Úterý 20. říjen 2020
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Oblačno 13°C

Pospíšil promluvil o Kalouskově „chybě“. A vysvětluje, proč skončí v čele TOP 09

Autor: Jakub Veinlich - 
28. srpna 2019
05:02

TOP 09 bude mít od podzimu nového předsedu. Nebo předsedkyni. Jiří Pospíšil se rozhodl svou funkci neobhajovat. Kandidaturu zatím oznámil senátor Tomáš Czernin a poslankyně a stávající první místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Pospíšil v rozhovoru pro Blesk Zprávy řekl, že chce, aby stranu vedl silný kandidát, který chce být po příštích volbách ve Sněmovně. Sám se chce věnovat práci pro TOP 09 jak v Bruselu, tak hlavním městě. Končící předseda se zároveň také vrátil ke kritice Miroslava Kalouska po nedávných evropských volbách.

Jaká bude vaše budoucnost v TOP 09 po podzimním volebním sněmu?  

Rozhodl jsem se nekandidovat na funkci předsedy TOP 09. Na druhou stranu říkám, že jsem připravený kandidovat do vedení strany na jinou funkci v TOP 09, protože jsem přesvědčený, že ty dva roky, které jsem byl ve vedení TOP 09, byly z hlediska výsledku voleb úspěšné. Byl jsem předsedou, kdy byly komunální a evropské volby, a v obou případech jsem vedl TOP 09 do těchto voleb a v obou případech jsme získali dvouciferný výsledek. V obou volbách jsme skončili jako piráti, kteří jsou dnes favorizovaní. Zvláště ty evropské volby považuji za úspěch. To znamená, tady se velmi liším od hodnocení ze strany Miroslava Kalouska. Stejně tak považuji za úspěch to, že se nám podařilo obnovit spolupráci s hnutím STAN. Minulé vedení tu spolupráci po roztržkách přerušilo.

Na druhou vzhledem k tomu, že jsem předseda zastupitelského klubu na pražském magistrátu a jsem europoslancem, tak nebudu kandidovat v českých parlamentních volbách. Oba tyto úspěchy pro mne ovšem zároveň znamenaly zisk mandátů, které mi občané dali. Nechci zradit jejich důvěru, a proto nemohou vést stranu do sněmovních voleb. A právě proto, že nás čekají v příštích letech takto důležité volby, jsem přesvědčený, že měl vést stranu někdo, kdo se plně věnuje národní politice, kdo je v Poslanecké sněmovně a kdo chce do ní opětovně kandidovat.

To je tedy něco v tom duchu, co říká kandidát na předsedu strany Tomáš Czernin nebo například čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, že by měl vést stranu někdo, kdo se pohybuje většinu času v České republice a nemá tolik funkcí?

Mluvím o tom, že by příští předseda měl být člověk, který je mnohem víc spjatý s českým parlamentem, s českou Poslaneckou sněmovnou. Zdůrazňuji, že neutíkám z TOPky, hodlám dál pro TOP 09 pracovat, myslím, že i výsledky evropských i komunálních voleb mi dávají oprávnění znovu kandidovat do vedení strany, ale zdůrazňuji, že žádná funkce pro mě není důležitá.

Pro TOP 09 budu i dál pracovat v jakékoliv pozici. Do budoucna chci, aby TOP 09 byla ve volbách úspěšná, a proto své ambice podřizuji a jsem připraven ustoupit někomu, kdo se chce zapojit do příštích parlamentních voleb a kandidovat. I já jako předseda strany jsem vedl naši kandidátku jak do komunálních, tak i evropských voleb. Je trochu iluze, jestli člověk je, nebo není v Česku.

Video Sípající Pospíšil přišel o hlas po plese Topky. Přihlásil se k Havlovi a odmítá referendum o EU - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Na začátku jste mluvil o obnovení spolupráce s hnutím STAN, které má podle posledního průzkumu agentury Median zhruba pětiprocentní podporu, TOP 09 5,5. Mluvilo se také o možné spolupráci s KDU-ČSL, která má také podporu zhruba 5 % voličů. Do budoucna by tedy měla dál probíhat hlubší předvolební a povolební spolupráce?

Před dvěma roky jsem kandidoval do vedení TOP 09 s myšlenkou, kdy chci obnovit spolupráci s hnutím STAN, což se podařilo jak v komunálních, tak evropských volbách. Byl bych velmi rád, kdyby příští vedení TOP 09 v této spolupráci pokračovalo, ale o směřování strany rozhodnou na podzim naši delegáti při volbě nového vedení.

Strana se pohybuje okolo pěti procent. Je to dobrý výsledek vaší dvouleté práce v čele TOP 09?

Je pravda, že naše preference trochu stagnují, ale na druhou stranu volební průzkumy jsou pouze průzkumy a důležitější jsou volební výsledky. A ty pro nás jak v Praze, tak v Evropských volbách nedopadly vůbec špatně. Je pravda, že je řada věcí, na které se musí nové vedení v budoucnu zaměřit, a já jsem připraven mu pomoci v jakékoliv pozici. Myslím, že jednou z důležitých věcí pro nás bude rozšířit řady našich komunálních politiků, tak aby příští komunální volby pro nás nebyly úspěchem jen v Praze, ale i v jiných místech v Čechách, či na Moravě, kde jsme třeba ani nekandidovali.

Na začátku jste zmiňoval povolební kritiku Miroslava Kalouska. Vyřešili jste to po čase nějak, bavili jste se o tom, zda to bylo, či nebylo oprávněné?

Povolební kritiku volebního výsledku Spojenců pro Evropu TOP 09 a STAN považuju za chybu. Místo toho, aby se strana radovala, že jsme udělali stejný výsledek jako Piráti, což opět potvrzuje, že jsme relevantní politickou silou, tak jsme si tak trochu dali vlastní faul. Těžko je možné voličům vysvětlovat, že výsledek, který je dvouciferný, považujeme za neúspěch. Trochu to může naštvávat i voliče, kteří nás přes ne příliš povzbudivé preference volili, měli radost z toho, že jsme zaznamenali úspěch v podobě tří mandátů, a pak od čelních představitelů poslouchají to, že máme nesplněný úkol, nebo že máme téměř neúspěch. To trochu demotivuje nejen členy strany i naše voliče. Nechci se k tomu už dál vracet, ale takové výtky považuji za nefér a nesprávné.  

Jaký je teď tedy vztah mezi Jiřím Pospíšilem a Miroslavem Kalouskem?

Řekl bych, že profesní, neutrální. Na předsednictvu spolu normálně komunikujeme, není tam žádná negativní emoce. Máme rozdílný pohled na některé stranické věci, možná i budoucnost strany, ale dokážeme spolu normálně profesně komunikovat.

Video Kalousek: Není to můj nekrolog. A Pospíšilovi kandidovat nedoporučuji - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Na pivo byste tedy spolu asi nešli?

To neumím úplně vyloučit. Vadí mi to, že si kritiku nevyříkáváme na domácí půdě, ale na veřejnosti, viz volební výsledky. Volič podle mého dokáže straně odpustit ledacos, ale to, co nikdy neodpouští, je nejednotnost. A dál to nechci nijak komentovat.

77fugas- ( 11. září 2019 05:11 )

Politicky turista a teplý nýmand Po***l...to je mi politik...kam se zase vecpe?🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮

flesch2z ( 29. srpna 2019 22:16 )

Topka, to je banda všehochuť. Opilci, bukvice rakouští zloději, chemlonová chátra.... Hnus. Jak téhle sebrance vůbec kdy mohl dát někdo hlas?

Uz_brzo ( 28. srpna 2019 19:24 )

A jinak v blázinci dobrý?

bobikdoma ( 28. srpna 2019 18:53 )

Vyžírka. Jde tak, kde víc platí.

Uz_brzo ( 28. srpna 2019 16:38 )

A ty zdechnout

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud