Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C

Adeptka na ministryni Hubáčková zůstane i senátorkou? Opouštět křeslo se jí nechce

Autor: ČTK, simao - 
22. listopadu 2021
13:47

Kandidátka na ministryni životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) zváží, zda si po vstupu do vlády ponechá i mandát senátorky za Hodonínsko. Řekla to dnes novinářům v Brně. Na Hodonínsku budou řádné senátní volby příští rok na podzim, a proto by křeslo v horní komoře zůstalo až do nich prázdné.

Anna Hubáčková je senátorkou a adeptkou KDU-ČSL na ministryni životního prostředí. Pokud by mandát v Senátu složila, doplňovací volby by se v tomto případě neuskutečnily, protože do řádných voleb zbývá méně než jeden rok.

Hubáčková se chystá vzdát funkce zastupitelky Jihomoravského kraje a složí i mandát zastupitelky v Ratíškovicích na Hodonínsku, kde je radní. Senátorkou se stala na šest let v roce 2016. „Můj obvod bude předmětem voleb v příštím roce v září nebo v říjnu. Zvážím proto, zda si funkci ponechám, nebo se jí vzdám,“ řekla Hubáčková.

Kloní se spíš k tomu si mandát ponechat, aby funkce nezůstala neobsazená. „Ze zákona je to tak, že pokud je do voleb méně než jeden rok, nemohou být doplňovací volby. Hodonínsko by tak nemělo senátora. Ze zákona mohu mít obě funkce (být ve vládě i Senátu), není ale možné být ve výboru,“ řekla Hubáčková.

Klimatická změna i ochrana vody

Za své priority považuje klimatickou změnu, větší postihy pro viníky ekologických havárií i zakotvení ochrany vody do Ústavy.

Hubáčková chce být také aktivní při vyjednávání Zelené dohody pro Evropu (tzv. Green Deal). „Nosné téma bude klimatická změna. Pro mě je osobní priorita ochrana vodních toků. Chceme omezit některá znečištění a snížit vlivy člověka na přírodu. Je to obrovská výzva a bude to mnoho práce,“ uvedla Hubáčková.

Sama například aktivně vystupovala proti plánované těžbě štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. Těžba by podle okolních obcí mohla ohrozit pátý největší pitný zdroj v republice, který zásobuje vodou zhruba 100 000 lidí. Proto hodlá prosadit ochranu vody do Ústavy, ale také zpřísnit postihy pro viníky ekologických havárií. Učinit to chce cestou novely zákona o ekologické újmě například zpřísněním kontrol nebo kombinací trestů.

„Po minulé vládě máme obrovský dluh vůči ochraně krajiny a přírodních zdrojů. To chceme co nejdříve napravit. Situace kolem neprůhledného vyšetřování kauzy Bečva už se nesmí opakovat a postihy pro viníky musí být mnohem přísnější,“ uvedla Hubáčková. Připomněla tak kauzu, kdy se loni na podzim v řece Bečvě v úseku od Valašského Meziříčí až po Přerov objevil kyanid, což mělo za následek úhyn desítek tun ryb.

Lepší spolupráce mezi resorty?

Lidovci chtějí i více spolupracovat mezi ministerstvy. „Musí dojít ke sjednocení názorů v oblasti zemědělství i ochrany krajiny, důležitá je také úzká spolupráce v oblasti energetiky. Budoucí vláda bude aktivní při vyjednávání v rámci EU. Zelená dohoda pro Evropu znamená obrovskou příležitost, jak investovat do udržitelného rozvoje, obnovitelných zdrojů a cirkulárního hospodářství,“ řekl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík, který měl možnost stát se ministrem životního prostředí, ale rozhodl se zůstat v Brně, kde zastává post náměstka primátorky.

Sněmovní volby v říjnu vyhrála koalice Spolu složená z ODS, lidovců a TOP 09. Vládu utvoří s Piráty a STAN. Nahradí dosluhující vládu ANO a ČSSD.

Video  Fiala po vizitě u Zemana oznámil kandidáty na ministry. Premiérem má být jmenován 26. listopadu  - ČTK
Video se připravuje ...

sarina ( 23. listopadu 2021 10:18 )

Proč by senátorka opouštěla křeslo když tam dělá houno a je jedno kde sedí, má recht, když může Bartoš sedět na dvou židlích tak proč ne ona?

fico ( 22. listopadu 2021 15:57 )

Ta nenažranost některých politiků je úžasná. Ta by asi po sobě sežrala i 💩💩💩.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud