Kuberovi (†72) selhalo srdce, rodina chce malý pohřeb. A Senát zasáhla další smrt

Aktualizováno -
21. ledna 2020
20:20
Autor: simao, vei, jko, ČTK - 
20. ledna 2020
12:33

Ve věku 72 let zemřel Jaroslav Kubera (ODS). Úmrtí předsedy Senátu potvrdila Blesk zprávám mluvčí Sue Nguyenová. Šlo o náhlou, podle informací Blesku srdeční příhodu, která jej postihla v jeho kanceláři. Kubera přitom vystoupil s projevem i na sobotním kongresu občanských demokratů. Tehdy dle Miroslavy Němcové i dalších kolegů ze strany nejevil známky slabosti, vypadal v pořádku a nic nenasvědčovalo nenadálému odchodu.

Zemřel Jaroslav Kubera
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
09:23
21. 1. 2020

Televizní pocta Jaroslavu Kuberovi – Česká televize zveřejnila archivní záběry aneb tak šel čas se zesnulým předsedou Senátu...

08:55
21. 1. 2020

Šéf Senátu Kubera měl dnes ve Valdštejnském paláci přijmout představitele Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře. Smutek nad Kuberovým úmrtím projevil i Nick Archer, britský velvyslanec v Praze.

08:29
21. 1. 2020

Šokem pro senátory je Kuberovo úmrtí nadále. „Byli jsme s Jardou celou sobotu na kongresu, byl naprosto v pohodě, v dobrém rozpoložení, sršel humorem, jak jsme ostatně u něj vždy zvyklí. Je to rána z čistého nebe,“ poznamenal Jiří Oberzfalzer (ODS), který také byl s Kuberou v sobotu na „kouřové“ během kongresu občanských demokratů.

Šéf Senátu Jaroslav Kubera na kongresu ODS v sobotu 18. ledna 2020 (se senátorem Jiřím Oberfalzerem). V Pondělí 20. ledna náhle zemřelŠéf Senátu Jaroslav Kubera na kongresu ODS v sobotu 18. ledna 2020. V Pondělí 20. ledna náhle zemřel
07:50
21. 1. 2020

Poslankyně STAN Věra Kovářová měla včera 55. narozeniny. „Moc děkuji všem za milá a povzbudivá přání k narozeninám! Moc mě potěšila! Radost však přebil smutek z nečekaného odchodu věčného optimisty pana předsedy Jaroslava Kubery. Bude mi chybět!“ uvedla na facebooku.

07:40
21. 1. 2020

Kardinál Dominik Duka svou kondolencí některé lehce překvapil. Především formulací „do jisté míry mohu upřímně říci, s lítostí“.

„S překvapením, a do jisté míry mohu upřímně říci, s lítostí, jsem obdržel zprávu, že zemřel předseda Senátu ČR pan Jaroslav Kubera. Myslím, že patřil k postavám politického života, který se zapsal do dějin České republiky svou otevřeností, čestností, někdy i originálností. I když vím, že jeho životní orientace nebyla náboženská, přece mu přeji, aby ‚tam nahoře‘ poznal, kdo je Ten, který je Tvůrce, a aby ho přijal právě pro jeho opravdovost, čestnost a zájem o tuto zemi. Ať odpočívá v pokoji!“ uvedl Duka.

07:37
21. 1. 2020

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři. Učinit tak musí nejpozději 24 hodin před samotnou volbou.

07:27
21. 1. 2020

I dnes je v Senátu pro veřejnost vystavena kondolenční kniha. Ta bude dnes do 14:00 umístěna v jedné z recepcí Valdštejnského paláce, poté v hlavním sále.

„Určitě to chci navrhnout a těžko bude někdo nesouhlasit,“ sdělil Blesk Zprávám šéf Sněmovny Radek Vondráček k tomu, že i dnešní jednání poslanců začne minutou ticha stejně jako včerejší jednání vlády.

07:10
21. 1. 2020

Dobrý den, i dnes budeme sledovat dění po náhlém a šokujícím skonu předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS). Smutná událost bude rezonovat jak dnešní schůzkou organizačního výboru v Senátu, kde se bude řešit současná situace odchodu jeho šéfa, tak do jisté míry i prvním letošním jednáním Polanecké sněmovny.

Blesk Zprávy pak od 15:00 přinesou pořad Epicentrum – s Milošem Vystrčilem, šéfem senátního klubu ODS a místopředsedou strany.

Miloš Vystrčil a Martin Kupka na tiskovce ODS
23:00
20. 1. 2020

Děkujeme za pozornost našemu online zpravodajství ze zprávy, která v pondělí překvapila Česko. Připomeňme, že ve svých 72 letech náhle zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). My se dění kolem jeho úmrtí, tomu, jak bude probíhat výběr jeho nástupce i případným informacím o státním pohřbu budeme na Blesk Zprávách věnovat i v úterý. Hned na ráno pro vás máme připravenou informaci o příčině úmrtí druhého nejvyššího ústavního činitele v Česku.

Nad Senátem vlaje černá vlajka. Vyvěsili ji kvůli úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery, který zemřel ve věku 72 let náhle po srdeční příhodě
22:59
20. 1. 2020

O charismatu a auře Kubery promluvil i Miloš Vystrčil. „Kam přišel, tam se zvedla nálada. Kolikrát, když jsme se hádali, tak přišel a řekl vtip. Vtip, který tam samozřejmě vůbec nepatřil,“ usmíval se Vystrčil při vzpomínce na něj.

Právě Miloš Vystrčil bude v úterý v 15:00 hostem živě vysílaného pořadu Epicentrum na Blesk.cz k Jaroslavu Kuberovi.

22:46
20. 1. 2020

„Bude se těžko hledat politická náhrada. Lidsky úplně,“ uvedl dále Radek Vondráček. Na dotaz moderátorky, zdali se už o novém předsedovi uvažovalo, odvětil senátor Milan Štěch, že takové dotazy dnes nejsou na místě. 

O novém šéfovi horní komory se budou nicméně na organizačním výboru bavit již zítra. Minimálně o nové volbě a o tom, jak bude probíhat. 

22:31
20. 1. 2020

„Měl mladé a vtipné oči. Mentoroval mě,“ zavzpomínal na Kuberu v České televizi předseda Sněmovny Radek Vondráček.

Vedle něj pronesl milá slova na adresu zesnulého politika také Přemysl Sobotka. „V politice nenacházíte kamarády, ale on byl, (...) Byl lidský politik,“ uvedl s tím, že především posílá upřímnou soustrast čerstvé vdově Věře. 

22:27
20. 1. 2020

„Přítel Spojených států. Vzpomínáme na jeho návštěvu ve Washingtonu loni na podzim při příležitosti sametové revoluce,“ přidala se k pietě i česká ambasáda z USA. 

Česká ambasáda z Ameriky si na Kuberu zavzpomínala zveřejněním fotografií z Kuberovy loňské návštěvy v AmericeČeská ambasáda z Ameriky si na Kuberu zavzpomínala zveřejněním fotografií z Kuberovy loňské návštěvy v Americe
21:49
20. 1. 2020

Kouření prý Kuberovi jeho žena přestala vyčítat. Zesnulý předseda to řekl v rozhovoru pro teplický Deník.cz o svých sedmdesátých narozeninách. „Já ale výčitky mám, že mi na rodinu zbývá tak málo času. Taky mé ženě všichni říkají, že musí být svatá, když to se mnou celý život vydržela,“ řekl tenkrát s tím, že si k 70. narozeninám udělá dárek v podobě času pro rodinu. 

Kubera by 16. února oslavil 73. narozeniny, sám se ale nechal slyšet, že je starší, protože nechodil na obědy a málo spal. 

 

21:20
20. 1. 2020

„Celým problémem toho zákona je opravdu jenom ten smrad, kdyby cigarety nesmrděly, tak je to všechno mnohem klidnější. A je to pravda, ony opravdu smrdí. Zřejmě proto EU ty voňavé zakázala,“ připomněla ČT Kuberova slova z ledna 2017, kdy šil do protikuřáckého zákona. Upozorňoval, že se mezi nekuřáky řadí i jeho manželka.

„To tvrzení, že když moje děti viděly, jak tatínek kouří, tak moje obě dcery nikdy nekouřily a nekouří, takže je to nesmysl,“ dodával s tím, že je velmi silný kuřák, ale „když vezu vnučku, tak prostě nekouřím, zastavím na parkovišti, zakouřím si a jedu dál“.

Senátor Kubera jako principál v Prodané nevěstěKubera (ODS) si přinesl na projednávání zákona o zákazu kouření v restauracích obří cigáaretuKubera byl vášnivý kuřákKubera byl vášnivý kuřák
21:04
20. 1. 2020

„Musím říct, že se mi taky srdce zastavilo, protože já jsem se Slávkem ještě mluvil v sobotu večer, když už kongres se chýlil ke konci, tak jsme stáli před tím kongresovým sálem a povídali jsme si. Šel z něj takovej divnej pocit, já jsem z toho měl divnej pocit,“

přiznal v ČT poslanec ODS Petr Bendl. „On byl svůj, lidskej, lidi mu věřili, mohli s ním třeba nesouhlasit... ale jak byl malej, tak byl velkej,“ uvedl s narážkou na Kuberův malý vzrůst exministr zemědělství. Se svérázem Kuberou nebylo vždy snadné vyjít, ale „Slávek rozhodně nebyl člověk, který někomu byl schopný vrazit kudlu do zad“, říká Bendl.

Na hádky s Kuberou sice docházelo, dle Bendla však bylo cítit, že „není pokrytec“. „Jak byl svůj, tak byl uvěřitelný. To, co říkal, bylo z něj cítit, že on to tak cítí. Když bojoval proti zákazu kouření, tak všichni věděli, že to tak prostě je. On to tak má, i když věděl, že u spoustu lidí je to nepopulární. Říkal ty věci často s humorem, což je také umění, které nám bude chybět. V politice je spousta vznešených slov, ale toho lidského humoru tam zas tolik není,“ dodal. 

20:45
20. 1. 2020

„Jaroslav Kubera byl výraznou osobností české politické scény. Vyznačoval se charakteristickou přímostí a smyslem pro humor, kterým vždy uměl překvapit. Čest jeho památce,“ uvedl na twitteru senátor Marek Hilšer.

„Velmi smutná zpráva. Odešel předseda Senátu a charismatický politik Jaroslav Kubera. Čest jeho památce,“ přidal se Jiří Drahoš, další z mužů, kteří se do Senátu dostali po neúspěšné prezidetské kandidatuře.

A do třetice senátor Pavel Fischer, další z někdejších prezidetských kandidátů: „Zpráva o smrti předsedy Senátu Jaroslava Kubery mě zaskočila. Myslím na jeho rodinu a nejbližší.“

20:34
20. 1. 2020

Senát bude nyní dočasně vést první místopředseda Růžička. O podobě voleb nového předsedy má zítra rozhodnout organizační výbor. Blesk Zprávy budou na místě a o vývoji vás budou informovat. Růžička chce navrhnout k volbě předsedy horní komory mimořádnou schůzi Senátu, která by se konala v první polovině února. První informace ale poukazovaly na to, že by k volbě nového předsedy došlo už na schůzi v příštím týdnu. 

Růžička v ČT uvedl: „Pan senátor Kubera mě opravdu nikdy nezklamal. A vlastně mě nikdy nezarmoutil. První setkání bylo: Ahoj, já jsem Jarda, já jdu na cigáro. Jeho zkušenost samozřejmě, v politice vůbec i v tom Senátu, znát byla. Pohyboval se velmi suverénně po Senátu, věděl, co dělat, věděl, co chce říct, když mluvil. Nebral si moc servítky, často provokoval, ale velmi často žertoval. A i když jsme byli občas, ne vždycky, ale občas jsme byli různých politických názorů a různých politických pohledů na některé věci, tak musím říct, že všechno jsme dokázali řešit s nadhledem (...) On opravdu neuhýbal a když něco chtěl říct, tak to řekl. Řekl to někdy velmi důrazně, ale neznamenalo to: Já tě přestanu mít rád, já tě nenávidím. Vždy naše debata, nejen moje, ale i dalších lidí skončila tím, že jsme se poplácali, objali, podali si ruku a řekli si, tak jsme se nedohodli... a nebo dohodli.“

20:24
20. 1. 2020

Kondolenční kniha bude k dispozici v sídle Senátu pro veřejnost až do čtvrtka. Svůj vzkaz tak může vepsat kdokoliv v sále Valdštejnského paláce. 

Brány Senátu se pak zavřou vždy v deset večer a znovu se otevřou v osm ráno, jak informovala na oficiálních stránkách senátu Pavlína Heřmánková. 

Nad Senátem vlaje černá vlajka. Vyvěsili ji kvůli úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery, který zemřel ve věku 72 let náhle po srdeční příhodě Pietní místo, kde lidé vzdávají hold zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi, ten náhle zesnul na srdeční příhodu ve svých 72 letech (20.1.2020)
20:02
20. 1. 2020

„Chtěl bych se dožít sta let,“ řekl Kubera teprve před týdnem. Zbožné přání měl Kubera během rozhovoru pro televizi Nova. 

19:46
20. 1. 2020

Truchlí se i v zahraničí. „S velkým šokem a smutkem jsem slyšel o předčasné smrti předsedy českého Senátu Jaroslava Kubery. Moje upřímná soustrast s rodinou a přáteli a obyvateli České republiky,“ uvedl izraelský ambasador Daniel Meron. 

I ambasador za Dánsko působící v Čechách napsal krátkou kondolenci na twitteru. „Moje upřímná soustrast rodině, přátelům i Čechům,“ uvedl Ole Frijs-Madsen.

19:12
20. 1. 2020

Bývalí ředitelé hradního protokolu Miroslav Sklenář a Jindřich Forejt i současný šéf protokolu prezidentské kanceláře Vladimír Kruliš se shodli, že rozhodnutí o podobě posledního rozloučení náleží Kuberově rodině. Nabídka státních poct je ale namístě. V novodobé historii se nestalo, že by ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

„Obecně lze samozřejmě říci, že když ve funkci zemře druhý nejvyšší ústavní činitel, stát se k tomu musí postavit čelem,“ poznamenal Sklenář. Stejně se vyjádřil i Forejt. „Byl to druhý muž této země, proto se mu podle mého názoru patří prokázat nejvyšší pocty,“ řekl.

18:56
20. 1. 2020

Asistentka Kubery Eva Michálková byla mezi posledními, kteří předsedu viděli živého. Dramatické okamžiky před příjezdem sanitky popsala i pro Blesk Zprávy. 

Objevují se i první zmínky o možnosti uspořádat státní pohřeb. 

18:34
20. 1. 2020

Poslední týdny života měl Jaroslav Kubera nabitý kalendář. Slavil narozeniny se ženou, pronášel projev před svými straníky na kongresu ODS, ale také promlouval k národu prostřednictvím novoročního projevu. 

Podívejte se na shrnutí posledních chvilek svérázného a oblíbeného politika. 

18:22
20. 1. 2020

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) rovněž vyjádřil soustrast. Podle něj Kubera pevným postojem prosazoval české zájmy. „Za to si zaslouží velké poděkování,“ zmínil Hřib. 

Více o smrti Jaroslava Kubery ZDE

Kdo Jaroslava Kuberu nahradí?

Další videa