Neděle 29. listopad 2020
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno 2°C

Strach o knížete: Schwarzenberga čeká náročná operace srdce. „Ještě žiju,“ vzkazuje

Autor: Jakub Veinlich, ht - 
7. března 2019
05:02

Nejstarší český poslanec Karel Schwarzenberg (81, TOP 09) má před sebou náročnou a velmi riskantní operaci srdce, v nemocnici už leží několik týdnů. Lékaři by mu měli vyměnit srdeční chlopeň, kterou mu operovali už před lety.  I když byl nedávno ještě optimistický a Blesk Zprávám řekl, že zákrok nebude třeba, skutečnost je teď jiná. Zákrok má podstoupit během čtvrtečního dopoledne. Je ale alergický na heparin a lékaři ho budou operovat bez narkózy. Bývalý ministr zahraničí řekl, že je připravený i na nejhorší. 

V Poslanecké sněmovně mají opět strach o Karla Schwarzenberga. Po jeho náhlém kolapsu přímo při schůzi poslanců a nedávné hospitalizaci kvůli zavodnění skončil opět v nemocnici. Tentokrát nejde o nic malicherného. Dnes ho čeká riziková operace srdeční chlopně. 

„Ještě žiju, děkuji za optání. Operace mě čeká zítra a beru to jako svou soukromou záležitost,“ řekl Karel Schwarzenberg Blesk Zprávám ve středu dopoledne. Situace je ale vážná. „Knížete“ čeká operace srdeční chlopně. Ovšem kvůli jeho alergii na heparin do něj budou lékaři řezat bez celkové narkózy.

„Ano. Proto se tohle operuje jen v největší nouzi,“ řekl nejstarší poslanec české Sněmovny Deníku N. Vážnost situace si sám uvědomuje a myslí při tom na nejhorší. „Vždycky se to může podařit a vždycky se to může nepodařit. Je mi přes osmdesát jedna, tak už by byl čas jít,“ řekl přímo na nemocničním lůžku.

Postoj pokorného muže

Ve Sněmovně na Schwarzenberga myslí nejen jeho straničtí kolegové, ale i političtí konkurenti. „To je pokorný postoj moudrého muže a všichni se modlíme, aby to dopadlo dobře, a věříme, že to dobře dopadne,“ reagoval na Schwarzenbergova slova o možném „odchodu“ někdejší spoluzakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, který nedávno sám prodělal náročnou operaci tenkého střeva, následovanou operací kolene, kvůli které se ve Sněmovně belhá o holi.

„Rozhodně si nemyslím, že je čas jít. Karel Schwarzenberg má stále této zemi co dát. Jeho správná věta ve správnou chvíli může tuto zemi, nebo tento názor výrazně posunout,“ doufá, že Karel Schwarzenberg neodchází, Petr Gazdík. Právě jeho hnutí STAN se pro evropské volby opět spojilo s TOP 09.  Oba politici se naposledy mezi čtyřma očima viděli zhruba v polovině ledna, kdy spolu poobědvali.

Do nemocnice ho poslaly děti

Zdravotní problémy se u Schwarzenbega znovu objevily před třemi měsíci, kdy měl zápal plic. „A od té doby se mi dařilo hůř a hůř,“ řekl Deníku N. Zápal plic sice vyléčil, ale dál se prý cítil „mizerně“. „Kvůli dětem jsem byl na Vánoce ve Vídni, poslaly mě do špitálu, ale doktoři nic nevyřešili, na nic nepřišli. A pak jsem se vrátil sem do Prahy. Tady zjistili, že mám příliš mnoho draslíku v krvi,“ vylíčil bývalý ministr zahraničí v nemocnici.

Po důkladném vyšetření včetně echa lékaři zjistili, že chlopeň, kterou mu lékaři před dvanácti lety nasadili v Innsbrucku, přestala fungovat.  „A tudíž se mi těžko dýchá. Takže tady mi teď nasadí novou chlopeň,“ popsal Schwarzenberg, neúspěšný kandidát na prezidenta v prvních přímých volbách v roce 2013.

Na operační sál má jít Schwarzenberg dnes dopoledne. Kolegové z klubu TOP 09 jsou s ním ale stále v kontaktu. Na návštěvu k němu ale kvůli chřipkám ani poslanci s imunitou nemohou.

Zákaz návštěv 

„Bohužel návštěvy v nemocnicích jsou zakázané kvůli chřipkovým epidemiím, takže jsme tuto možnost neměli. Ale v tomto týdnu jsem si s ním telefonovala. Vím, že se v nemocnici celkem nudil. Bavili jsme se hlavně o práci – i v tomto stavu se zajímá o aktuální dění – vůbec to není tak, že by ho netrápilo, co se ve společnosti děje, takže se hodně angažuje i z nemocnice,“ řekla Blesk Zprávám místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Markéta Pekarová Adamová.

„Vždy dostaneme jen nějakou zprávu, jak se mu daří. Věřím, že se ten jeho stav bude postupně zlepšovat, že tu operaci dobře zvládne,“ popřál brzké uzdravení Schwarzenbergovi nejmladší poslanec TOP 09 i celé Sněmovny Dominik Feri.

Zaskočený Faltýnek

„Jestli ho čeká operace, tak mu přeji především brzké uzdravení. Politika by měla jít v tento okamžik stranou. Je především důležité, aby se uzdravil a sloužilo mu zdraví. Každý slušný člověk, když chybí v politice, tak je to určitě škoda,“ přidal se s přáním rychlého uzdravení také předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Předsedu klubu a prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka zpráva o Schwarzenbergově zdravotním stavu a následné operaci překvapila. Jako první se ji dozvěděl ve Sněmovně od redaktora Blesk Zpráv.

„Jejda, to mi ani neříkejte, teď se to dozvídám od vás…Přeji mu samozřejmě, ať operace dobře dopadne a je brzy zdravý. Zdraví je to nejdůležitější, co máme,“ poslal vzkaz Schwarzenbergovi do nemocnice politický konkurent Faltýnek.

„Je to ikona – věřím, že mu to dobře dopadne a zapojí se i do nadcházející kampaně,“ dodal šéf poslanců hnutí ANO.

Do kampaně se zapojí klidně i z nemocnice

Schwarzenberg měl skutečně ještě nedávno v plánu se do kampaně před evropskými volbami zapojit. A to i proto, že věřil, že operace srdce nebude nakonec nutná. „Zdá se, že operace přeci jen nebude nutná, i když to tak nějaký čas chvíli vypadalo,“ zněl kníže optimisticky do telefonu v polovině února.

Riskantní operace nakonec nutná je. „Jediné, co vím, že ho pustí na operaci jen v případě, že bude v dobrém zdravotním stavu, tak aby ho neohrozili na životě. Zřejmě je tedy v takovém stavu, kdy to dopadne dobře,“ přidal alespoň jednu dobrou zprávu na adresu svého sněmovního kolegy poslanec František Vácha, který sdílí s Karlem Schwarzenbergem jednu kancelář.

Video Karel Schwarzenberg omdlel ve Sněmovně. Odvezla ho sanitka - Aktu.cz

Všichni v TOP 09 navíc věří, že se čestný předseda strany nakonec i zapojí do finále kampaně k evropským volbám, které čekají voliče 24. a 25. května.

„Karel Schwarzenberg je výrazná tvář, ale věřím, že minimálně z nemocnice nahraje nějakou zdravici, nebo nějak vyzve voliče, aby šli podpořit TOP 09,“ prozradil záložní plán Dominik Feri. Schwarzenberg totiž vždy uměl zmobilizovat řadu voličů.  „Počítá se s tím, že se do kampaně zapojí, i kdyby byl v nemocnici. V tomto chce opravdu fungovat,“ potvrdil záložní plán poslanec Vácha.  

Podle Miroslava Kalouska je teď především ale důležité, aby se jeho politický guru cítil především brzy opět zdravý. „Jsem přesvědčený, že Karel bude brzy fit. Tyhle myšlenky (na kampaň – pozn. redakce) v tuhle chvíli vůbec nemáme. Teď máme myšlenky především na to, aby se brzy uzdravil a byl opět fit.“

„Co se týče kampaně, tak s ním počítáme, že se zapojí. Sám se před časem k tomu stále stavěl tak, že se zapojit má chuť, má zájem. Samozřejmě bude záležet na tom, jak se bude uzdravovat,“ doplnila místopředsedkyně TOP 09 Pekarová.  

Video Schwarzenberg (80) upadl ve Sněmovně: Vyděšení poslanci přerušili schůzi - PSP

„Ta operace, co já vím, je dlouhodobě plánovaná. Samozřejmě zdraví má přednost před všemi kampaněmi na celém světě. Pan předseda (čestný - pozn. redakce) nám bude chybět, přeji mu pevné zdraví, modlím se za to, ať to vše dobře dopadne. Věřím, že brzy bude fit,“ reagoval Petr Gazdík – šéf hnutí STAN, se kterým jde TOP 09 do kampaně.  

Mandátu se zatím nevzdá

I když Karla Schwarzenberga trápí zdravotní neduhy – i vzhledem k jeho věku stále častěji, nikdy prý o složení mandátu poslance neuvažoval, nebo o tom alespoň jeho kolegové nikdy neslyšeli.

„Myslím, že ho zvládá vykonávat, co mu síly stačí. O konci jsem ho nikdy mluvit neslyšel,“ popsal krátké rozmluvy se Schwarzenbergem Dominik Feri.

„Není to věc, kterou bychom řešili,“ doplnila zas místopředsedkyně TOPky Markéta Adamová Pekarová.    

Vácha: Do dalších voleb už asi nepůjde

Poslanec František Vácha ale v rozhovoru pro Blesk zprávy připustil, že Schwarzenberg už v příštích volbách o poslanecký mandát bojovat nebude. A to nejen vzhledem ke svému věku, ale i právě  kvůli zdravotnímu stavu. Vácha má k nejstaršímu poslanci ve Sněmovně nejblíže. Sdílí spolu totiž jednu kancelář. A jak přiznal, o „knížete“ se stará jako o svého otce.

Jste s panem Schwarzenbergem teď aktuálně před operací v kontaktu?  

Vůbec ne. V kontaktu s ním je asistentka. Jediné, co vím, že ho pustí na operaci jen v případě, že bude v dobrém zdravotním stavu, tak aby ho neohrozili na životě. Zřejmě je tedy v takovém stavu, kdy to dopadne dobře.

Bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg při svém vystoupení také kritizoval vládu Andreje Babiše. Chce její konec ( 23. 11. 2018)Bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg při svém vystoupení také kritizoval vládu Andreje Babiše. Chce její konec ( 23. 11. 2018) | Blesk:Karel Kopáč

Stěžoval si někdy v kanceláři na své zdraví?

Ne. Nikdy. V tomto je hrozný hrdina. V životě jsem ho neslyšel, že by si stěžoval na zdraví ani na nic jiného.

A sám jste vypozoroval, že by se mu třeba špatně dýchalo, nebo něco podobného?

Ne, vím, že měl problémy s nohama, špatně chodil, takže do kanceláře vždy jezdil výtahem a pak špatně slyšel, takže má naslouchátko. Kdyby měl nějaký problém, tak ho nikdy nedal najevo. Pravda je, že s chozením to je hloupé, protože to má z kanceláře do sálu skutečně daleko, takže vždy vyráží mnohem dřív, ale nikdy jsem neslyšel, že by si jakkoliv postěžoval.

Video Kalousek po operaci: Stát se mi to jinde, mohli mě vézt v zinkové rakvi - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

A vy sám jste na něm někdy něco zpozoroval?

Já mám otce, kterému je 90, takže jsem na starší lidi zvyklý a vím, jak se chovají. Na jeho věk a zdravotní stav se chová přirozeně, že by se to nějak projevovalo, to ne. Myslím, že je to adekvátní tomu jeho věku.

Karel Schwarzenberg je v tomto vážně velký hrdina. Když nedávno zavrávoral ve Sněmovně, tak vůbec nic nedal najevo, do nemocnice nechtěl a říkal, že se jede dál a jde se dál fungovat.

Myslíte, že se nějak zapojí do kampaně před evropskými volbami?

Vím, že se chce nějak angažovat. Je domluvené, že bude se straníky v kontaktu, že má domluvené nějaké rozhovory – počítá se s tím, že se do kampaně zapojí, i kdyby byl v nemocnici. V tomto chce opravdu fungovat.

Jaké to je, mít Karla Schwarzenberga v kanceláři?

Jsem člověk, který moc neuznává autority, ale uznávám, když je někdo přirozená autorita, což je právě případ Karla Schwarzenberga. Do kanceláře jsem s ním šel schválně. Právě proto, že jsem zvyklý na svého otce, kterému je 90, a vím jak na lidi, kteří mají naslouchátko, mluvit nahlas. Je to prostě noblesní člověk.

Není teď tedy v kanceláři příliš prázdno?

Je. Už se těším, až se vrátí. Doufám, že to bude brzy.  

Posteskl si někdy, že už se na poslanecký mandát příliš necítí a že by se ho vzdal?

V žádném případě. V tomto je strašně zodpovědný. Myslím si ale, že už asi – neříkám, že bychom se o tom bavili – ale jsem přesvědčený o tom, že do dalších parlamentních voleb už by asi nešel. Já sám bych se divil, kdyby do toho šel znovu. Já na jeho místě už bych to nedělal, i z těch zdravotních důvodů. Zdraví je důležitější, než politika. Ale že by si teď stěžoval, to není jeho styl. Že by jen náznakem uvažoval o složení mandátu, opravdu ne. Ono mu to strašně myslí. Ta schránka už možná nefunguje, ale ten mozek ten funguje pořád.

kobyla1 ( 21. dubna 2019 20:00 )

No...toho gaunera opravdu rád nemám, ale přát někomu snrt?....to snad ne...to už klesáte na úroveň toho duševního mrzáka Mádla.

dajka123 ( 8. března 2019 06:57 )

Ty už si v 70ti nepoužitelný "teenager" 🤣, kdo by si co ještě mohl vzít z toho 80ti letého dědka?

dajka123 ( 8. března 2019 06:17 )

Ja to bylo v Dařbujanovi "ty jedinej si na boháče i na chudáky stejně spravedlivej" ani kníže není nesmrtelný.

monhtik ( 7. března 2019 23:01 )

Já bych jenom k článku dodal, že autor kecá nesmysly. Celkovou anestezii mu jistě nedají kvůli alergii na Heparin. Heparin totiž není anestetikum, ale prostředek, který se podává většinou injekčně, na ředění krve. Před operací jakou má podstoupit pan Schwarzenberg by byl Heparin samozřejmě nežádoucí, protože by zvyšoval krvácení. Celkovou anestezii nedostane nikoliv kvůli alergii na Heparin, ale z jiných vážných důvodů. Celková anestezie by u pacienta v jeho věku mohla udělat pěknou paseku. Viz. herec Svatopluk Beneš.který se po operaci sice probral, ale zůstal poněkud mimo realitu.

hera ( 7. března 2019 13:17 )

turbíno, uzdravení? už jsem výše psala, bude to jen udržování při životě a navenek role machra, který přece nikdy, ale nikdy nezemře. Ať mají lidé vztek!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud