Svaz měst a obcí ČR (SMO) nesouhlasí se změnami rozdělení daně z příjmu právnických osob mezi rozpočet, obce a kraje. Kritizuje i přesun výnosu části daně z hazardu od obcí do státního rozpočtu, stoprocentním příjmem obcí by podle svazu měla zůstat daň z nemovitosti. Podobné výhrady má i Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR).
Termín k podání připomínek končí dnes, připomínková místa na jejich podání měla pět dní. Předseda SMO František Lukl ČTK sdělil, že s takovou lhůtou nesouhlasí. „Lhůta byla nepřiměřeně krátká,“ uvedl. Vláda hodlá zásadní připomínky k balíčku vypořádat do 8. června.
Svaz měst a obcí nesouhlasí s tím, že samosprávy podle vládního návrhu nemají mít podíl na dodatečném výnosu ze zvýšení korporátní daně z 19 na 21 procent. „Vzhledem k tomu, že obce a města nesou stejně zvýšené náklady jako stát, je legitimní, aby zůstal zachován jejich stávající podíl na sdílených daních, aby i nadále mohly vykonávat veřejné služby,“ uvádí SMO v podaných připomínkách.
Svaz také požaduje, aby obce i nadále měly 30procentní podíl na celostátním hrubém výnosu daně z hazardních her, zatímco vládní balíček počítá s přenesením výnosu v plné výši na stát. „Pakliže by municipality přišly o podíl na dani z hazardních her, tato skutečnost by ohrozila jednak financování adiktologických služeb a za druhé řešení negativních jevů spojených s hazardní hrou na území obce,“ upozornil svaz. Podle navrhované úpravy by pro obce zůstal zachován příjem 65 procent z daně takzvaných technických her, které nejsou provozované prostřednictvím internetu.
Zásadní připomínku vznesl SMO také k plánovaném zavedení státního koeficientu k dani z nemovitosti. „Odčerpání části výnosu daně z nemovitých věcí by zcela zásadním způsobem narušilo základní principy, na kterých je od devadesátých let minulého století založeno rozpočtové určení daní,“ uvedl svaz. Zdůraznil, že obce nesou náklady se zajišťováním základních služeb, které souvisejí s užíváním nemovitostí.
Svaz rovněž varoval před možnými dopady omezení státního spolufinancování projektů z evropských fondů, které vláda v rámci konsolidace veřejných financí navrhuje. Podle SMO hrozí, že by města a obce neměly dost vlastních prostředků pro uskutečnění těchto projektů, takže by nebylo možné evropské peníze využít.
Výhrady má i Srdužení místních samospráv. SMS ČR se postavilo i proti zavedení státního koeficientu, který by zvýšil daň z nemovitosti a dodatečný výnos by šel do státního rozpočtu. „Daň z nemovitých věcí je daní s výlučným rozpočtovým určením do rozpočtu obce, na jejímž území se nemovitá věc, která je předmětem daně, nachází. Obce z jejího výnosu financují budování, opravy a údržbu infrastruktury, která je pro využívání nemovitých věcí nezbytná,“ uvedlo sdružení.
Problémy vidí sdružení i u vládního návrhu na větší regulaci práce na dohodu. Navrhovaná úprava podle něj zasahuje do práva zaměstnanců na soukromí a sníží motivaci rodičů zapojit se na trh práce. Zaměstnanci s vyšším právním povědomím ji navíc podle SMS ČR dokážou obejít.