Staronový šéf ODS Fiala pro Blesk: O novém miminku, podpoře manželky a snu být premiérem

Autor: Jakub Veinlich - 
19. ledna 2020
05:00

ODS vstupuje do nové éry. Ve vedení jí chybí žena. Alexandra Udženija neobhájila pozici první místopředsedkyně a žádná jiná dáma se do vedení nejsilnější opoziční strany nedostala. Znovuzvolený předseda Petr Fiala to ale nevidí jako handicap. V rozhovoru pro Blesk Zprávy naznačil, jak chce občanské demokraty dostat zpět do vlády, promluvil také o novém miminku ve straně i své manželce, která ho podporuje.

„Je to nesmírně silný mandát a nesmírně si ho vážím,“ reagoval Petr Fiala v rozhovoru pro Blesk Zprávy bezprostředně po svém čtvrtém zvolení do čela občanských demokratů.

Než svůj mandát obhájil, tak i on trochu vybočil ze svých „slušných“ kolejí a trochu si zarebeloval. Jednací řád kongresu mu totiž umožňoval vystoupit s maximálně 25 minutovým projevem, jeho řeč ale trvala 41 minut. A delegáti ho přerušili 32krát potleskem.

„Snad mi to i kolegové prominuli a z reakcí na ten projev vím, že jej lidé poslouchali nejen tady v sále, a z toho mám radost,“ věří Fiala, že mu kolegové jeho drobný prohřešek odpustí.

To, že si je svým příliš dlouhým vystoupením nepoštval proti sobě, se ukázalo vzápětí, když byl 470 hlasy opět zvolen předsedou ODS. Už počtvrté. Poprvé to bylo v roce 2014 v Olomouci.

Video Rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialovou po jeho znovuzvolení. - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík

Za hlavní cíl své další dvouletky si vytkl Fiala Strakovu akademii. Tedy výsledek v parlamentních volbách v roce 2021 alespoň takový, aby se ODS podílela na sestavování příští vlády.  I proto Fiala na kongresu představil základní programové body pro příští období a slíbil svým spolustraníkům opětovné výjezdy mezi lidi, nebo složení kandidátek pro krajské a senátní volby nejpozději do května letošního roku. O tom, jestli například půjde ODS do voleb do Poslanecké sněmovny s dalšími pravicovými stranami, nebo sama, chce mít Fiala  jasno nejdéle do Vánoc.

„V příštích čtyřech letech, když budeme ve vládě, chceme investovat o 300 miliard korun víc, aby to fungovalo. To znamená 3% HDP,“ dodal Fiala, který i když kritizoval vládu, ani jednou v projevu nepoužil jméno Andreje Babiše.

Video Petr Fiala nový předseda - Aleš Brunclík

29. kongres ODS se konal oproti původním plánům v Praze – nové koncertní hale v Libni. Původně se přitom měli straníci sjet do Ostravy. I tak ale bylo jednání více než dlouhé. Až teprve v osm hodin bylo jasné, kdo bude tvořit nový Fialův tým. Čerstvou posilou dosavadních místopředsedů bude nově Alexandr Vondra. „Havloid je zpět a hlásí se do služby,“ přihlásil se o místopředsednický post ve svém projevu někdejší vicepremiér nebo spolupracovník bývalého prezidenta Václava Havla.

Fiala o novém miminku

Jednání ODS sledovala už jen na dálku žena, která doprovázela především Petra Fialu téměř na každém kroku. Teď má ale tisková mluvčí strany Jana Havelková úplně jiné starosti. Jak se pochlubila Blesk Zprávám, těsně po Vánocích přivedla na svět svou prvorozenou dceru.

„Róza se narodila na Tři krále a je to veselé a šikovné miminko. Užíváme si spolu a s tatínkem každou chvilku a máme se moc fajn,“ prozradila.

A k radostné události už podle svých slov stihl pogratulovat Havelkové také už i její někdejší šéf Petr Fiala.

„Stihl jsem jí gratulovat, mám z toho radost a obdivuji, že v těch náročných chvílích brzy po porodu sleduje kongres ODS,“ byl potěšený Fiala.

Video Pavel Novotný emotivní projev - Aleš Brunclík

Kongres občanských demokratů sledovala také Fialova žena. Ne přímo v pražské hale, ale na dálku.    

„Moje žena je doma, ale samozřejmě sleduje, co se tady děje, nepochybně mě podporuje, už jsme si i psali a podpora nejen mé ženy, ale i mých dětí je pro mne velmi důležitá,“ cení si rodinného zázemí Fiala.

I když si Fiala cení žen, které ho podporují a které ho během jeho politické kariéry podporují a spolupracují s ním, ženský element tentokrát ve vedení ODS není. Po té, co Alexandra Udženija neobhájila post první místopředsedkyně strany, kryjí záda Petru Fialovi samí muži.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

adel.om@... ( 18. února 2020 11:34 )

Tisíce osamělých sexy dívek z vašeho města! Nejlepší sex seznamka. pojďte a připojte se http­://top­.x251­.best

NAZOR-LIDU ( 22. ledna 2020 19:16 )

anonym01:TY SE NECH DŮKLADNĚ VYŠETŘIT ODBORNÍKEM V OBORU PSYCHOLOGIE A PSYCHIATRIE A POKUD UŽ SE STALO, TAK AŤ TI FOTR VYPNE POČÍTAČ, PROTOŽE POČÍTAČ V RUKOU DEBILA SE MŮŽE STÁT VELMI NEBEZPEČNOU HRAČKOU.

snehulak ( 20. ledna 2020 08:55 )

Ještě vám nedošlo, pane profesore, že ten sen vám sfoukl váš řeporyjský oblíbenec na sobotním kongresu? Ostatně, nepoučil jste se ani z minulých voleb, kdy jste vandroval do Babiše a vyhlásil že s ANO jednat nebudete. Po volbách jste naříkal, že oni nechtějí s vámi jednat. Dnes děláte to samé.

karambol ( 20. ledna 2020 07:40 )

pakáž­,zlo­děj,tu­nelář­,kmo­tr,u­davač­,podra­zák,kř­ivák­,znač­ka ODS

cesky_novinar ( 19. ledna 2020 21:25 )

komunističtí zloději z ODS byli vždy trapní a směšní jen to chvíli trvalo než vybarvili, tupí rudokožci

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud