Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

První osoba na českém sankčním seznamu: Opatření dopadnou na Putinova spojence patriarchu Kirilla

Aktualizováno -
26. dubna 2023
16:54
Autor: ČTK, swp - 
26. dubna 2023
14:23

Česko zařadilo první osobu na vnitrostátní sankční seznam. Je jím kvůli podpoře ruské invaze na Ukrajinu patriarcha Kirill. Schválila to dnes vláda, jak vyplývá ze seznamu na webu ministerstva zahraničí. Pro patriarchu to znamená například zákaz vstupu do Česka, znemožnění jakýchkoli finančních operací skrze české subjekty nebo zmrazení případného majetku v zemi. Zařazení na vnitrostátní sankční seznam vládě umožňuje takzvaný Magnitského zákon, který vešel v účinnost v lednu.

Prezident Petr Pavel předpokládá, že další jména se na seznamu budou průběžně objevovat. „Lidí, kteří se na aktivní podpoře válečného úsilí ze strany Ruska na Ukrajině podílí, je samozřejmě víc. Bylo by dobře, abychom na to průběžně reagovali,“ řekl novinářům při návštěvě Libereckého kraje.

Česko se opírá o sankční režimy plynoucí z unijního práva, prioritu mají sankční opatření na úrovni celé Evropské unie. Od sankcí proti patriarchovi Kirillovi, vlastním jménem Vladimiru Michajlovičovi Gunďajevovi, musela už dříve sedmadvacítka upustit kvůli nesouhlasu Maďarska. Proto česká diplomacie navrhla jeho zařazení na národní seznam.

„Platí, že pro zařazení jakéhokoli subjektu na sankční list je podmínkou, aby to byla důkladně zdokumentovaná činnost, která narušuje nebo ohrožuje územní celistvost, svrchovanost nebo nezávislost, v tomto případě Ukrajiny,“ řekl na tiskové konferenci ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Podle šéfa české diplomacie lze jednoduše dohledat důkazy o Kirillových veřejných výstupech „podporujících válku na Ukrajině a ospravedlňujících zvěrstva, kterých se ruští vojáci dopouštějí“. Gunďajev je podle něj na sankčních seznamech Británie, Kanady, Litvy či Ukrajiny.

Právě s Litevci se podle Lipavského připravovaly podkladové materiály pro zařazení patriarchy na seznam. Mají 100 stran. „Plánujeme dělat další sankce tak, jak bude politická vůle. Dávám svým kolegům na ministerstvu zahraničních věcí zcela jasné pokyny,“ řekl později novinářům.

Provádění opatření směřujících ke zmrazení majetku má na starost Finanční analytický úřad (FAÚ). Prověří, zda osoba zařazená na sankční seznam disponuje majetkem v Česku, a případně majetek zmrazí.

Patriarcha Kirill je podle dokumentu ministerstva zahraničí dlouholetým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina a svým jednáním aktivně podporuje ruskou agresi na Ukrajině. „Využívá zejména svého významného postavení představeného pravoslavné církve a prostřednictvím svých kázání a veřejných vystoupení poskytuje pro ruskou agresi náboženské ospravedlnění a vysvětlení,“ uvedl mimo jiné úřad v sankčním seznamu.

Kabinet Petra Fialy (ODS) v programovém prohlášení předpokládal přijetí takzvaného Magnitského zákona pro lepší vymahatelnost ochrany lidských práv do konce letošního roku. Přípravu předlohy urychlila ruská invaze na Ukrajinu. Obdobné zákony mají z unijních zemí Francie, Nizozemsko, Lotyšsko nebo Estonsko. Zákon stanoví podmínky zápisu subjektů na vnitrostátní sankční seznam a postup přípravy návrhů na zařazení subjektů na unijní sankční seznam z českého podnětu.

22:02
6. 12. 2023

Vážení čtenáři, dnes naše zpravodajství z války na Ukrajině končí. Znovu se přihlásíme ve čtvrtek ráno, dobrou noc.

21:48
6. 12. 2023

USA pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 175 milionů dolarů, uvedl podle AP Washington. Dál jednají o rozsáhlejší pomoci napadené zemi.

20:18
6. 12. 2023

Moskevský soud prodloužil vazbu spolupředsedy nezávislého hnutí Golos, které monitoruje volby v Rusku. Grigorij Melkoňjanc zůstane za mřížemi do 17. dubna příštího roku. Přitom se očekává, že prezidentské volby v zemi budou v polovině března. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a TASS. Bezpečnostní složky Melkoňjance zatkly v srpnu před tehdejšími regionálními volbami, viní ho ze spolupráce s takzvaně nežádoucí organizací. Čelný představitel Golosu vinu odmítá.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud