Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Tvrdá opatření: Rakousko turistům zakázané, Sasko zavírá bary a ruší vánoční trhy

Autor: ČTK - 
22. listopadu 2021
10:22

Řada evropských zemí dnes kvůli stále rychlejšímu šíření nákazy koronavirem podstatně zpřísňuje restrikce. Rakousko zahájilo třítýdenní uzávěru, kdy budou lidé smět domov opouštět jen v nejnutnějších případech, a uzavře se pro turisty. Sasko zavírá bary, kluby a ruší vánoční trhy, Slovensko a Řecko výrazně ztíží život neočkovaným.

Asi nejrazantnější postup proti pandemii zvolilo Rakousko, které k celostátní uzávěře (lockdownu) sáhlo v této vlně jako první země EU. Ode dneška smějí lidé opouštět domov jen v nutných případech - kvůli cestě do práce, do školy, na nákupy nebo kvůli zdravotním procházkám. Zavřou se restaurace, hotely, většina obchodů a všechny akce s větším počtem účastníků se ruší. Pro turisty včetně lyžařů se země zcela uzavře.

Velká omezení čekají i obyvatele německé spolkové země Sasko, která sousedí s ČR. Ruší se tam vánoční trhy, zavírají kluby, bary a také kulturní a sportovní zařízení.

Neočkovaní s výjimkou supermarketů a drogerií nebudou smět do obchodů a restaurací. V okresech, kde sedmidenní průměr nových případů na 100.000 obyvatel přesáhne 1000, nebudou smět neočkovaní od 22:00 do 06:00 následujícího dne vycházet z domova bez pádného důvodu. Lidem bez očkování se ztíží přístup do vnitřních veřejných prostor i ve Šlesvicku-Holštýnsku.

Neočkovaným se zúží volnočasové možnosti také na Slovensku a v Řecku. V Řecku je nově pro návštěvu kin, divadel, muzeí nebo vnitřních sportovišť nutný doklad o očkování nebo zotavení z covidu-19, negativní test na koronavirus už nestačí.

Na Slovensku vláda rozhodla o tom, že lidé bez vakcinace nebo dokladu o prodělané nemoci covid-19 nebudou moci navštěvovat například nákupní centra a ani některé typy prodejen.

V Belgii začíná platit povinnost nosit roušku všude na veřejnosti a částečná povinnost práce z domova.

Video Tisková konference po jednání vlády. (19.11.2021) - ČTK/Blesk

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa