Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Odsouzený Balák dál bydlí v Lánech. Od Hradu získal vilu s 21 místnostmi za 6 tisíc měsíčně

Autor: ČTK - 
4. dubna 2023
09:43

Bývalý šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, který byl odsouzen za porušení povinností při správě majetku, dál bydlí v Lánech ve vile patřící Hradu. Nájem až do roku 2025 mu podepsala jeho podřízená týden před Balákovým odchodem z funkce. Za vilu s 21 místnostmi platí 6300 korun měsíčně. Užívá také 5000 metrů čtverečních okolních pozemků, což ho stojí za měsíc 80 korun. Informuje o tom server Seznam Zprávy. Vyjádření současného ředitele lánské lesní správy Pavla Ruse ČTK zjišťuje.

Balákovi v polovině března soud pravomocně potvrdil peněžitý trest 870 000 korun a dvouletý zákaz činnosti. Případ se týká těžby kamene v lánské oboře. Balák byl odsouzený už loni v jiné lánské kauze, a to za ovlivnění dvousetmilionové zakázky. Tehdejší prezident Miloš Zeman mu ale udělil milost a Balák zůstal v čele příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky až do konce loňského roku.

Jako šéf lánské lesní správy skončil loni 31. prosince, ale pronájem vily mu jeho zástupkyně podepsala 23. prosince. Balák neodpověděl serveru na dotaz, proč smlouvu uzavřel, když o svém konci ve funkci věděl. Nyní zastává v lesní správě pozici referenta, což mu verdikt soudu umožňuje - uložený zákaz činnosti se sice týká působení v organizačních složkách státu, ale pouze v jejich statutárních orgánech, tedy ve vedení. V současné době je na dlouhodobé nemocenské, a nelze ho tedy propustit.

Na zvýhodněný nájem nemovitostí upozorňoval také Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle něj Lesní správa Lány porušuje zákon, protože neodůvodněně snižuje výnos z majetku státu. Hrad uvedl, že lesníci by si jinak nemohli bydlení dovolit. Seznam Zprávy ale už dříve uvedly, že Balák si ve funkci od roku 2014 vydělal 10,8 milionu korun.

Ulice plná kamarádů

Zvýhodněné nájmy mají v Lánech i další lidé. Ve stejné ulici s Balákem bydlí jeho blízký spolupracovník Eduard Gaisler, který měl na starosti některé ze zakázek, za něž byl Balák odsouzen. Za metr čtvereční platí 26 korun. Nájemní smlouvu s ním podepsal Balák. Server upozornil, že dříve oba působili ve vedení podniku Lesy Hluboká, ze kterého za dodnes nevyjasněných okolností zmizel majetek. Pronájem domu o rozloze téměř 150 metrů čtverečních a 12 místnostech získala také rodina Balákova známého Michala Krejčíka, který byl původně stíhaný v kauze těžby kamene v lánské oboře. Platí 8901 korun měsíčně.

Podle zjištění NKÚ platí nájemci hradních nemovitostí Lesní správě Lány za čtvereční metr mezi 14 a 40 korunami, což je výrazně pod tržním nájmem. Předseda NKÚ Miloslav Kala upozornil, že Hrad má povinnost majetek spravovat tak, aby z něj měl maximální výnos. Rus serveru sdělil, že nové nájmy bude lesní správa průběžně revidovat a ceny budou určené znaleckým posudkem.

Lesní správa Lány je podřízená organizace kanceláře prezidenta. Bývalý kancléř Vratislav Mynář na dotazy serveru neodpověděl.

Video  Poslední den mandátu prezidenta Zemana se na Pražském hradě a v podhradí konal happening - vynášení Zemany, podle starého českého zvyku vynášení Morany. Figuru Zemany účastníci snesli z Hradu na Karlův most, odkud ji měli zapálenou vhodit do vod řeky. (8. březen 2023)  - Blesk
Video se připravuje ...

J_B_56 ( 5. dubna 2023 07:47 )

Že nás to vůbec překvapuje, bůh ví co ještě z té žumpy vyleze. Zatím to vypadá jen na jedno chapadýlko krakena 🤮

Radka Křížová ( 4. dubna 2023 16:21 )

To už radši Pavla s rudou knížkou než tyhle pijavice chráněné Zemanem

soorry ( 4. dubna 2023 15:33 )

Má se jak prase v žitě, ale jak agrofert nenaseje, bude o hladu. Tomu se říká b ordel, krade kde se dá, využije kdeco ve svůj prospěch. Už by ho spravedlnost měla klepnout přes prsty, spíš přes celou ruku, dát po hubě a vykopat s holou pudelí.

sekebo ( 4. dubna 2023 15:33 )

Milouš je buď totální Matěj nebo podobný gauner, jako Mynář s Balákem. A ti, co ho volili, by si měli pořádně nafackovat. Přežít 2 prognosťáky, to byla pořádná darda !!!

chrchla ( 4. dubna 2023 15:13 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa