Vondráček o křepčení ve Sněmovně: K tanci chyběl popruh kytary. Mejdan byl pak

Autor: Jakub Veinlich - 
8. března 2019
05:15

Opoziční poslanci chtějí v pátek diskutovat o nevhodném hudebním vystoupení stávajícího předsedy Radka Vondráčka (ANO) s kytarou přímo v hlavním sále Sněmovny. Bývalá šéfka poslanců Miroslava Němcová (ODS) požaduje Vondráčkovu rezignaci. Premiér Babiš mluví o klukovině, za kterou by se měl omluvit. Šéf Sněmovny Blesk Zprávám řekl, že podobnou akci už opakovat nebude. A po výzvě Babiše se ve čtvrtek večer všem omluvil, rezignovat ale nehodlá. 

Kdo vás tehdy v roce 2017 do sálu vpustil?

Sál byl otevřený, protože se tehdy odvážely koberce. To už opravdu bylo v rekonstrukci na konci volebního období.

Vy někdy říkáte, že se to stalo před Vánoci…

Ne, já to neříkal. Tedy já myslel, že byl venku stromek, ale nebyl… Pídil jsem se potom, díval jsem se na nějaké SMS a to opravdu bylo v tom říjnu. Zhruba v tom období, jak se řešilo lithium. To jsme seděli v druhém sále, ten hlavní se rekonstruoval.

Právě, rekonstrukce probíhala od 5. 10., jsou k tomu fotografie.

Rozhodně to bylo před volbami a byla to svým způsobem taková rozlučka s těmi, kteří už nekandidovali, nebo věděli, že nebudou na nějakém volitelném místě. Ona to byla velice pěkná pozitivní akce. A někteří se teď z toho snaží vytvořit něco z politického boje. Doufám, že se to nepodaří.

Jak vnímáte dnes, když jste předsedou Sněmovny, že jste zpíval a tančil na pultu pod státním znakem. Jak to vnímáte z dnešního pohledu?

No, tak znalec si všimne, že nemám u kytary popruh, s tím se nedá tancovat. To už jsou ty titulky a to už si tam přidává nějaký pan redaktor. Zahráli jsme tři písničky, nebyl to mejdan. My jsme se domluvili a sešli, zahráli tři písničky a šli pryč. A mejdan byl až potom.

Asi se nebudeme dohadovat o tom, zda jste měl či neměl popruh…

No jasně, ale asi bych se ohradil, že tam někdo tancoval, nebo nějak vibroval. Problém je, že nemáme pódium ve Sněmově, že? Ačkoliv to dřív bylo divadlo. Bylo to spontánní, možná to nebyl nejlepší nápad, uznávám. To už se opakovat nebude.

Myslíte tedy, že výzvy k vaší rezignaci jsou tedy zbytečné?

Je opravdu potřeba rozlišovat zbožná přání, politický boj a realitu. Někteří mají před evropskými volbami a snaží se zviditelnit za každou cenu. Od některých to beru. Chápu třeba, že se to dotklo, když to viděla paní Němcová, ona už taková je, ona to tak cítí, od ní to není žádná kampaň a jsem klidně připraven se omluvit. Některá vyjádření mých protivníků už nejsou na místě.

Snažím se to tlumit, protože mi zároveň chodí řada pozitivních SMS. Už teď mám řadu nabídek na hudební vystoupení. Dělal si se mnou selfie student konzervatoře na kytaru… Myslím, že to chce klid. Že jsme si tam trochu zahráli a zazpívali – už je to rok a půl, v té době jsem nebyl předseda Poslanecké sněmovny. A tak bych to nechal. Chce to zdravý rozum trochu.

Takže se to dá vzít jako večírek na rozloučenou se starým volebním obdobím, chápu to správně?

Ano, tak to bylo. Ale tam se ten večírek nekonal. Do sálu jsme šli na pár minut, symbolicky si zazpívat a šlo se pryč.

Říkal jste, že jste připravený se paní Němcové případně omluvit. Bude to veřejně, nebo jen mezi čtyřma očima?

Nevím, jak to budou hrát, to je také na nich. Chtěl bych to udělat tak, aby pochopila, že to myslím vážně, že to není jen nějaké gesto.

Takže třeba i květinu přidáte?

To mě nenapadlo (a začal se smát, pozn. redakce), to by možná bylo až moc teatrální.

ODS i TOP 09 chtějí o vašem večírku mimořádně v pátek mluvit ve Sněmovně. Podpoříte zařazení tohoto bodu na program schůze?

Určitě ne. Není to důstojné samostatného programu, to si můžeme vyříkat nějak jinak.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

klasika ( 9. března 2019 20:40 )

Pan Babiš prohlásil, že to byla klukovina. Tomu bych docela věřila v tom smyslu, že členové tohoto hnutí jsou opravdu na této úrovni vývoje podle toho, kam směřuje náš stát pod jejich vedením. Ještě by mě zajímalo, jestli k tomuto vystoupení se posilnili psaníčkem ze šuplíku, alkoholem nebo jen opojením z vlastní důležitosti.

satanas ( 8. března 2019 18:05 )

Ja myslel ze ty jsi lesba kdyz napises"-mneli"!! TO nenapise ani Koblizek, a to uz je neco!!

turbina ( 8. března 2019 16:08 )

stanas: Ty jsi buzík ?

satanas ( 8. března 2019 16:03 )

Jemne MNE ho mni??

satanas ( 8. března 2019 16:01 )

Jak muze nekomu vadit ze nekdo umi neco vic nez zvanit obcas ve snemovne a nafrnene odchazet kdyz mu neco nevoni pod "Fousy"?? Rohliky vynechavam,..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud