvy Spojených států řekl, že vidí spíše negativa než pozitiva obnovení postu velvyslance v Rusku. Zatím o tom ale podle svých slov neměl možnost mluvit s Lipavským ani s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Pokud bude jejich argumentace racionální a bude zřejmé, že z takového kroku by pro Česko nebo pro partnery plynul nějaký přínos, bude o tom uvažovat, dodal. Česko by podle něj i dost popřelo to, co dělá ve prospěch Ukrajiny, kdyby ruského prezidenta Vladimira Putina požádalo o obnovení normálních diplomatických vztahů.

Pivoňka je velvyslancem v Rusku od roku 2018, předtím čtyři roky stejný post zastával v Ázerbájdžánu. V letech 2006 až 2011 působil jako zástupce velvyslance v Kyjevě, zhruba rok také jako chargé d'affaires.

13:44
4. 12. 2023

„Česko dokázalo přijmout největší počet ukrajinských uprchlíků na obyvatele, za to jsme rádi, ale zmenšuje to naše možnosti přijmout někoho dalšího. Nelegální migrace je navíc i obchodování s lidským neštěstím, musíme s ní aktivně bojovat. Rakousko patří k zemím, které nejvíce zasáhla, a jsem rád, že v Evropské unii postupujeme společně,“ uvedl dnes premiér Petr Fiala (ODS) při tiskovce během návštěvy Vídně.

Kancléř Nehammer označil český přístup k ukrajinským migrantům za impozantní. „Chtěl bych vyjádřit respekt za to, co Česká republika dokázala, a také za její boj proti (nelegální) migraci, která masivně ohrožuje bezpečnost EU,“ sdělil.

13:00
4. 12. 2023

Kamiony, které se snaží dostat z Polska na Ukrajinu, čekají teď na hraničním přechodu Hrebenne-Rava Ruska deset dnů. Dnes to podle agentury PAP řekla Malgorzata Pawlowská z policie ve městě Tomaszów Lubelski.

Ode dneška se pro prázdné kamiony ve směru z Ukrajiny do Polska otevřel přechod Uhryniv-Dolhobyczów, který běžně slouží jen pro autobusy a osobní auta. Velké hraniční přechody už téměř měsíc blokují autodopravci, kteří protestují proti konkurenci z Ukrajiny.

Pawlowská řekla, že před hraničním přechodem Hrebenne se táhne sedmdesátikilometrová kolona, v níž stojí kolem 870 kamionů. Policie na hlavních silničních tazích vedoucích k přechodu řídí dopravu. U přechodu Dorohusk-Jahodyn řidiči čekají asi pět dnů.

Ukrajinská pohraniční stráž dnes ráno uvedla, že ukrajinští celníci odbavili několik desítek prázdných kamionů jedoucích do Polska na přechodu Uhryniv-Dolhobyczów.

11:36
4. 12. 2023

Ruský generál Vladimir Zavadskij, který byl zástupcem velitele 14. armádního sboru, byl zabit na Ukrajině, uvedl dnes gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev podle ruských a zahraničních médií.

O zabití sedmého ruského generála ve válce proti Ukrajině informovala minulý týden stanice BBC s odvoláním na několik ruských zdrojů, generálova smrt ale až dosud nebyla potvrzena z úředních míst. Gubernátor podle listu Kommersat uvedl, že generálmajor Zavadskij zahynul „na bojovém stanovišti v oblasti speciální vojenské operace“. Další podrobnosti neuvedl.

BBC připomněla, že čtyři ruští generálové, Andrej Suchoveckij, Vladimir Frolov, Kanamat Botašev a Roman Kutuzov, zahynuli během prvních čtyř měsíců války. Následoval přesně rok bez potvrzených ztrát vysokých ruských důstojníků. O další generály začalo Rusko přicházet od letošního června, kdy začala ukrajinská protiofenziva. Od léta do konce listopadu zahynuli další dva ruští generálové, náčelník štábu 35. vševojskové armády generálmajor Sergej Gorjačev a zástupce velitele Jižního vojenského okruhu generálporučík Oleg Cokov.

Kompletní online
Video  Analytik Stulík: Rusko tahá za kratší konec, jeho požadavky jsou odtržené od reality.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 26. září 2023 05:18 )

bude potřeba nakopnout tu ekonomiku
Vepřové nahoru, už v říjnu. A prostě nebude. ,,Průšvih v celé EU.” (parlamentnilisty)
Tak hodně zdaru soudruzi.
Žádná ekonomika, samozřejmě ani česká, se netvoří úřednickými papíry
na ministerstvech, v bankách, v poradenských firmách, v úřadech.
Ekonomický výkon a výsledek se tvoří na polích, v továrnách,
v produktivní výrobě či servisu. Ekonomiku tvoří konkurenceschopný,
kvalitní výrobek. To je základní fakt, který musí politické elity a
společenské elity sami vědět a promítat do našich životů. Do zákonů,
do pravidel našich životů. Zdá se, že to neví. I my všichni musíme tento
základní fakt chápat, znát, pracovat s ním.
www.To­masBre­zina­Best­.cz

Jirik-ta ( 26. září 2023 05:12 )

Ruská ambasáda v Česku je komunikační kanál, který chceme mít otevřený, vysvětluje diplomat Konecký (irozhlas)27. května 2023

Ruskou ambasádu v Praze posílili dva diplomaté, Kreml dosáhl nepřekročitelné hranice (aktualne)21. 6. 2023

Jirik-ta ( 26. září 2023 05:07 )

a je odepsaná

Jirik-ta ( 26. září 2023 05:06 )

u žen se o věku nemluví

Jirik-ta ( 26. září 2023 05:06 )

není, je to děvče jako lusk

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud