Superboháč Babiš, „kulak“ Filip a Bartoš v paneláku: Šéfové stran přiznali milionové majetky

 • Autor: Jakub Tomek - 
  12. 8. 2019
  05:00

  Soudruzi, co po Únoru 1948 drsně nutili sedláky vzdát se polností, by se asi nestačili divit. Současný šéf komunistů má políček tolik, že by se dal považovat za »kulaka«. A co prozrazují majetková přiznání i katastr nemovitostí o dalších šéfech parlamentních stran?

 • 1.V chudobě politici nežijí

  V majetkových přiznáních politiků najde člověk o svých volených zástupcích kde co. Užitečná je i kombinace. A z rejstříků třeba vyplývá, že z předsedy KSČM a místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa (64) se stal »velkostatkář«, a to i přesto, že šéfuje straně, která navazuje na předlistopadovou komunistickou stranu.

  Ta majetek spíše znárodňovala. Je totiž spoluvlastníkem několika pozemků. „Většinu jsem zdědil. Buď po tatínkovi, nebo po babičce,“ řekl Blesku. A prý se nejedná o nic velkého, byť dle součtu podílů v katastru to vychází na asi 14 tisíc metrů čtverečních. „Jediné, co jsem kupoval, je asi 20arový pozemek pod zahrádkou, kterou obdělává moje devětaosmdesátiletá maminka,“ tvrdí Filip. 

  To druhý nejbohatší Čech a zároveň premiér Andrej Babiš (64, ANO) podle katastru vlastní byt v Praze, supervilu v Průhonicích a parcely na Teplicku. Majetek, který většinou využívá k práci či tiskovým konferencím přitom patří společnosti, která vlastní Farmu Čapí hnízdo. Jak ale sám říká, s »čapákem« už dávno nemá nic společného…

  Farma Čapí hnízdo (zima 2018)Farma Čapí hnízdo (zima 2018) | MARTIN PŘIBYL / Paparazzi

 • 2.Andrej Babiš (64), předseda hnutí ANO

  Nemovitosti: Byt v Praze Bubenči, supervila v Průhonicích, parcely v Suché a Věšťanech na Teplicku.

  2. nejbohatší muž Česka. Podle žebříčku časopisu Forbes z loňského roku se odhaduje jeho jmění kolem 75 miliard korun.

  Blesk zjistil, že část nemovitostí, které aktivně využívá, jsou psány na společnost Imoba, která je vlastníkem Farmy Čapí hnízdo. Babiš přitom podle dřívějších vyjádření nemá s farmou nic společného. Imobě patří i legendární Sokolovna v Průhonicích, kde čas od času šéf kabinetu »úřaduje«.

  Supervila premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše v Průhonicích.Supervila premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše v Průhonicích. | Ladislav Křivan

 • 3.Petr Fiala (54), předseda ODS

  Nemovitosti: Rodinný dům v Brně-Černých Polích, byt v Brně-Lesné, pozemek v Hlásnici u Svitav a dva pozemky u Brna.

  Šéf opoziční ODS v majetkovém přiznání za loňský rok přiznal, že dostal darem byt v Brně.

  Zároveň přiznal, že si koupil neurčenou značku vozu za 976 tisíc, z toho 303 tisíc tvoří leasing.

  Brno-Lesná, kde vlastní byt předseda ODS Petr Fiala. Jeden byt psaný na toto jméno se tu nachází. Shoda jmen, nebo je to skutečně on?Brno-Lesná, kde vlastní byt předseda ODS Petr Fiala. Jeden byt psaný na toto jméno se tu nachází. Shoda jmen, nebo je to skutečně on? | Google Street View

 • 4.Ivan Bartoš (39), předseda Pirátů

  Nemovitosti: Byt v Praze Michli. Trvalý pobyt má ale na pražských Vinohradech.

  V majetkovém přiznání uvedl hypotéku, která činila přes 1 a čtvrt milionu korun a dva úvěry – jeden konsolidační, druhý podnikatelský – dohromady za 730 tisíc korun.

  Předseda Pirátů Ivan Bartoš má byt v Praze - Michli, trvalý pobyt má ale jinde.Předseda Pirátů Ivan Bartoš má byt v Praze - Michli, trvalý pobyt má ale jinde. | Blesk:TONDA TRAN

 • 5.Tomio Okamura (47), předseda hnutí SPD

  Nemovitosti: Stavební parcela v pražském Břevnově.

  Šéf hnutí SPD vyvolal se svoji stavbou, která na uvedené parcele vyrůstá, kontroverzi. Návrh UFO domu, který má stát asi 20 milionů, si nechal zpracovat od známého švýcarského architekta Christiana Kereze. Místnosti budou v tubusových konstrukcích, takže tam nebudou pravé úhly. Paradoxem je, že na jaře příznivci jeho hnutí na facebooku sdíleli ve velkém fotku této stavby s tím, že jde o novou pražskou mešitu…

  Okamura v majetkovém přiznání přiznal hypotéku a zbývá mu doplatit necelé 4 miliony. Zároveň ukázal zůstatek na účtu přes 11 a půl milionu korun a příjmy mimo poslancování, které jsou dohromady přes 9 a půl milionu korun.

  Na stavební parcele na pražském Břevnově staví šéf SPD Tomio Okamura.Na stavební parcele na pražském Břevnově staví šéf SPD Tomio Okamura. | Blesk:Foto : Czech News Center / Rušinová Mária

 • 6.Jan Hamáček (40), předseda ČSSD

  Nemovitosti: Se svojí manželkou vlastní společně byt v Mladé Boleslavi a domek v Oskořínku na Nymbursku.

  V majetkovém přiznání uvedl dvě hypotéky v součtu kolem 1,5 milionu korun.

  Vicepremiér Jan Hamáček vlastní mimo bytu v Mladé Boleslavi také dům na Nymbursku.Vicepremiér Jan Hamáček vlastní mimo bytu v Mladé Boleslavi také dům na Nymbursku. | Blesk:Karel Kopáč

 • 7.Vojtěch Filip (64), předseda KSČM

  Nemovitosti: Parcely v Komařicích u Českých Budějovic, domek a parcela v Jedovarech, odkud pochází, domek v Ledenicích u Českých Budějovic, parcela ve Vítkovicích v Krkonoších.

  Podle katastru nemovitostí má šéf komunistů nejvíc pozemků ze všech předsedů stran. Velkou část ale spoluvlastní s dalšími lidmi. Dohromady jde o 72 500 metrů čtverečních, z nichž mu dle podílů náleží přes 14 tisíc metrů čtverečních.

  Uvedl také, že si během loňska pořídil auta Škoda Superb a Škoda Rapid dohromady za 730 tisíc korun. Přiznal také úvěr ve výši 204 tisíc.

  Dům v Ledenicích, kde má šéf komunistů Vojtěch Filip psané sídlo své advokátní praxe. Je to ten samý dům, co přiznává?Dům v Ledenicích, kde má šéf komunistů Vojtěch Filip psané sídlo své advokátní praxe. Je to ten samý dům, co přiznává? | Google Maps

 • 8.Marek Výborný (43), předseda KDU-ČSL

  Nemovitosti: Rodinný dům v Heřmanově Městci.

  Nový šéf lidovců přiznal také hypotéku a zbývá mu doplatit necelých 350 tisíc korun.

  Parcela v Heřmanově Městci, kde by se měl nacházet dům předsedy KDU-ČSL Marka Výborného.Parcela v Heřmanově Městci, kde by se měl nacházet dům předsedy KDU-ČSL Marka Výborného. | Google Maps

 • 9.Jiří Pospíšil (43), předseda TOP 09

  Jelikož je šéf »topky« zároveň i europoslancem, platí pro něj jiná pravidla a majetkové přiznání podávat nemusí. Blesk vyčetl, že vlastní rodinný dům ve Valše u Plzně.

  Působí v Nadaci Jana a Medy Mládkových, kde je předsedou správní rady.

  Meda Mládková (99) je pro Pospíšila skoro jako člen rodiny. Jelikož nemá žádné potomky, veškerý majetek přepsala na svoji nadaci, která spravuje Museum Kampa v Praze. Mládková Pospíšila učinila doživotním nástupcem ve správě muzea. A politik v rozhovoru pro Expres.cz řekl, že po ní nic dědit nebude. Ani peníze.

  Dům předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila ve Valše na Plzeňsku.Dům předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila ve Valše na Plzeňsku. | Blesk:Zbyněk Schnapka

 • 10.Vít Rakušan (41), předseda STAN

  Nemovitosti: Dva byty a rodinný dům v Kolíně, parcela v Bělé u Jedlé.

  Bývalý starosta Kolína v majetkovém přiznání uvedl hypotéku, ale i to, že na začátku minulého roku koupil domek za 2 500 000 korun. Lze předpokládat, že úvěr použil právě na toto.

  Předseda STAN Vít Rakušan uvedl v majetkovém přiznání, že vlastní dva byty v Kolíně.Předseda STAN Vít Rakušan uvedl v majetkovém přiznání, že vlastní dva byty v Kolíně. | Blesk:Karel Kopáč

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 13. srpna 2019 19:50 )

satanas ( 13. srpna 2019 13:32 )

Clovek by cekal ze se Plesk omluvi za ten "Feik" kterym udelali z Filipa "Vel­kostat­kare"­..Kd­epak­,,ce­kat to od nich nelze, Göbels by je pochvalil..

satanas ( 13. srpna 2019 13:15 )

No Benes, toho ja obdivuji asi jako Kalouska..Tenhle dedek se stal "Idolem" omezencu jako ten vyzranej Winston s jeho doutnikem kterej prakticky zahajil "Studenou valku"!

anonym01 ( 13. srpna 2019 11:58 )

NACIONALNE NALADENYM HNUTIM DNES POMAHA K MOCI MILOS ZEMAN. JSOU TO PAROUBKUV KYJ LEV 21, KSČM, oKAMURA A TAKY bABIŠ S kLAUSOVCEMA.

anonym01 ( 13. srpna 2019 11:53 )

MAS TRHLINY V HISTORII! PAROUBEK BY TI NAPOVEDEL. BENEŠ BYL TAKY NARODNI SOCIALISTA! Beneš za své zvolení nakonec vděčil taky nacionálně laděným stranám i protirežimní opozici. bENESUV UREDNIK HAJLOVAL !

Zobrazit celou diskusi
Další videa