Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Kalousek po hádce u Moravce odkulhal o berlích. „Tutlal“ další operaci

Autor: Jaroslav Šimáček - 
4. března 2019
12:45

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek v neděli z České televize odešel o berlích. V Otázkách Václava Moravce se ostře přel s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), jak se ale ukázalo, už předtím skončil na operačním sále. Zatímco při akutní operaci břicha šlo loni v případě Kalouska o urgentní záležitost a natržený lýtkový sval rychle „rozchodil“, teď podstoupil plánovanou operaci, kterou se mu podařilo „ututlat“. Za doktory zamířil kvůli koleni, problémům s meniskem a s poškozenou chrupavkou.

Sportem k „trvalé invaliditě“? Tenisové zranění se tentokrát u šéfa poslaneckého klubu TOP 09 nekonalo, byť i kvůli svému koníčku si loni s doktory užil své. Ale nejen kvůli němu. I nyní pak Miroslava Kalouska zdraví opět lehce pozlobilo a musel jít znovu „pod kudlu“, tentokrát kvůli kolenu. „Já jsem byl minulé úterý na artroskopii kolene, měl jsem prasklý vnitřní meniskus a trochu poškozenou chrupavku, tak mi udělali nový výbrus,“ řekl v pondělí Blesk Zprávám Kalousek.

Miroslav Kalousek dorazil k Moravcovi o berlích po operaci kolena. Diskutovat s ministryní financí Alenou Schillerovou Miroslav Kalousek dorazil k Moravcovi o berlích po operaci kolena. Diskutovat s ministryní financí Alenou Schillerovou | Petr Hloušek / Právo / Profimedia

O berlích se odbelhal Kalousek i z nedělních Otázek Václava Moravce. „Je to všechno v nejlepším pořádku, akorát musím to koleno ještě trochu odlehčovat. Byl to plánovaný zákrok a vzhledem k tomu, že byl poslanecký týden, tak se mi to podařilo i utajit. Jsem naprosto v pořádku, prostě nový výbrus,“ dodal Kalousek s úsměvem.

Loni hrozila Kalouskovi „zinková rakev“

Berle musel vytáhnout Kalousek i v loňském roce. „V hospodě se mi to nestalo,“ žertoval tehdy, když se po Sněmovně belhal o berli po zranění z tenisového zápasu krajského přeboru za Bechyni, kde má Kalousek dům i maminku. Tehdy měl natržený lýtkový sval. Ne vždy ale bylo Kalouskovi do smíchu.

V rozhovoru pro Blesk Zprávy na sklonku loňského roku se Kalousek rozpovídal mj. právě o svých zdravotních potížích - včetně záležitosti, kdy mu šlo o život. To když musel na akutní operaci břicha a jednotku intenzivní péče do Vojenské nemocnice v Praze - Střešovicích. „Protože to bylo skutečně vážné, to nezastírám. Ale uteklo půl roku a jsem v dokonalé kondici a cítím se lépe než před tou operací,“ hlásil Kalousek. Samotná operace loni trvala několik hodin a vyvolaly ji problémy s tenkým střevem.

Kalousek po rekonvalescenci s již zcela vážnou tváří vzkazoval: „Máme si vážit každé chvilky, protože nikdy nevíme, jestli náhodou není poslední. To prostě platí obecně, to je fakt.“ Bylo na něm vidět, jak vděčný je především personálu střešovické nemocnice za včasný zásah, protože stát se mu to například při zahraniční cestě, „tak jsem se pravděpodobně vrátil v zinkové rakvi“, říkal také Blesk Zprávám exministr financí, který se však s odstupem času cítí dobře bez sebevětších následků.

Spor o státní pojištěnce

A rovněž v nedělní přestřelce u Moravce to byl Miroslav Kalousek v obvyklé formě. Jeho soupeřkou byla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), přeli se o reformu daní - především pak o návrh Schillerové na zrušení zdravotních odvodů státu za děti či důchodce.

Kalousek by nerad zaváděl, aby si důchodci u nás sami platili zdravotní pojištění. „Jenom u nás a na Slovensku důchodci neplatí zdravotní pojištění, jinak všude jinde důchodci platí zdravotní pojištění. Já bych ten systém nerad zaváděl, nemá cenu, aby ho platili,“ podotkl Kalousek.

Alena Schillerová v Otázkách Václava Moravce při debatě s Miroslavem Kalouskem Alena Schillerová v Otázkách Václava Moravce při debatě s Miroslavem Kalouskem | Reprofoto ČT

Nepoměr však Kalouskovi přijde v tom, kolik za „své“ pojištěnce platí stát a kolik odvádí pracující lid se svými zaměstnavateli. Kalousek vypočítával, že dnes stát platí za jednoho pojištěnce 1018 korun, zatímco zaměstnance s průměrnou mzdou odvedete se svým zaměstnavatel 4,5 tisíce. „To už je samo o sobě dost nefér,“ upozorňoval Kalousek, který navrhuje zvýšit platby státu za státní pojištěnce a snížit zdravotní pojištění.

Pokud by byl realizován návrh Schillerové, stát by za své pojištěnce neplatil nic a zátěž by přešla na zaměstnance a živnostníky, varoval Kalousek. „Nemůžeme souhlasit s tím, aby ti, co pracují, nesli ze svých výplat veškerou zátěž zdravotního pojištění,“ odmítal Kalousek.

Udivená ministryně

Zatímco se Kalousek podivoval nad návrhem Schillerové, ministryni pro změnu udivil jeho protinávrh. „S úžasem hledím na to, jak vy, který se prezentujete jako pravicový politik – a já vás tak vnímám, vašimi názory – tak musím vyjádřit obdiv panu Středulovi (šéf ČMKOS – pozn. red.), protože vy jste převzal jeho rétoriku,“ rýpla si ministryně Babišovy vlády.

Na Twitteru Kalousek naopak sklízel kladné body za to, že své argumenty přednášel z patra, zatímco Schillerová hledala některé odpovědi ve stohu podkladů. Do Schillerové si sám Kalousek rýpl i na Twitteru: „Já si paní ministryni pamatuji jako svojí průměrně schopnou a průměrně inteligentní ředitelku FÚ v Brně. A teď si představte, že by byla podprůměrná... Jakože takovými disponují všechny politické subjekty.“

Kalousek to schytal za superhrubou mzdu

V ČT však čelil sám kritice za zavedení superhrubé mzdy. Schillerová ji označila za „nesmysl“. „Nenafackoval byste si dnes, že jste zaváděl superhrubou mzdu?“ tázal se Moravec Kalouska. „Ne, nenafackoval bych si, je mi líto, že prostě už nebyla politická vůle k odehrání toho druhého kroku. Ale stálo za to to zkusit,“ hájil se exministr, podle kterého byl záměr „jednoduchý“: „Aby si každý uvědomoval cenu své práce.“ Což se ale nepodařilo, glosoval to Moravec.

Video  Kalousek unikl smrti. Promluvil o kolapsu Schwarzenberga i Vánocích s maminkou  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

kradlous ( 6. března 2019 08:42 )

Trouba Moravec asi křiváka Kradlouska nakopl pod stolem do kolena.Teď nekulhá jenom na hlavu ale i na hnátu.

Manowar ( 5. března 2019 05:53 )

Podle velice nízkého IQ jsi zákonitě volič pirátů.

turbina ( 4. března 2019 21:49 )

Kalousek nepotřebuje loutkovodiče jako Hradní liguére Eman , který nepřejde ani Hradní dvůr a na rozdíl od Milouše je chytrý a inteligentní člověk.

Erman ( 4. března 2019 21:42 )

Jsou tu v květnu zas – Alexandrovci na European Tour 2019. Napadá mě, co vystoupení sboru a tanečníků 2. SS-Panzer Division „Das Reich“, která se tak vyznamenala v Bělorusku nebo Oradour-sur-Glan. Určitě by zaujali třeba novým aranžmá písně Horst Wessel Lied. To, co se děje, není ztráta paměti, to je ztráta rozumu!

jentakjenkobliha ( 4. března 2019 21:38 )

honzazchaloupky: Myslíš konfidenta , ten dostal petkou po palici i když byl obklopený ochrankou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa