Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Nejchudší Čechy poslanci vynechali. Cesta z pasti dluhů se otevírá, ale ne pro každého

Autor: ČTK - 
22. ledna 2019
20:29

Oddlužení ano, ale ne pro každého. Poslanci dnes zavrhli širší senátní návrh, přesto jejich novela insolvenčního zákona přináší širší možnost oddlužení, než tomu bylo doposud. Má však jasné podmínky a dle kritiků na ně jen tak někdo nedosáhne. Situaci nejchudších Čechů, kteří se dostali do problémů, tak prý neřeší. Přesto řada poslanců jásá. Ve Sněmovně se nad novelou objevila poměrně široká shoda.

Sněmovna dnes odmítla širší zmírnění podmínek pro oddlužení lidí, tak jak jej navrhoval Senát. O oddlužení lidí bude na konci insolvenčního procesu v některých případech rozhodovat soud a dlužníci budou muset věřitelům měsíčně splácet částku nejméně ve výši odměny insolvenčního správce.

Senát navrhoval otevřít možnost osobního bankrotu i nejchudším lidem. Předloha nyní poputuje k podpisu prezidentovi. Rovněž v jejím sněmovním znění by měl dosáhnout na oddlužení širší okruh lidí v dluhové pasti než nyní. Padne podmínka vstupu do oddlužení, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech aspoň 30 procent svých závazků.

„Exukuce po česku: dlužník bude odlužen, když za 5let života na hranici bídy zaplatí min. 30% dluhů. Bude vůbec koho odlužovat?“ mírní nadšení poslanců hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská a . 

863 tisíc Čechů s exekucí na krku

Insolvenční novela má umožnit předluženým lidem vrátit se zpět do běžného ekonomického života. Řada lidí v exekucích totiž pracuje načerno, protože z oficiálního výdělku by jim při splácení závazků zbylo jen minimum peněz.

Podle mapy exekucí v roce 2017 nějakou exekuci mělo 9,7 procenta obyvatel Česka, tedy 863 000 lidí. Nejhorší byla situace v Ústeckém kraji, kde byla v exekuci téměř pětina obyvatel, a v Karlovarském, kde v ní bylo 17 procent lidí. V bývalých okresech Chomutov, Sokolov, Most a Ústí nad Labem to byla více než pětina.

Soud bude muset uznat snahu

Pro senátní podobu oddlužení hlasovalo 62 ze 184 přítomných poslanců. Pro její schválení bylo nutných nejméně 93 hlasů. Senátní znění novely nepodpořili zejména poslanci hnutí ANO, ODS a SPD. Původní návrh Sněmovny pak dolní komora potvrdila hlasy 181 ze 186 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo.

Předloha počítá ve schválené sněmovní verzi se dvěma variantami oddlužení. První z nich předpokládá, že lidé splatí věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Ve druhé variantě by měli uhradit za pět let aspoň právě oněch 30 procent dlužné částky. Pokud by zaplatili méně, o jejich oddlužení by rozhodoval soud.

Soud by musel v takových případech uznat, že se dlužník o splacení dluhů pod dohledem insolvenčního správce snažil. Právě tuto podmínku chtěl Senát zrušit jako nadbytečnou a zatěžující i v souladu s požadavky organizací, které pracují s předluženými lidmi. Kritici ale namítali, že by se prakticky jednalo o dluhovou amnestii.

Nacher varoval před senátní verzí

Sněmovní verzi podpořil v diskusi ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO), podle kterého je motivující pro dlužníky a není nespravedlivá pro věřitele. Dlužníky nepřímo nutí k zapojení do průhledného ekonomického procesu a věřitelům garantuje splacení aspoň části pohledávky, uvedl.

Naopak Jan Farský (STAN) tvrdil, že dlužníci budou žít pět let v nejistotě, zda budou na konci procesu oddluženi. Senátní verzí by vydělali věřitelé, dlužníci i stát, řekl. „Nepodařilo se. Senátní navrh oddlužení nezískal většinovou podporu. Snad budoucnost ukáže, že lidem v dluhové pasti pomůže i ta sněmovní verze. Každopádně budeme sledovat reálné dopady a v případě potřeby zopakujeme návrhy na změnu,“ vzkázal Farský na Twitteru. 

Podle Ondřeje Veselého (ČSSD) přinese sněmovní znění nespravedlnost v tom, že bude dál existovat skupina lidí, kteří na vstup do oddlužení nikdy nedosáhnou.

Helena Langšádlová (TOP 09) podotkla, že předluženost lidí nemá jen ekonomické, ale i politické dopady. Tato skupina obyvatel se podle ní častěji přiklání k extremismu. Pirát Mikuláš Ferjenčík podpořil senátní verzi mimo jiné slovy, že předlužení lidé jsou rezignovaní a žijí ze sociálních dávek.

„Sněmovní verze je vyváženější. Není krokem nazpět, jde o výrazný posun,“ podotkl Marek Výborný (KDU-ČSL). Jan Bauer (ODS) označil znění dolní komory za kompromis, když insolvenční zákon podle něho není o sociální podpoře dlužníků. Jeden ze spoluautorů sněmovního návrhu Patrik Nacher (ANO) varoval v souvislosti se senátními úpravami osobního bankrotu a s poukazem na nové regulace poskytování zejména spotřebitelských úvěrů před vytvářením morálního hazardu do budoucna.

Varianta bez žádného splácení

Snazší oddlužení by mohli mít podle schválené verze předlohy senioři. Bez dluhů by mohli být už za tři roky. Takové oddlužení by ale mohli využít jen jednou. Pozmění se pořadí uspokojování pohledávek. Pohledávky, u nichž takzvané příslušenství, tedy úroky, pokuty nebo penále, převyšují jistinu, se stanou podřízenými.

Vláda původně navrhovala tři varianty oddlužení. První předpokládá splacení poloviny dluhů během tří let a druhá 30 procent během pěti let. Poslední počítala s tím, že oddlužení by nastalo po sedmi letech, aniž by dlužník musel splatit jen jedinou korunu.

Video Ředitel Poradny při finanční tísni o osobních bankrotech. Nejčastěji jsou to ženy, které si půjčily na vybavení domácnosti - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

ad-ga ( 23. ledna 2019 08:19 )

každý dlužník si nabere půjčky na dovolenou, na auta a na vánoce a pak nemůže splácet. Užívat by se jim líbilo, ale dluhy nesplácet ? Nechala bych jim to zaplatit do poslední koruny.

vrsrvrsr ( 22. ledna 2019 23:56 )

No sláva... Zaťali tipec podvodníkům, kteří své dluhy neřeší, jen je hromadí, radši nepracují a těšili se na nulovou variantu, jak se vysmějí všem svým věřitelům… Zdravý rozum zvítězil...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud