Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Čecha zraněného na Donbase převezli do Kyjeva: Kvůli vážnému stavu není možný transport domů

Autor: ČTK, swp - 
22. března 2023
14:28

Český medik, který byl vážně zraněn na Donbase, byl v úterý převezen do Kyjeva, kde mu poskytuje péči zdravotnický personál. ČTK to dnes sdělil Ondřej, mluvčí projektu Phoenix, v rámci kterého medik pomáhal na východní Ukrajině s ošetřováním vojáků na frontě. Kvůli vážnému stavu není v blízké době možný převoz dobrovolníka do Česka.

Dobrovolníka zasáhl šrapnel, uvedli dříve zástupci Phoenixu na sociálních sítích. České ministerstvo zahraničí v neděli na dotaz ČTK uvedlo, že aktuální zdravotní stav zraněného jeho převoz do vlasti neumožňuje. To dnes potvrdil také Phoenix.

„Vzhledem k setrvalému vážnému stavu není zatím další převoz do vlasti v blízké době možný. Zdravotnický personál v Kyjevě mu poskytuje nejlepší možnou péči a na místě jsou s ním jeho blízcí,“ uvedl Phoenix. Medikův stav je stabilizovaný, vývoj ale není předvídatelný, poznamenal mluvčí. Poděkoval všem, kteří vyjádřili podporu a sílu zraněnému a jeho rodině a respektují citlivost situace.

„Zranění našeho kamaráda a kolegy nás všechny velmi zasáhlo. O to víc nás motivuje k další práci. Jsme naprosto přesvědčeni o vysoké úrovni péče, kterou mu kyjevští lékaři poskytují. Věříme, že se jeho stav zlepší, že se bude moci vrátit do vlasti a být tu opět s námi,“ dodal mluvčí.

Projekt Phoenix učí ukrajinské vojáky bojovou medicínu, zároveň zdravotníci pomáhají přímo na frontové linii. Podle mluvčího vznikl spontánně jako iniciativa jednoho člověka v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. „Vnímáme svoji činnost jako možnost pomáhat bránit svobodu a demokratické hodnoty nejen v rámci Ukrajiny, ale ve všech zemích, pro kterou vývoj ruské politiky představuje bezpečnostní hrozbu útočící na základní principy západní společnosti. Cítíme, že je naší povinností pomáhat. S vědomím všech rizik a bezúplatně,“ uvedl.

O víkendu na Ukrajině padl jiný český dobrovolník, který bojoval na ukrajinské straně. Podle informací ministerstva zahraničí jde o druhý takový případ za poslední rok. O život přišel podle dostupných informací první Čech při bojích s ruskou armádou na Donbase loni v červnu.

21:16
Dnes

Zničení Kachovské přehrady je nejrozsáhlejším zásahem do přírodních ekosystémů na Ukrajině od začátku ruské invaze do země. Ve své zprávě, na niž upozornil list Ukrajinska pravda, to napsali ekologové z nevládní organizace Ukrajinská skupina na ochranu přírody (UNCG). Z katastrofy obvinili ruské invazní síly. Většina živých organismů z rezervoáru uhyne, předpověděli. Ukrajinská prokuratura podle stanice CNN vyšetřuje zničení nádrže jako možnou "ekocidu".

Negativní dopady na přírodu se vzhledem k velikosti vodního díla - rozprostírá se na ploše 2155 kilometrů čtverečních - projeví na území nejméně 5000 kilometrů čtverečních, uvádějí ekologové. Zmiňují při tom dvě příčiny: vyprázdnění samotné vodní nádrže a zaplavení jiných oblastí. Projeví se to podle nich například na rybí populaci, ptácích, fauně i flóře. Destrukce nádrže se dotkne také přírodních rezervací a různých vzácných biotopů.

20:57
Dnes

Povodně způsobené zničením přehrady Kachovka zasáhly Mykolajivskou oblast, kde je ohroženo nejméně 13 osad, uvedl 7. června gubernátor Vitalij Kim.

20:40
Dnes

Podle prohlášení Bílého domu přijme prezident USA Joe Biden 12. června ve Washingtonu generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. V prohlášení se uvádí, že dvojice bude jednat o podpoře Ukrajiny a přípravách nadcházejícího summitu NATO v litevském Vilniusu.

Zobrazit celý online

Video  Psychologický výcvik ukrajinské armády  - Tisková služba Ozbrojených sil Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa