Hádka o Vondráčkovu pařbu ve Sněmovně: ANO se spojilo s komunisty a smetlo věc ze stolu
Někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) neuspěla ve Sněmovně se svým návrhem, aby poslanci řešili „hudební produkci“ Radka Vondráčka (ANO) přímo na pultu předsedy Sněmovny. Její návrh ovšem zavetovali poslanci ANO a KSČM, a to písemně, i když ještě ani neznali přesný název bodu. Znovu tedy chtěla diskusi otevřít místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ani její bod ovšem neprošel. Vondráček v sále tou dobou chyběl.
O „hudební produkci“ přímo v sále Poslanecké sněmovny chtěla jako o novém bodu na schůzi poslanců diskutovat bývalá předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS).Ve svém vystoupení připomněla, že sál i jeho mobiliář je památkově chráněný.
„Ten bod by měl název Hudební produkce předsedy Poslanecké sněmovny v památkově chráněném prostoru jednacího sálu Poslanecké sněmovny,“ navrhovala neúspěšně.
@snemovna se odmitla zabyvat “hudebni produkci” @vondraczech v jednacim sale Snemovny s kytarou a na pultu predsedajiciho. Prvni navrh @Nemcova_Mirka z @ODScz vetovaly kluby ANO a @czKSCM. Neprosel ani navrh @market_a z @TOP09cz pic.twitter.com/kZPHV1Ek7S
— Jakub Veinlich (@jakub_veinlich) 8. března 2019
„Já si neumím představit, že by jako kroměřížský rodák pan předseda Vondráček v těchto prostorách, například v chrámu sv. Jana Křtitele, který pro svůj interiér je považován za jednu z nejkrásnějších církevních staveb 18. století na Moravě, tam podobnou produkci předváděl. Myslím si, že to je nemožné,“ kritizovala Vondráčkovo jednání Němcová.
Sama chtěla znát například i to, jak se skupina lidí v čele s Vondráčkem a poslancem Miloslavem Janulíkem dostala večer do jednacího sálu a kdo je tam pustil. Ještě než svůj návrh ale přečetla a odůvodnila, předložilo na pět desítek zástupců hnutí ANO a KSČM veto a nový bod programu smetli rovnou ze stolu a nedalo se o něm tedy ani hlasovat.
Veto záhy zpochybnil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Předložená listina totiž neobsahovala konkrétní bod a jednalo se o bianco šek. „Je vidět, že se bojíte o této kauze debatovat, nebo i hlasovat. Myslím, že univerzální veto na zařazení jakéhokoliv nového bodu není možné,“ řekl.
Už v úterý během dne Stanjura očekával omluvu od Radka Vondráčka – překvapilo ho prý, když šéf poslanců říkal, že je na své vystoupení hrdý a že by ho rád zopakoval. Omluva zazněla až večer, když k ní třetího nejvýše postaveného ústavního činitele v zemi vyzval až premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš – a to těsně před schůzkou s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
„Pan premiér zasáhl a myslím si, že ho to muselo rozčílit, když v tak důležité chvíli musel řešit takovou ostudnou věc,“ pokračoval ve Sněmovně předseda poslaneckého klubu ODS.
Pitomosti do Sněmovny nepatří
„Pitomostmi se nehodlám zabývat,“ podotkl předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. Snaze kritiků Vondráčkova počínání by prý věřil, pokud by se rozhořčovali nad vyvěšením červených trenýrek nad Hradem místo prezidentské standarty nebo produkcí ruské punkové skupiny Pussy Riot v moskevském chrámu. „To bych jim věřil, to bych se k tomu i připojil. Ale protože vše má jakýsi svůj účel, tak nevěřím tomu, že je to vedeno ušlechtilou snahou na ochranu historické památky, kterou tento sál je. Náš čas bychom neměli nad podobnými věcmi utrácet,“ vystoupil se stanoviskem KSČM předseda poslaneckého klubu.
Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal sice podal námitku proti řídícímu schůze Tomio Okamurovi, ale neuspěl. Jaroslava Faltýnek podal veto za kluby ANO a KSČM raději znovu a ústně.
Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek vyčetl Faltýnkovi, že se spojil zrovna s komunisty a ne například s koaliční ČSSD. „Vybral jste si komunistickou stranu, protože toto chování vypovídá spíš o papalášském chování,“ vzkázal Faltýnkovi.
„Kdybyste alespoň řekl, že vám nepřipadá normální tančit zde na stole, tak bych to pochopil - jediné, co se děje, je, že tak posouváte hranici k tomu, co je ještě možné tolerovat. Čekal jsem od vás větší míru citlivosti a respektu k této komoře,“ kritizoval veto dvou klubů Bartošek.
Porušení bezpečnostních pravidel?
„To chování, kterého se dopustil pan Vondráček a další, i pan poslanec Janulík, bychom měli všichni odsoudit, protože to jsou reprezentanti nás všech,“ chtěla po poslancích místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a trvala na tom, aby se poslanci hlasováním buď veřejně přihlásili k tomu, že schvalují chování Vondráčka a dalších, nebo ho hlasováním odsoudili.
Upozornila, stejně jako Němcová, že ve Sněmovně byla zřejmě porušena i bezpečnostní pravidla, protože ve večerních hodinách nebývá zpravidla vstup do sálu Sněmovny jen tak otevřený.
„Navrhuji bod ostudné chování předsedy Poslanecké sněmovny jako druhý bod dnešního jednání, abychom věděli, kdo toto chování podporuje a kdo odsuzuje,“ uvedla.
Ani tento pokus neuspěl. Návrh podpořilo jen 46 ze 172 přítomných poslanců. 55 bylo proti.
@snemovna se odmitla zabyvat “hudebni produkci” @vondraczech v jednacim sale Snemovny s kytarou a na pultu predsedajiciho. Prvni navrh @Nemcova_Mirka z @ODScz vetovaly kluby ANO a @czKSCM. Neprosel ani navrh @market_a z @TOP09cz pic.twitter.com/kZPHV1Ek7S
— Jakub Veinlich (@jakub_veinlich) 8. března 2019
Někteří opoziční poslanci už ve čtvrtek volali po Vondráčkově rezignaci. Stávající předseda Sněmovny odstoupit nehodlá. Za své počínání se ale lidem, jichž se dotklo, po výzvě premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše omluvil.
„Bylo to spontánní, možná to nebyl nejlepší nápad, uznávám. To už se opakovat nebude,“ řekl pak Vondráček v rozhovoru pro Blesk Zprávy. Po skončení diskuse se Radek Vondráček objevil v sále mezi ostatními poslanci.
Ty jsi taky zkurdup z Východu , čoboláku ?