Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno, sněžení 1°C

Novinky v kauze Bečva: Stíhaná společnost má návrh. A inspekce stopla šetření u solanky

Autor: ČTK - 
27. října 2021
09:54

Společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a její ředitel Oldřich Havelka navrhli zastavení svého trestního stíhání kvůli loňské otravě řeky Bečvy, uvedla dnes Česká televize (ČT) s odvoláním na sdělení samotné společnosti. Policie je obvinila v červnu, Havelka vinu odmítá. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vedle toho zastavila vyšetřování experimentu se solným roztokem, který na řece Bečvě provedli kvůli loňské otravě vědci a rybáři. Případ tak uzavřela bez postihu.

Ekologická havárie, kterou loňského 20. září podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.

Řediteli hrozí až 5 let

Firmu Energoaqua a ředitele Havelku stíhá policie za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest. Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.

Podle ČT se Havelka a Energoaqua opírají o vědeckou expertizu, která zpochybňuje dosavadní znalecké zkoumání, na jehož základě byli obviněni. Podle expertizy nelze kvůli nedostatku odebraných vzorků ani jednoznačně stanovit, která látka způsobila otravu řeky a úhyn 40 tun ryb. Televize to uvedla na twitteru.

Před několika dny krajští žalobci rozhodli, že je trestní stíhání obviněných v kauze ekologické havárie v řece Bečvě vedeno důvodně. Státní zástupci z olomouckého krajského státního zastupitelství k tomuto rozhodnutí dospěli po prověření postupu Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně.

Podnět na přezkum podala obhajoba, a to poté, co vsetínský státní zástupce Petr Bareš zamítl stížnosti obviněných proti usnesení o zahájení trestního stíhání jako nedůvodné.

Novinka č. 2: ČIŽP zastavila vyšetřování ohledně solanky

Další novinka se týká toho, že ČIŽP zastavila vyšetřování pokusu se solankou na Bečvě. Původně přitom inspektoři měli za to, že pokusem mohl být porušen vodní zákon. Pochybení nenašel ani Zlínský kraj, případ je tak definitivně uzavřen. Napsal to dnes server iROZHLAS.cz. Pokus ověřoval, jak se v Bečvě mísí vypuštěné anorganické látky, a jeho výsledky zpochybnily znalecký posudek pro policii.

„Na základě obdrženého podnětu jsme se zabývali tak, jak nám to zákon ukládá, dvěma právnickými osobami, u kterých kontrolou nebylo prokázáno, že by daný pokus realizovaly, a proto jsme šetření s těmito právnickými osobami v této věci zastavili,“ uvedl pro server mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka.

Podnět, který inspektoři obdrželi, byl namířen mimo jiné proti pobočce Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou v čele s předsedou Stanislavem Pernickým. Ten se ale na pokusu se solným roztokem podílel nikoli pod hlavičkou profesní organizace, ale jako soukromník. Právě to byl důvod, proč inspekce případ uzavřela bez postihu. „Fyzické osoby, které daný pokus provedly, nemohou být ze zákona předmětem našeho šetření, to je věcí místně příslušného úřadu,“ uvedl Ovečka.

Inspekce původně chtěla případ předat k posouzení ještě na Zlínský kraj, z toho ale sešlo. „Zlínský kraj v této věci neobdržel žádný podnět,“ uvedla jeho mluvčí Soňa Ličková. Hejtmanství se totiž experimentem rybářů a vědců na Bečvě už dříve zabývalo a došlo k závěru, že zákon porušen nebyl. Koncentrace soli při pokusu podle krajského odboru životního prostředí nepřekročily kritickou mez.

Pokus se solankou podnikli rybáři a vědci pod vedením přírodovědce Jakuba Hrušky 27. července. Podle policie, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, se kyanidy do řeky dostaly kanálem z Rožnova pod Radhoštěm, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.

Někteří rybáři a vědci to považují za nesmysl, neboť první ryby začaly v řece hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu. Solný roztok proto pokusně vylili u vyústění rožnovského kanálu a zaznamenávali, jak se v řečišti chová. Pokus podle Pernického ukázal, že chlorid sodný, který je anorganická látka stejně jako kyanid draselný, se ve vodě rozptýlil v celé šíři toku už po 600 metrech. Podle něj tak únik jedu musel být podstatně blíže k místu nálezu prvních mrtvých ryb.

Video Katastrofa na Bečvě: Nic se nezametá pod koberec, bránil se ministr Brabec opozici - PSP ČR

hulmihosoudruhu ( 27. října 2021 13:55 )

Je opět potřeba likvidovat důkazy, které vedou proti politickému zadání. V našem zemanobabišizmu.

tomik007 ( 27. října 2021 13:21 )

MOZNA se to vyřeši, az skončí Andrej to svoje premierovani 🤷‍♂️

Stano1963 ( 27. října 2021 11:31 )

první velká otrava kyanidem, která se pořádně nevyšetřila. Několik velkých otrav kyanidem bylo dříve rychle vyšetřeno. Někdo asi měl dlouhé prsty, že se ztratily vzorky a vše se zdržovalo, nějaký místní vlivný podnikatel, nemusí to být Agrofert, těch podnikatelů je tam víc

Zobrazit celou diskusi
Další videa