Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Kuberovi (†72) selhalo srdce, rodina chce malý pohřeb. A Senát zasáhla další smrt

Aktualizováno -
21. ledna 2020
20:20
Autor: simao, vei, jko, ČTK - 
20. ledna 2020
12:33

Ve věku 72 let zemřel Jaroslav Kubera (ODS). Úmrtí předsedy Senátu potvrdila Blesk zprávám mluvčí Sue Nguyenová. Šlo o náhlou, podle informací Blesku srdeční příhodu, která jej postihla v jeho kanceláři. Kubera přitom vystoupil s projevem i na sobotním kongresu občanských demokratů. Tehdy dle Miroslavy Němcové i dalších kolegů ze strany nejevil známky slabosti, vypadal v pořádku a nic nenasvědčovalo nenadálému odchodu.

Zemřel Jaroslav Kubera
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
15:19
20. 1. 2020

„Pro mě je to absolutní šok. Jarda Kubera byl můj osobní i politický souputník a je mi to strašně líto. Odchází sice vzrůstem menší, ale politicky a osobně velký člověk,“ reagoval pro Blesk Zprávy někdejší předseda Senátu a Kuberův stranický kolega Přemysl Sobotka, kterého zastihla zpráva v Liberci. „Je mi to strašně líto především jeho rodiny,“ dodal.

15:15
20. 1. 2020

Bývalý prezident a předseda ODS Václav Klaus označil Kuberu za stálici české politické scény. „Už si ji bez něho ani nedovedu představit. Byl netuctovým politikem, byl svůj, říkal nahlas názory své, a ne názory někoho jiného, a proto ho lidi – jak v Teplicích, kde pětkrát primátoroval, tak v celé České republice – měli rádi,“ uvedl Klaus v prohlášení poskytnutém ČTK. „Nepodléhal žádným politickým módám, a proto byl vždy autentický. Na nic si nehrál. Bude nám v české politice chybět,“ dodal.

Jaroslav Kubera s Václavem Klausem v roce 2007
15:12
20. 1. 2020

„Jsem v naprostém šoku,“ reagoval pro Blesk Zprávy předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který se s Kuberou viděl naposledy minulý týden u slavnostního oběda s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě.

„Bude nám chybět. Měl přátele napříč politickým spektrem. Byl to výborný kolega. Jako dva předsedové jsme měli skvělý vztah, který se jen tak nevidí,“ dodal Vondráček, podle kterého je namístě přemýšlet nad státním pohřbem. „Určitě se o tom bude bavit, je to namístě, přeci jen to byl druhý nejvýše postavený určitý činitel,“ dodal Vondráček s tím, že Kubera má za sebou bohatou politickou kariéru – ať už více než 25 let jako primátor Teplic, nebo jako jeden z nejdéle sloužících senátorů.

Pieta za oběti 2. světové války na Vítkově: Andrej Babiš, Jaroslav Kubera a Radek Vondráček (8. 5. 2019) Novoroční oběd 2019: Zleva Vratislav Mynář, Miloš Zeman, Jaroslav Kubera a Radek Vondráček
15:11
20. 1. 2020

Na smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery (†72) reagují i zahraniční novináři. „Smutný den pro Čechy,“ píší slovenští novináři z webu Pluska.sk. „Zemřel jeden z nevlivnějších politiků současnosti,“ uvádějí Slováci. Reportéři ze serveru Aktuality.sk připomínají i jeho ženu Věru a dvě dcery.

Slovenský deník SME kromě Kuberovy politické kariéry zmiňuje i jeho „vrozenou netrpělivost“, kvůli které nedokončil vysokou školu. Zmiňují také jeho filmovou roli v historickém snímku Toman z roku 2017, kde si zahrál prezidenta Edvarda Beneše. Reportéři ze SME rovněž připomínají, že sám Kubera prezidentem být nechtěl.

15:07
20. 1. 2020

Premiér Andrej Babiš (ANO) před novináři v budově Úřadu vlády uvedl: „Je to šokující.“

Na Kuberu se ještě včera večer díval v televizi. „Je to člověk, kterého jsem měl rád, my jsme měli dobrý vztah, my jsme si rozuměli, byl neskutečně vtipný a je to obrovský šok. A s jeho příchodem do pozice předsedy Senátu ten Senát dostal úplně jinou dynamiku. I ty vztahy na úrovni těch 4 nejvyšších představitelů byly velice dobré. Proto jsem úplně v šoku, co se stalo.“

Lidsky si s Kuberou velice dobře rozuměl, měl s ním i neoficiální kontakty. Označil Kuberu za výborného společníka. „My samozřejmě budeme respektovat vůli rodiny. Je to o rodině, jak si to bude přát. Podle toho potom to vláda projedná,“ dodal ohledně možného státního pohřbu Babiš.

15:00
20. 1. 2020

Pro Blesk Zprávy na Jaroslava Kuberu zavzpomínal před Strakovou akademií vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Video  
Video se připravuje ...
14:55
20. 1. 2020

„U mě 16, nevím kolik u pana prezidenta. Ale kouřil stejně. Samozřejmě jsme tam měli i toho dalšího hosta, pana předsedu Sněmovny, který úpěl,“

říkal Jaroslav Kubera 16. ledna po schůzce se Zemanem a Vondráčkem. Se šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem se prý Kubera pohádal o to, že je nedůstojné, aby kuřáci museli potupně stát na mraze před hospodami.

Video  
Video se připravuje ...
14:51
20. 1. 2020

„Jaroslav Kubera určitě nebyl na kordy se současným prezidentem Milošem Zemanem, ale v okamžiku, kdy měl jako předseda Senátu hájit klíčovou roli Senátu coby pojistky právního státu a demokracie v ČR, tak to Jaroslav Kubera dělal - naposledy teď v tom novoročním poselství - naprosto jasně, srozumitelně, věcně a krátce,“ chválí Výborný Kuberu. I on s ním v některých věcech nesouhlasil, přesto jej respektoval.

Výborný v ČT také vzpomněl vlastní rodinnou tragédii. „Já také, když jsem byl postaven před situaci, se kterou jsem nepočítal, tak jsem říkal: My i lidovci musíme být uvěřitelní. V situaci, kdy mi náhle zemřela manželka, tak jsem říkal: Rodič je víc, než předseda strany. A Jaroslav Kubera byl v tomto úplně stejný. On to, co říkal, tak také žil a dělal,“ podotkl šéf lidovců.

14:48
20. 1. 2020

„Pro mě ta zpráva byla obrovským šokem i lidsky a osobně, protože já jsem se s Jaroslavem Kuberou potkal v sobotu na kongresu ODS. Jaroslav Kubera ke mně běžel a hurónským smíchem volal: Ahoj. Vyjadřoval mi i osobní podporu jako končícímu předsedovi KDU-ČSL,“

uvedl v ČT šéf lidovců Marek Výborný (KDU-ČSL), který loni zažil náhlé úmrtí své manželky. Kuberův odchod ho osobně zasáhl. „Jaroslava Kuberu si budu pamatovat jako člověka politika, který hájil normální svět,“ podotkl Výborný. Kubera patřil k „autentickým politikům“ na české scéně, zmínil Výborný.

14:36
20. 1. 2020

Jaroslav Kubera si v roce 2017 zahrál i ve filmu Ondřeje Trojana - a to rovnou československého prezidenta Edvarda Beneše.

„Byly to dvě scény. Jedna, kde komunikoval s tehdejšími potentáty - Slánským, Janem Masarykem, Noskem. Týkalo se to těch imigrantů, kteří přišli po válce. Ta role nebyla nijak výrazná, ale byla to zase nová zkušenost. My si moc neumíme vážit práce druhých. Obecně se myslí, že herci a režiséři, to je bomba. Natočí film a shrábnou prachy a jdou domů. Je to ale fakt strašně těžká práce,“ prozradil tehdy Blesk Zprávám Kubera.

Senátor Jaroslav Kubera (ODS) v roli prezidenta Edvarda Beneše ve filmu Toman Senátor Jaroslav Kubera (ODS) v roli prezidenta Edvarda Beneše ve filmu Toman
14:31
20. 1. 2020
!

Kubera ještě před týdnem před novináři vyprávěl po schůzce tří nejvyšších ústavních činitelů na Hradě o svém i Zemanově zdraví.

„Hrozně si pochvaloval, že jí hodně, on má fakt nízký tlak. Když dlouho sedí, tak se mu špatně vstává. Já mám zase vysoký, tak jsem mu říkal, že mu dám půlku tabletky, a bude to vyrovnané. Já si ji dělím, protože si dělám ordinátora sám, mně stačí půlka, jsem si řekl. Doktor to neví, pochopitelně,“ popisoval předseda Senátu. Lékařům, jak tehdy uvedl, se spíše vyhýbá. „Já k doktorům nechodím, protože vidíte, že jsem zdravý. Nechodit, nechodit je základ,“ dodal.

Zemřel Jaroslav Kubera, předsedovi Senátu bylo 72 let. Šlo o náhlou příhodu
14:25
20. 1. 2020

„My jsme spolu začínali kdysi v Občanském hnutí, tehdy jsme velmi dobře spolupracovali. Měli jsme velmi blízké názory. Už tehdy byl veselý, energický a s veselými nápady. Takže jsem litoval, když jsme se rozešli (politicky, pozn. red.). Ani potom si však nepamatuji, že bychom se nějak střetli,“

řekl dnes před jednáním vlády ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Dozvěděl jsem se to před několika hodinami. Člověk vůbec nechápe, jak se to mohlo stát. Já ani nevím, jak je to možné a co se stalo. Je to ohromující zpráva, která mě šokovala,“ dodal.

Video  
Video se připravuje ...
14:16
20. 1. 2020

„Zemřel Jaroslav Kubera. Vtipný člověk, který si v politice uchoval trochu normálnější manýry. A pokud se nepletu, vyhrál v životě všechny volby, kterých se zúčastnil. Upřímnou soustrast rodině,“ vzkázal bývalý člen ODS, dnes lídr Trikolóry Václav Klaus mladší.

14:12
20. 1. 2020
!

„Rodiče nás tak vychovávali, takže jsem si to dovedla představit, akorát člověk neví, jak s tím zdravím, to už je potom horší,“

říkala Kuberova manželka Věra Blesk Zprávám, zda si dokázala i dříve představit, že po boku Kubery bude přes 50 let. „Na rozvod to nikdy nebylo, o tom jsem nikdy neuvažovala,“ dodala během oslav zlaté svatby.

Video  
Video se připravuje ...
14:07
20. 1. 2020
!

Jaroslav Kubera se v září 2018 rozmluvil o svém manželství s Věrou pro Blesk během oslav zlaté svatby. Jeho rodina nyní zažívá těžké chvíle. 

Video  
Video se připravuje ...
13:57
20. 1. 2020

Místopředsedkyni Senátu Miluši Horskou i předsedu senátního evropského výboru Václava Hampla (oba z klubu KDU-ČSL) zpráva o Kuberově úmrtí šokovala.

„Vitální předseda Senátu nás náhle opustil. ODS přinesl popularitu v dobách dobrých, i když jí popularita klesala. Jeho nekonečný humor bude v politice chybět,“ uvedla Horská. „Budou nám chybět jeho nadhled a zkušenosti,“ dodala senátorka za KDU-ČSL Renata Chmelová.

Hampl uvedl, že „s jako obvykle dobře naladěným předsedou Senátu“ mluvil ve čtvrtek odpoledne a netušil, že je to naposledy. „V mnohých politických názorech jsem se s ním neshodl, ale patřil k lidem, kteří jednají s otevřeným hledím, rozhodně, ale přátelsky. Většinou byl dobře naladěn. V politice naší země zanechává velmi výraznou stopu,“ uvedl Hampl, který se předloni s Kuberou utkal o křeslo šéfa Senátu.

13:56
20. 1. 2020

„Slova se v této chvíli hledají těžce. Jardu Kuberu jsem znala mnoho let, byl typickým příkladem ‚homo politicus‘. Politikou žil, setkávání s lidmi si užíval, ale na prvním místě měl vždy svou ženu a svou rodinu,“ uvedla europoslankyně ODS a bývalá senátorka Veronika Vrecionová.

13:54
20. 1. 2020
!

Mluvčí ústecké záchranky Prokop Voleník Blesku sdělil: „Muže jsme převezli s náhlým těžkým onemocněním z teplické nemocnice do ústeckého kardiocentra.“

13:48
20. 1. 2020

„Jaroušku, bude to tady bez tebe smutnější,"

smutní i vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO). „Ač jsme byli v některých tématech političtí oponenti a v hlubším souznění nás dělily rozdílné politické postoje, naše vztahy byly vždy plné vřelosti, úcty a respektu. Vzpomínat na něj budu především jako na člověka s pevnými názory a neutuchajícím smyslem pro humor, kterým dokázal odlehčit i tu nejvypjatější situaci," dodala.

13:47
20. 1. 2020

„Je to naprosto šílené. Ještě v sobotu byl plný elánu a vtipu jako celý svůj život a dnes si ho Pán povolal. Nevíme dne ani hodiny, ale bude mně i celé politice moc chybět. Upřímnou soustrast rodině,“

řekl Blesku poslanec ODS Marek Benda.

13:45
20. 1. 2020

Jaroslav Kubera nechyběl minulý týden na novoročním obědě s prezidentem Zemanem a šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Prezident Miloš Zeman spolu s kancléřem Vratislavem Mynářem na Pražském hradě přijali šéfa Senátu Jaroslava Kuberu (ODS) a předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO; 14. 1. 2020) Menu pro oběd prezidenta Miloše Zemana s předsedy parlamentních komor Jaroslavem Kuberou (ODS) a Radkem Vondráčkem (ANO)
13:42
20. 1. 2020

Kubera se během své kariéry v politice zviditelnil řadou dalších kontroverzně vnímaných výroků či kroků. Již jako tajemník teplického městského úřadu (byl jím v letech 1990 až 1994) například pobouřil primátora Ústí nad Labem oznámením, že Teplice jsou přirozeným sídelním městem budoucího kraje. Proslavil se také návrhem na řešení prostituce, která ve své době silně sužovala severočeské pohraničí, kdy navrhoval licence pro prostitutky.

Pozornost ve své době vzbudila i Kuberova snaha o snížení kriminality ve městě nebo jeho negativní postoj ke zvýšení pravomocí strážníků. „Být po mém, tak bych strážníkům nedal ani pistole. Na sbírání psích exkrementů je nepotřebují,“ řekl v roce 2006. Ne vždy s pochopením se setkal u obcí také Kuberův takzvaný chodníkový zákon, který od zimy 2009/2010 zbavil majitele přilehlých nemovitostí povinnosti uklízet chodníky a zodpovědnost za jejich schůdnost přenesl na město.

13:40
20. 1. 2020
!

„Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji,“

uvedl prezident republiky Miloš Zeman prostřednictvím twitteru svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

13:39
20. 1. 2020

Ve funkci předsedy Senátu na sebe Kubera upozornil například vřelým vztahem k Tchaj-wanu, kam se koncem února chystal odjet v čele podnikatelské mise. Plán vzbudil kritické reakce, a to nejen ze strany čínské diplomacie, ale také od prezidenta Miloše Zemana, který prosazuje vstřícnou politiku k Pekingu. Zeman loni pohrozil, že pokud Kubera na Tchaj-wan pojede, skončí jejich přátelství. Předseda Senátu ale odmítl, že by návštěva Tchaj-wanu byla protičínská.

13:37
20. 1. 2020

„S velkým zármutkem jsem dnes přijal zprávu o úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery. Je to neuvěřitelné, ještě v sobotu jsme spolu mluvili na našem Kongresu, kde byl plný aktivity a nápadů. Jaroslav Kubera byl výraznou osobností nejen ODS, ale celé české politiky,“ truchlí i šéf ODS Petr Fiala.

A smutně dodává: „Byl velký obhájcem svobody a zdravého rozumu a především slušný a poctivý člověk. Je mi to velmi líto, mé myšlenky jsou s jeho rodinou a blízkými. Jaroslav nám všem bude chybět.“

Petr Fiala a Jaroslav Kubera při tiskovce ODS

Více o smrti Jaroslava Kubery ZDE

Kdo Jaroslava Kuberu nahradí?

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa