Novou šéfkou TOP 09 je Pekarová Adamová. Na oslavence Pospíšila se „vykašlali“

Aktualizováno -
24. listopadu 2019
17:01
Autor: Nikola Forejtová, Jakub Veinlich - 
23. listopadu 2019
05:40

Novou předsedkyní TOP 09 byla zvolena Markéta Pekarová Adamová. Získala necelých 54 procent hlasů. Pekarová Adamová byla favoritem stávajícího předsedy Jiřího Pospíšila, který se nakonec nedostal do užšího vedení strany a odjíždí ze sněmu bez funkce. Oproti tomu protikandidát Pekarové Tomáš Czernin se stal prvním místopředsedou TOP 09. Blesk Zprávy vše sledovaly online. 

Sněm TOP 09
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
8:58
24. 11. 2019

Markéta Pekarová Adamová se na volbu oblékla do modrých šatů a před svým projevem hýřila před novináři optimismem. „Veřím ve výhru,“ řekla při příchodu do jednacího sálu.

Co bude obsahem jejího projevu, chce říct ale nejdříve 181 delegátům 6. volebního sněmu TOP 09.

„Nechte se překvapit, určitě nebudu prozrazovat, co budu říkat v projevu dřív, než to uslyší delegáti,“ byla tajemná s počítačem v ruce.

„Nic moc, upřímně řečeno,“ reagovala na dotaz Blesk Zpráv, jak na dnešek spala. Projev prý pilovala do poslední chvíle. „Jsem ten typ, který docela prokrastinuje a pod tlakem termínu dělá nejvíc práce. Takže až včera se mi podařilo doladit konečné znění projevu,“ ten prý nebude nijak dlouhý. „Myslím, že je zbytečné řečnit dlouho,“ dodala před volbou Pekarová Adamová.   

Video Pospíšil: Favorita mám, předsednictví mi chybět nebude - Blesk - Nikola Forejtová
8:41
24. 11. 2019

Kandiáty na předsedu jsou dosavadní první místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a místopředseda Tomáš Czernin

Před volbou oba vystoupí se svými kandidátskými projevy. Čas na vystoupení mají neomezený. 

Kdo vystoupí první, určí hod mincí. 

8:29
24. 11. 2019

Dobré ráno. Za několik minut začíná druhý den sjezdu TOP 09, na kterém si strana zvolí nové vedení. Volba předsedy je hned prvním bodem programu.

16:54
23. 11. 2019

To je pro sobotní den z online přenosu vše. Od nedělního rána Vám budeme přinášet zprávy z druhého dne sněmu.

16:42
23. 11. 2019

Sněm TOP 09 pro dnešní den skončil. Delegáti vyčerpali program prvního o dvě hodiny dřív, než měli původně v plánu. A to i přes drobné zádrhele při volbě členů komisí. 

Sněm bude pokračovat v neděli. Začátek je v plánu v 9 hodin a devět minut. Kdy má začít volba nového předsedy, nebo předsedkyně. Dosavadní šéf strany Jiří Pospíšil už nekandiduje. 

Předseda Jiří Pospíšil na 6. celostátním sněmu TOP 09, na kterém předá svou funkci nové tváři (23.11.2019)
15:12
23. 11. 2019

Problémy při volbě členů Celostátní revizní komise. Delegáti TOP 09 volí elektronicky. Jenže právě spadl systém, takže je potřeba jeho oprava a opětovné nahození. Volba se tak nečekaně protáhne zhruba o deset minut. 

14:51
23. 11. 2019

Členové „Topky“ si odhlasovali předsedu celostátní revizní komise na příští dva roky. Zůstal jím Karel Korba s 83 hlasy. 

 

13:57
23. 11. 2019

Velkou odezvu měl i projev předsedy celostátní revizní komise Karla Korby. Ten mě za úkol zhodnotit hospodářskou, správní a finanční činnost. 

Na začátku své řeči zhodnotil oběd a po rozhlédnutí po sále usoudil, že jsou lidé znudění či znavení a vystřihl projev jak z divadla Járy Cimrmana. „Všechno je v pořádku. Sponzorské dary jsou také v pořádku,“ bavil sál. 

Zpráva o hospodářské, správní a finanční činnosti tak nakonec nebyla nudnou šedí, jak se sám předseda revizní komise obával. 

13:37
23. 11. 2019

K projevu Pospíšila se vyjádřila i kandidátka na post předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Já musím říci, že byl výborný, byl analytický a zároveň povzbuzující. Líbilo se mi, že vyzýval k tomu, abychom spolupracovali, jakkoliv dopadne sněm,“ uvedla pro Blesk Zprávy.

Podle Pekarové Adamové je nutné spolupracovat, aby se daly prosadit reformy a aby se hájil program, který je nejen Topce vlastní. „Rozhodně tato vláda a ta předchozí nepřinášela to potřebné pro tuto zemi. Například i myšlení pro to, co tu bude za rok nebo dva,“ doplnila. 

Atmosféra na sněmu je podle ní plná očekávání, předně proto, že po 10 letech si mohou lidé opravdu vybrat svého předsedu díky dvěma kandidátům. 

13:20
23. 11. 2019

Miroslav Kalousek jako předseda poslaneckého klubu ve své hodnotící zprávě zmínil především to, že vládní koalice odmítá dát na program Sněmovny řadu opozičních návrhů. „Některé tam máme dokonce i rok a půl,“ uvedl Kalousek.

Vyjádřil se také ke svému předčítání evropské směrnice o pojišťovnictví při projednávání daňového Balíčku. Kalousek znovu odmítl, že by obstruoval. „Naším cílem nebylo oddálit diskusi donekonečna, naším cílem bylo přimět vládní většinu alespoň k elementární dohodě. Byli jsme schopni s touto dohodou pustit zákon bez problémů dál, byť bychom pro něj nedokázali hlasovat,“ obhajoval své vystoupení Kalousek.

„Jsme v Poslanecké sněmovně vidět, hájíme program i principy TOP 09,“ poděkoval všem, kteří podporují práci klubu.  

Sněm TOP 09: Bývalý šéf strany Miroslav Kalousek (23. 11. 2019)Sněm TOP 09: Účastníci se radostně vítali (23. 11. 2019)

TOP 09 společně založili Miroslav Kalousek, který odešel z KDU-ČSL a někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, jenž se rozešel se Zelenými. Oba se pokoušeli přemluvit ke spolupráci také tehdejšího šéfa neparlamentního hnutí STAN Petra Gazdíka. I když se společně nedohodli, TOP 09 později kandidovala v několika následujících volbách s podporou Starostů. 

Jméno nové pravicové, proevropské strany TOP 09 zaregistrovalo ministerstvo vnitra 26. 6. 2009. Na prvním volebním sněmu byl hned v listopadu zvolen předsedou Karel Schwarzenberg. 

Poprvé se TOP 09 stala parlamentní stranou hned v prvních volbách, kterých se účastnila, tedy v květnu 2010. Svou politickou dráhu odstartovala s 16 procenty hlasů. A stala se součástí vládní koalice s ODS a Věcmi veřejnými. 

Úspěch slavila i u voleb do Evropského parlamentu v roce 2014. Spolu se Starosty získala 15,95 procent hlasů, což znamenalo čtyři křesla, stejně jako pro hnutí ANO a ČSSD. V letošním roce pak společná kandidátka TOP 09 a STAN ztratila jedno eurposlanecké křeslo. 

V současnosti „topka“ ztrácí voliče. Z původních 16 procent v roce 2010 se podle volebních průzkumů propadla na cca 4 procenta. Tedy pod hranici volitelnosti do Poslanecké sněmovny, kde má v současné době 7 poslanců.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tokarev ( 28. listopadu 2019 17:21 )

Jestli se tato strana nechce dostat do parlamentu a asi dost lidí by si to přálo,zvolili pak perfektně.Strana která má v programu teď zavádět Euro,strana vítačů "frustrovaných a stre­sova­ných"p­řistě­hoval­ců (dle kolegů z ODS samý Jožka Nemakačenko).A nově zvolená předsedkyně strany,která při prvním proslovu co je ve funkci neumí říci pár vět bez čtecího zařízení tak to je opravdu strana moudrých hlav.

air_ ( 24. listopadu 2019 20:58 )

To je ale špinavec ten nautilus, jak u p. Pekarové vedle píše. ANO má moráně zpustlé voliče.

murQ ( 24. listopadu 2019 20:52 )

murQ ( 24. listopadu 2019 20:16 )

Tak to bude. Udivuje mě že zrovna oni kritizují vzhled. S jejich velevůdci pakrasavcí je to jen koblihová zoufalost.

jjusa ( 24. listopadu 2019 19:48 )

zdenouši aspoň už nebudeš závidět slovenskou Čaputovou protože máš ve vedení krásnou mladou inteligentní ženskou.Tak byste měli už dát pokoj Babišovi protože to je náš nejlepší premiér jakého jsme kdy měli

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud