Pospíšil skončí v čele TOP 09, šéfkou chce být Pekarová Adamová. Kalousek zmínil rozpaky

Aktualizováno -
27. srpna 2019
19:13
Autor: for, vei - 
27. srpna 2019
18:00

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) Blesk Zprávám potvrdil, že se nebude na podzimním sněmu znovu ucházet o křeslo předsedy TOP 09. Důvodem je jeho práce v Bruselu, nový předseda by se totiž podle něj měl plně věnovat národní politice. Pospíšil nahradil v minulosti ve funkci Miroslava Kalouska, nyní by si podle svých slov představoval v čele strany ženu. Půjde o první dámu TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou, která svou kandidaturu potvrdila v pořadu Interview ČT24. 

„Rozhodl jsem se nekandidovat na funkci předsedy TOP 09. Na druhou stranu říkám, že jsem připravený kandidovat do vedení strany na jinou funkci v TOP 09, protože jsem přesvědčený, že ty dva roky, které jsem byl ve vedení TOP 09, byly z hlediska výsledku voleb úspěšné,“ řekl dosavadní lídr TOP 09 Blesk Zprávám s tím, že dál bude pro stranu pracovat jak v Bruselu, tak i v Praze, kde je předsedou zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), za které kandidoval v komunálních volbách jako lídr. 

Jiří Pospíšil by tak ve vedení strany mohl hrát od podzimu jinou roli, vládu by však rád předal ženě. „TOP 09 by pomohlo pozvednout, kdyby v jejím čele stála žena. Zatím žádná jiná parlamentní strana ve svém čele předsedkyni nemá. Celý život pracuji s výraznými ženami. Ať už mimo politiku s Medou Mládkovou, nebo v politice je mi ctí, že na magistrátu spolupracuji s Hanou Marvanovou, kdy jsme spolu vedli kandidátku Společných sil pro Prahu,“ zmiňuje nyní Pospíšil.  

Na předsedu se rozhodla kandidovat první dáma Topky Markéta Pekarová Adamová. „Sama jsem se rozhodla kandidovat. Myslím, že TOP 09 potřebuje restart. Mám vizi, že se strana rozjede do krajů, kde bude představovat program s třemi prioritami. Jde o boj se suchem, druhý pilíř je ukotvení v EU a třetí pilíř je pak návrat k tradičním stranám,“ uvedla v Interview ČT24.

Pekarová Adamová: Mám už dost zkušeností

Pekarová Adamová přitom kandidaturu ještě před dvěma lety odmítala. „Nikdy jsem se netajila tím, že chci brzy založit rodinu. S prací poslankyně mateřství skloubit jde, předseda teď ale straně musí obětovat vše,“ odůvodnila tehdy, proč se do čela strany nehrne.

Nyní ale kandidaturu ohlásila. I přesto, že čáp do její rodiny ještě nepřiletěl. Po dlouhé době by se tak lídrem české parlamentní strany stala zástupkyně „něžného pohlaví“. „Dospěla jsem k tomu, že už mám dost zkušeností. Manžel mě naprosto podporuje,“ dodala v rozhovoru.

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v Osobě blízké: Na kole a s kamarádkou PetrouMarkéta Pekarová Adamová (TOP 09) v Osobě blízké: Na kole a s kamarádkou Petrou | Foto Blesk - Jan Jedlička

„Markéta Pekarová Adamová je výraznou tváří TOP 09 a splňuje i mou představu, že by měl být předsedou strany člověk, který chce kandidovat do Poslanecké sněmovny a už dnes je viditelným politikem v Poslanecké sněmovně. Má svá témata, v oblasti sociální, školství i ekologie. To je přesně člověk, který má být lídrem strany a také lídrem do voleb. Proto její kandidaturu vítám,“ uvedl pro Blesk Zprávy Pospíšil.

Kalousek cítí rozpaky

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek je jiného názoru. A pociťuje prý i jisté rozpaky. „Vzhledem k tomu, že ještě před prázdninami kandidaturu kategoricky vylučovala s tím, že chce ‚být po boku Jiřího Pospíšila jeho 1. místopředsedkyní‘, vyvolává tato náhlá změna rozhodnutí poněkud rozpaky,“ prohodil na facebooku směrem k Pekarové Adamové.

A naznačil, že sám může na sněmu Topky nakonec vyzval Pospíšila v boji o křeslo prvního místopředsedy. „Za nejdůležitější však pokládám, aby Tomáš Czernin i Markéta Pekarová Adamová navázali na sněmu úzkou spolupráci se společným cílem zvýšit voličskou atraktivitu strany a její čitelnost. Na sněmu jsem připraven kandidovat na 1. místopředsedu. Za stávající situace ale pokládám za optimální, aby se 1. místopředsedou stal méně úspěšný kandidát na předsedu. Doufám, že kandidaturu přijme – a v takovém případě rád z volby odstoupím a podpořím ji/ho. TOP 09 musí ze sněmu vyjít posílena, nikoliv rozdělena a oslabena,“ dodal Kalousek.

Pospíšil: Europoslancem na plný úvazek

Pospíšil, který v samotném čele TOP 09 skončí, uspěl v eurovolbách 2019 a obhájil své křeslo v Bruselu. Nyní se proto chce soustředit nadále na práci europoslance, v Česku se však zároveň rozjede kampaň před krajskými a posléze i sněmovními volbami.

„Vzhledem k tomu, že nás čekají v příštích letech volby do Poslanecké sněmovny, tak by stranu měl vést někdo, kdo se plně věnuje národní politice, kdo je v Poslanecké sněmovně a kdo chce do ní opětovně kandidovat,“ vysvětluje Pospíšil.

Europoslancem je tak již od roku 2014 a voliči rozhodli, že se s Bruselem loučit nemusel. „Byl jsem předsedou, kdy byly komunální a evropské volby a v obou případech jsem vedl TOP 09 do těchto voleb a v obou případech jsme získali dvouciferný výsledek. Oba tyto úspěchy pro mě zároveň znamenaly zisk mandátu, který mi občané svěřili. Nechci zradit jejich důvěru, a proto nemohu vést stranu do sněmovních voleb,“ dodal pro Blesk Zprávy.  

Momentka z kampaně před komunálními volbami: Jiří Pospíšil (TOP 09) v pražské tramvajiMomentka z kampaně před komunálními volbami: Jiří Pospíšil (TOP 09) v pražské tramvaji | Facebook J. Pospíšila

V minulosti Pospíšil také zastával post ministra spravedlnosti, a to hned dvakrát. Poprvé ve vládě Mirka Topolánka v roce 2006 až 2009 a dva roky si poseděl i  ve vládě za Petra Nečase. Kromě vrcholové politiky se Pospíšil věnuje i předsednictví ve správní radě Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových. 

Pospíšil a Pekarová Adamová ve štábu TopkyPospíšil a Pekarová Adamová ve štábu Topky | Blesk:Karel Kopáč

MarkusHermann ( 28. srpna 2019 04:10 )

Podle tvého velice nízkého IQ se tomu nikdo nediví.

borka30 ( 27. srpna 2019 23:02 )

Neměla by si raději založit rodinu?

gabreta ( 27. srpna 2019 21:19 )

Vedení TROP 0,9 není třeba měnit. Končí všichni!!!

Ondratnv ( 27. srpna 2019 21:00 )

Už nikdy!!!

hufnagll ( 27. srpna 2019 20:46 )

Bukvice

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud