Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Strach o českého dobrovolníka na Ukrajině: Sendy Storm se po šesti dnech našel

Aktualizováno -
27. března 2023
15:48
Autor: ČTK - 
27. března 2023
06:53

Pohřešovaný český dobrovolník na Ukrajině, který vystupuje pod přezdívkou Sendy Storm, se po šesti dnech našel. Na facebooku to uvedl dobrovolnický projekt zdravotnizajisteni.cz, podle kterého s nimi muž spolupracoval. Informaci dnes odpoledne ČTK potvrdil předseda projektu Jan Zamrazil. O pohřešovaném dříve na facebooku informovala organizace Memorial - International Legion Defense of Ukraine, která sdružuje zahraniční dobrovolníky bojující proti Rusku.

„Náš bratr (krycí jméno Sendy Storm), český dobrovolník, se pohřešuje v akci,“ napsal na facebooku Memorial. Českého bojovníka jeho kolegové naposledy viděli poblíž měst Slovjansk a Kramatorsk v Donbasu. Podle facebookového účtu projektu zdravotnizajisteni.cz muž vezl humanitární pomoc z Kyjeva, později dobrovolníci uvedli, že byl díky zapojení lidí na sociálních sítích nalezen a sám se ozval. „Našel se,“ uvedl Zamrazil bez dalších podrobností. Projekt sídlí v Benešově, jeho členové pomáhají s převozy raněných do bezpečí, s logistikou humanitární pomoci přímo v potřebných místech a také se snaží zajistit potřebné vybavení nejen českých obráncům v první linii a jejím okolí.

Záběry zřejmě stejného muže na začátku března sdílel u rozhovoru s českým dobrovolníkem bojujícím na Ukrajině list El País. Deníku se čtyřiapadesátiletý Čech představil pouze křestním jménem Miloš a hovořil o bojích u Bachmutu, kde byl zraněn. Uvedl také, že před ruskou invazí na Ukrajinu pracoval jako kuchař v restauraci v letovisku Maspalomas na španělském ostrově Gran Canaria, kde na něj čeká manželka a čtrnáctiletá dcera.

„V tuto chvíli nemáme žádné potvrzující informace,“ uvedl před zprávou o nalezení pohřešovaného k případu mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. „V tuhle chvíli nemám žádnou informaci, kterou bych mohl sdílet s veřejností. Náš zastupitelský úřad pracuje standardně,“ řekl novinářům před dnešním odletem do Bruselu také ministr Jan Lipavský.

Zdravotnizajisteni.cz bude nyní podle Zamrazila mimo jiné vytvářet sbírku na zdravotnický materiál. Podle něj je nedostatek profesionálního vybavení určeného přímo pro využití například při střelných poraněních a podobně. Jedná se například o taktická škrtidla, pomůcky k ošetření poranění hrudníku a k zajištění dýchacích cest.

Na Ukrajině minulý týden padl český dobrovolník, který bojoval na ukrajinské straně. Podle informací ministerstva zahraničí šlo o druhý takový případ za poslední rok. Na Donbase byl nedávno také vážně zraněn český dobrovolník, který v rámci projektu Phoenix pomáhá na východní Ukrajině s ošetřováním vojáků na frontě.

15:54
Dnes

U kachovské katastrofy rychle pomůže i česká nezisková organizace Člověk v tísni. „Spojili jsme se s ukrajinskými úřady, které již reagují na mimořádnou situaci a shromažďují informace o nejnaléhavějších potřebách, a zítra dodáme 20 000 šestilitrových lahví pitné vody do Chersonské a Dněpropetrovské oblasti, jednáme také o dodávce čerpadel a cisteren na vodu. Jsme také připraveni distribuovat hygienické balíčky v Chersonu,“ uvádí na svém webu.

Další pomocí budou potravinové balíčky do komunitních center pro lidi prchající před vodou, případně i psychologická podpora tamtéž.

15:49
Dnes

„Podle aktuálních záběrů a zpráv lze předpokládat, že přehradu na Kachovce vzhledem k rozsahu poškození nebude možné opravit. Záleží na rozsahu poškození, nicméně nové přehrady a hydroelektrárny jsou nesmírně nákladné,“ soudí Jakub Langhammer z katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

15:47
Dnes

Útok na přehradu tvrdě odsoudila i německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která je na návštěvě Brazílie. „Za tuto ekologickou katastrofu je odpovědný jen jeden, a to ruská zločinná útočná válka na Ukrajině,“ uvedla na twitteru. Vodní dílo v blízkosti jaderné elektrárny podle ní bylo zneužito jako válečná zbraň.

„Tento nový útok na civilní infrastrukturu ukazuje také pohrdání intenzivním mezinárodním úsilím, především pak Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která vede měsíce rozhovory, aby zajistila alespoň minimální úroveň ochrany pro obyvatele regionu,“ konstatovala Baerbocková. Dodala, že je v úzkém kontaktu s kolegy ze zemí skupiny velkých světových ekonomik G7 a také s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou.

Zobrazit celý online

Video  Ministryně Černochová: Ukrajina jako brutální budíček! A co Putinovy hrozby jadernými zbraněmi?  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa