Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Kuberovi (†72) selhalo srdce, rodina chce malý pohřeb. A Senát zasáhla další smrt

Aktualizováno -
21. ledna 2020
20:20
Autor: simao, vei, jko, ČTK - 
20. ledna 2020
12:33

Ve věku 72 let zemřel Jaroslav Kubera (ODS). Úmrtí předsedy Senátu potvrdila Blesk zprávám mluvčí Sue Nguyenová. Šlo o náhlou, podle informací Blesku srdeční příhodu, která jej postihla v jeho kanceláři. Kubera přitom vystoupil s projevem i na sobotním kongresu občanských demokratů. Tehdy dle Miroslavy Němcové i dalších kolegů ze strany nejevil známky slabosti, vypadal v pořádku a nic nenasvědčovalo nenadálému odchodu.

Zemřel Jaroslav Kubera
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
18:00
20. 1. 2020

Vláda uctila památku předsedy Senátu Jaroslava Kubery před začátkem jednání minutou ticha. Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání řekl, že co se týče státního pohřbu, čeká na vyjádření rodiny.

Video  
Video se připravuje ...
17:54
20. 1. 2020

Valdštejnský palác se ponořil do smutku. Nad sídlem Senátu nyní vlaje černá vlajka. 

Nad Senátem vlaje černá vlajka. Vyvěsili ji kvůli úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery, který zemřel ve věku 72 let náhle po srdeční příhodě Nad Senátem vlaje černá vlajka. Vyvěsili ji kvůli úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery, který zemřel ve věku 72 let náhle po srdeční příhodě
17:50
20. 1. 2020
!

Ústecká záchranka upravila své sdělení o převozu šéfa Senátu do ústecké nemocnice. Její mluvčí Prokop Voleník zmínil, že rychlá záchranná služba Jaroslava Kuberu převezla na urgentní příjem, ne do kardiocentra. Voleník se zároveň omluvil za předchozí nepřesnou informaci.

17:50
20. 1. 2020

Pietní místo se plní věnci a kondolenční kniha vzkazy. Kromě obyčejných lidí se přišel zesnulému Kuberovi poklonit i teplický primátor Hynek Hanza (ODS).

Teplický primátor Hynek Hanza (ODS) u pietního místa, kde vzdává hold zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (20.1.2020) Pietní místo, kde lidé vzdávají hold zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi, ten náhle zesnul na srdeční příhodu ve svých 72 letech (20.1.2020) Pietní místo, kde lidé vzdávají hold zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi, ten náhle zesnul na srdeční příhodu ve svých 72 letech (20.1.2020) Nad Senátem vlaje černá vlajka. Vyvěsili ji kvůli úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery, který zemřel ve věku 72 let náhle po srdeční příhodě
17:33
20. 1. 2020

I ze závěrečných slov během Kuberova vůbec posledního veřejného projevu mrazí. Kubera se totiž v nich obrátil na svou ženu Věru. „Žena má dneska narozeniny, a jestli si myslíte, že život s předsedou Senátu je těžký, tak se mýlíte. Život s Vodnářem – to je, najděte si to, žít s Vodnářem, to je skoro jako žít pro chlapa s učitelkou,“ říkal Kubera.

Během projevu přitom zmínil třeba i to, že měl tento týden jít mj. s ministryní financí Alenou Schillerovou do pořadu Máte slovo k Michaele Jílkové na ČT.

Zesnulý šéf Senátu Jaroslav Kubera a jedna z mála fotek z jeho facebooku, kde nebyl příliš aktivní
17:28
20. 1. 2020

Jaroslav Kubera měl na úterý naplánované novoroční setkání s novináři, ke kterému ale už nedojde. „Setkání se ruší. Po skončení organizačního výboru ale uspořádáme zítra briefing,“ řekla Blesk Zprávám mluvčí Senátu Sue Nguyenová. 

Smutný pohleda schůzka, ke které již nedojde: Jaroslav Kubera měl v plánu novoroční setkání s novináři. Zemřel však nečekaně 20. ledna 2020
17:21
20. 1. 2020

Jaroslav Kubera byl můj nejmilejší dnešní český politik. Milý, hodný, otevřený a chytrý člověk. Často si k překvapení svých spolupracovníků dělal, co chtěl, ale vždycky to mělo smysl. V době, kdy se politika tolik vzdálila obyčejným lidem, uměl zaujmout a rozdával radost. RIP,“ napsal na twitteru europoslanec a nově i místopředseda ODS Alexandr Vondra.

Další muž z vedení ODS, poslanec a starosta Líbeznic Martin Kupka doplnil: „Odchod Jaroslava Kubery je o to víc šokující, protože jsme ho všichni ještě v sobotu na kongresu potkávali plného dobré nálady, vtipkujícího a sršícího elánem. V jeho případě odešel nejen konzervativec v pravém slova smyslu, ale hlavně přímý a férový člověk.“

17:17
20. 1. 2020

Kondolenční knihu v Senátu podepsal již i první místopředseda komory Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN). „Jaroslav Kubera byl člověk plný života a elánu. I když jsme se politicky názorově občas rozcházeli, nikdy to nebylo ve zlém. Lidsky jsem ho měl velmi rád, obdivoval za některé jeho postoje a hlavně umění komunikace s lidmi. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast manželce i dcerám,“ připomněl Růžička na twitteru, že zemřel nejen politik, ale i dvojnásobný otec.

Úmrtí Jaroslava Kubery: Senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) podepisuje kondolenční knihu
17:06
20. 1. 2020

Kondolenci přidal i primátor města Teplice, v jehož čele stál Kubera po mnoho let. 

Hynek Hanza zavzpomínal slovy: „Dobrý den... oslovení, které Jaroslav Kubera používal jako heslo své politiky i života. Člověk s velkým Č, přítel, celoživotní obhájce a ochránce svobody, demokracie a zdravého rozumu nás dnes opustil natrvalo. Největší z teplických patriotů, bytostný demokrat a můj politický i lidský učitel dnes dokonal své dílo na tomto světě a odešel rozdávat radost a moudrost tam nahoru. Pozdravujte, však víte koho. Upřímnou soustrast paní Věře a celé rodině v těchto těžkých chvílích.“

Novým primátorem Teplic se stal Hynek Hanza za ODS
17:00
20. 1. 2020
!

Úmrtí Jaroslava Kubery se bude věnovat také úterní pořad Epicentrum na Blesk.cz. Na zesnulého šéfa Senátu zavzpomínáme s šéfem senátorů ODS a místopředsedou strany Milošem Vystrčilem, v přímém přenosu od 15:00.

Právě o Vystrčilovi mluvil Kubera během svého posledního veřejného projevu na kongresu ODS. "Já bych chtěl na tomto místě zmínit ještě jednoho člověka, kterého si velmi vážím, ač je to můj žák, ale jak to bývá, že naučíte někoho hokej, on vás pak porazí, a to Miloše Vystrčila. Miloš Vystrčil je za prvé skvělý analytik, skvělý vyjednávač a nesmírně pracovitý člověk, a to tak pracovitý, že nám to občas leze na nervy, ale to říkám samozřejmě v dobrém. A on má jednu kouzelnou větu. Vždycky když je v Senátu nějaká debata na nějaké téma, tak on ji zakončí slovy: „Prostě tak to je.“ A to si myslím, že to je to, co ho šlechtí," popisoval Kubera před spolustraníky Vystrčila.

29. kongres ODS: Senátor Miloš Vystrčil během svého kandidátního projevu (18.1.2020)
16:49
20. 1. 2020
!

Pohnutá asistentka předsedy Eva Michálková popsala Blesk Zprávám, co se v dopoledních hodinách přesně odehrálo. 

„Normálně jsme se potkali v práci, vyřizovali jsme e-maily a udělalo se mu zle. Zavolala jsem záchrannou službu, odvezli ho a pak jsem se dozvěděla, že umřel,“ řekla dojatá Michálková, která se Kuberu snažila oživit ještě před příjezdem sanitky. 

„Udělalo se mu náhle špatně a odvezla ho rychlá. Ani nevím výsledek, to se musíte zeptat rodiny, až bude vydána nějaká zpráva. Já jsem udělala maximum,“ dodala s tím, že první se o úmrtí dozvěděla manželka Věra s dětmi a zbytek rodiny. 

16:33
20. 1. 2020
!

Spory s doktorkou Evou Králíkovou z Centra pro závislé na tabáku se u Kubery promítly i do jeho projevů. I během svého posledního veřejného vystoupení si do Králikové rýpnul.

„Ještě nedávno říkala doktorka Králíková, že naše léčení stojí 40 miliard. Teď jsem četl, že odhady mluví o 100 miliardách. Tatáž paní doktorka poté, co se zakázalo kouření v hospodách, tvrdila, že za týden poklesl počet infarktů o 10 procent. V hlavě si to zopakujte, co je to za hloupost,“ řekl tehdy předseda Senátu.

Blesk Zprávy se snažily doktorce dovolat. „Byl to veselý člověk… více se k tomu ale nechci vyjadřovat,“ řekla nám stroze.

16:00
20. 1. 2020

Zprávu o Kuberově smrti zveřejnil také list The Taiwan Times. Předseda Senátu plánoval cestu právě na Tchaj-wan. Tamní reportéři zmínili jeho kritické postoje vůči Evropské unii, feminismu či environmentalismu.

15:53
20. 1. 2020

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) na Kuberu zavzpomínal také: „Obrovská, nenahraditelná ztráta pro ODS a celou naší politickou scénu jako takovou. Dnes budu na počest zesnulého pana předsedy Senátu kouřit v kanceláři s dvojnásobnou intenzitou. Je mi to moc líto. Výtečný komunální politik, pevný, zásadový člověk, co to fakt dělal pro lidi.“

Sesazená první dáma ODS Alexandra Udženija podotýká: „Pláču, truchlím, jsem v šoku! Jarda Kubera byl skvělý člověk, politik a odeesák. Je to pro mne ohromná rána! Jeho přátelství, nadhled a humor nám budou všem chybět. Upřímnou soustrast celé jeho rodině a všem pozůstalým.“

Místopředseda ODS Martin Baxa píše: „Jaroslava Kuberu si pamatuju především jako skvělého primátora, od něhož jsem se coby začátečník mnoho naučil. Ještě v sobotu jsme se vesele bavili na kongresu ODS. Je to strašná zprava. Bude mi moc chybět. Čest jeho památce!“

„V politice jsem nepotkal moc opravdovějších a originálnějších lidí, než byl Jaroslav Kubera. Byl osvěžující osobností ve zvětšujícím se davu konformních a stylizovaných politiků. V tomto bude vždy mým vzorem. Udělal toho moc pro Teplice i celou ČR. Bude chybět. Čest jeho památce!“ napsal poslanec ODS Jan Skopeček.

Další poslanec Vojtěch Munzar podotkl: „Dnešní zpráva o úmrtí Jaroslava Kubery mě šokovala a hluboce zasáhla. Je mi to moc líto. Ještě v sobotu na kongresu nás bavil svým nenapodobitelným humorem. Byl to člověk, který říkal věci na rovinu a na nic si nehrál. Bude nám všem moc chybět!“

Smutek černobílou fotkou projevil i europoslanec Jan Zahradil.

15:43
20. 1. 2020

Také polská média informují o Kuberově smrti. Zprávu s odkazem na místopředsedu ODS Miloše Vystrčila přinesl například web Onet Wiadomości. Vystrčil na svém twitteru uvedl, že „zemřel Jarda Kubera. Úžasný člověk, můj velký učitel. Brečím a nejde to zastavit“. Vzpomínka na Kuberu se objevuje i v předním celopolském deníku Rzeczpospolita.

15:42
20. 1. 2020

Jardo, díky za všechno, za moudrost, upřímnost, zábavu i třeba věčné, často poučné odbíhání od tématu. Kubera se nedá nahradit,“ 

loučí se na twitteru s Kuberou ODS.

15:41
20. 1. 2020

Takhle se Kubera coby senátor hádal s lékařkou ve studiu Blesku o zákazu kouření v restauracích, který ale nakonec přes Kuberovu nelibost prošel. „A co vám je do toho, že si to jdou koupit? Vždyť vám do toho nic není,“ útočil Kubera. „Ale to je naše otroctví, paní doktorko, ne vaše,“ hájil kuřáky. „Zdá se, že na pana senátora jdou abstinenční příznaky,“ rýpla si doktorka Králíková v ostré přestřelce.

Video  
Video se připravuje ...
15:40
20. 1. 2020

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček vyjádřil upřímnou soustrast k úmrtí Jaroslava Kubery. Zpráva o náhlém úmrtí předsedy Senátu Parlamentu ČR a člena Zastupitelstva Ústeckého kraje Jaroslava Kubery zasáhla rovněž vedení Ústeckého kraje.

„Kolegu Jaroslava Kuberu jsem znal dlouhá léta, téměř 30 let, kdy spolu působíme v politice. I když se naše politické názory často rozcházely, vždy jsem si jej jako člověka i politika vážil a naše komunikace a spolupráce byla poctivá a férová,“

vyjádřil se k úmrtí předsedy Senátu PČR hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

15:37
20. 1. 2020
!

Pravidlo, že velká očekávání přinášejí velká zklamání, opět nezklamalo. Přesto si troufnu tvrdit, že přes všechny peripetie, kterými jsme prošli, jsme dosáhli maximum možného. Samozřejmě dnes víme, co jsme mohli udělat jinak, tak je to ale i v osobním životě každého z nás,“ říkal o roce 2019 Jaroslav Kubera ve svém novoročním projevu.

Říkal, že lidé žijí dva životy – jeden virtuální a druhý reálný, který je často zcela jiný a lepší. „Osobní setkání s lidmi žádná sociální síť nenahradí,“ upozorňoval.

Kubera tvrdil, že je omezena svoboda slova. „Nemůžeme říkat, co si myslíme, bojíme se, že se brzy budeme bát si to jen myslet. Nové zelené tsunami, které se rychlostí zvuku blíží k naším hranicím a které je založeno na vyvolávání strachu o osud planety doplněné heslem Poručíme větru dešti a úžasný zelený byznys je na světě,“ dodal.

Video  
Video se připravuje ...
15:28
20. 1. 2020

Pozornost Kuberově smrti věnují i maďarští novináři, informoval o ní list Népszava i web Origo.hu. Maďaři vyzvedli, že Kubera podporoval teplické družení Asociace Maďarů v České republice a na Moravě.

15:27
20. 1. 2020

Vtipný, bystrý, pracovitý senátor a bývalý kolega starosta. Nesouhlasit s ním byla zábava, nikoliv boj nepřátel. Upřímnou soustrast rodině,“ 

uvedl šéf STAN Vít Rakušan.

15:25
20. 1. 2020

Šéf Pirátů Ivan Bartoš na twitteru vyjádřil upřímnou soustrast rodině a přátelům Kubery. „Ačkoli jsme zdaleka nezastávali stejné názory na svět ani politiku, chtěl bych ocenit jeho postoj vůči Tchaj-wanu, kdy se nebál jít ‚proti proudu‘,“ napsal ČTK Bartoš.

15:23
20. 1. 2020

Ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) zpráva otřásla. „Upřímnou soustrast rodině a přátelům. Je mi to moc líto,“ uvedla.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) byl Kubera plný elánu a dobré nálady. „Odešel politik, kterého jsme si mohli vážit, i když jsme s ním třeba nesouhlasili,“ poznamenal.

„Ač politicky soupeř, vážil jsem si jej jako člověka s břitkým humorem a osobnosti vysoce převyšující šeď malostranských paláců. Upřímnou soustrast rodině, Senátu i České republice,“ uvedl exposlanec z ČSSD, někdejší korunní princ a bývalý hejtman Michal Hašek.

„Ačkoli jsem měla s panem senátorem v oblasti protikuřáckého zákona různé názory, vždy jsem ho obdivovala za jeho férové jednání ‚co na srdci, to na jazyku‘.“ Upřímnou soustrast,“ vzkázala sociální demokratka Lenka Teska Arnoštová. 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) pózuje s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) se zesnulým šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS)
15:21
20. 1. 2020

Kuberovu smrt zaznamenaly i přední americké deníky The Washington Post a The New York Times, které píší o „nečekané“ smrti předsedy Senátu ČR, k níž vedly „blíže nespecifikované“ zdravotní problémy. Američané citují reakci Petra Fialy, předsedy ODS, k jejímž členům Kubera patřil. „Jsem v šoku. Je těžké tomu uvěřit. Hrozně mě to mrzí. Myslím na jeho rodinu,“ uvedl Fiala.

The Washington Post zmiňuje také Kuberovu popularitu v zemi i to, že plánoval cestu na Tchaj-wan, čímž měl naštvat svého kamaráda, jak uvádějí Američané „pročínského“, českého prezidenta Miloše Zemana.

15:20
20. 1. 2020
!

„Zasahovali jsme dopoledne v Teplicích. Pana předsedu Senátu Jaroslava Kuberu jsme převezli do ústeckého kardiocentra Masarykovy nemocnice,“ potvrdil pro Blesk Zprávy Prokop Voleník, tiskový mluvčí ústecké záchranky. Prvotní informace přitom zmiňovaly, že Jaroslav Kubera zemřel už v neděli.

Více o smrti Jaroslava Kubery ZDE

Kdo Jaroslava Kuberu nahradí?

Video se připravuje ...
Další videa