Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Odsouzenému Balákovi skončil pronájem vily za pár tisíc. Bydlí v ní dál! Vystěhují ho násilím?

Autor: David Polák - 
1. srpna 2023
10:39

Stěhování exšéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka (56) z pronajaté »supervily« se zatím nekoná. Jak totiž zjistil Blesk, nájemník nadále objekt o 21 místnostech obývá. A to i přesto, že mu termín pro sbalení kufrů vypršel včera.

Výpověď z nájmu vily, jejíž gáže je podle smlouvy 6300 korun měsíčně za 250 metrů čtverečních, dostal Balák v květnu na pokyn hradní kancléřky Jany Vohralíkové (59). Lhůta pro vystěhování byla dva měsíce, tedy do 31. července. Termín vypršel včera, nájemce ale objekt neopustil. „S ohledem zpracovávání budoucích právních kroků Lesní správy Lány nebudeme úkony komentovat,“ napsal Blesku ředitel Lesní správy Lány Pavel Rus na dotazy redakce, jak bude organizace postupovat dál.

Podání na soud

„Věřím, že k násilnému vystěhování nedojde a že pan Balák pochopí, že je lepší jít smírnou cestou,“ řekla odhodlaně Blesku vedoucí prezidentské kanceláře v červnu. Podle právníka Jana Černého teď ale Hradu nic jiného nezbývá. „Podle mého názoru nezbývá, než aby se vlastník objektu obrátil na soud a ten tu věc vyřeší. A to tak, že nařídí soudní vystěhování a dá na něho přiměřenou lhůtu,“ je přesvědčen Černý.

Pokud by ani poté exředitel vilu neopustil, nastoupí stěhováci. „Pokud si nájemce neodnese svoje věci včas, mohou být zabezpečeny tak, že je někdo určený odveze a uskladní někde jinde. A panu Balákovi bude takováto úschova pak vyúčtována,“ dodal právník.

Žaloba na výpověď

Balák s výpovědí dlouhodobě nesouhlasí. Odmítl si jí po jejím zaslání dokonce převzít, což pak za něho, jak Blesku prozradila Vohralíková, udělala manželka. Následně se bývalý šéf lesní správy obrátil na soud se žalobou. „V předmětné věci byla soudem dne 21. 7. 2023 učiněna výzva žalobci k zaplacení soudního poplatku jako nezbytného předpokladu toho, aby soud ve věci vůbec činil nějaké kroky,“ řekl Blesku mluvčí okresního soudu v Rakovníku Marcel Lehečka s tím, že žaloba nemá ze zákona žádný odkladný účinek na vystěhování. Podle něho ani Balák nepožádal o vydání předběžného opatření, aby si nemusel balit kufry.

Z ředitele řadový referent

Do konce roku 2022 byl Miloš Balák ředitelem Lesní správy Lány, když se sám rozhodl rezignovat. Ještě před odchodem si nechal od své tehdejší podřízené prodloužit nájem na zmíněnou vilu s tím, že ji měl užívat nejpozději do roku 2025. Balák ale z podniku, který je příspěvkovou organizací Kanceláře pražského hradu, nedošel. Zůstal v ní jako řadový referent. A nemůže být z podniku ani propuštěn. Balák má totiž vážný onkologický nález a je na dlouhodobé nemocenské.

Dvakrát odsouzený

V polovině března soud pravomocně potvrdil Balákovi peněžitý trest 870 000 korun a dvouletý zákaz činnosti. Případ se týkal nevýhodné smlouvy na těžbu kamene v lánské oboře. Balák proti verdiktu podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Už loni byl exředitel lánské správy odsouzený za ovlivnění dvousetmilionové zakázky na zajištění a odvodnění svahů kolem vodní nádrže Klíčava. Tehdejší prezident Miloš Zeman (78) mu ale udělil milost.

Uživatel_5522193 ( 1. srpna 2023 17:48 )

To si pište že by vám to teď majitel udělal, někteří to dali i do smlouvy ,mám to tam

diskutujici ( 1. srpna 2023 16:55 )

A pak se lidem diví, že byty neprojímají. No, tak to tady máte na vlastní kůži. Normální by bylo, vyhodit věci před barák, vyměnit zámky a nazdar-bazar.

lucie13 ( 1. srpna 2023 16:50 )

Je to drzost, stejně jako ty byty politiků za hubičku v centru Prahy.

cesky_novinar_ ( 1. srpna 2023 16:47 )

Zeman má jistě nyní škodolibou radost, jaké problémy po něm zůstaly. Chorobná mstivost za svůj zpackaný život (dvě manželky jej odkoply) nese své jedovaté ovoce.

poky-f ( 1. srpna 2023 16:31 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa