Babišovo ANO na 30 procentech, Klausova Trikolóra mimo Sněmovnu, ukázal průzkum

Autor: ČTK - 
29. října 2019
14:46

Volby do Sněmovny by i v říjnu vyhrálo hnutí ANO s 30,5 procenty hlasy voličů. Druzí by skončili Piráti (12,5 %) a třetí ODS (11,5 %). Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků agentury Median. Výzkum se konal poté, co pražské městské státní zastupitelství zastavilo stíhání šéfa ANO a premiéra Andreje Babiše v případu Čapí hnízdo. Za branami Sněmovny v něm přitom zůstala Trikolóra Václava Klause mladšího.

Hnutí ANO Andreje Babiše získalo pouze o půl procenta méně než v září. Pirátům by v říjnu podle Medianu dalo hlas o jeden procentní bod méně voličů, stejně velký pokles zaznamenala ODS.

SPD Tomia Okamury by podle modelu získala osm procent hlasů. Hnutí by tak zvrátilo čtyři měsíce trvající sestupný trend. Zlepšení o půl procentního bodu zaznamenala v říjnu dvojice levicových stran. Vládní ČSSD by podpořilo 7,5 procenta voličů a komunisty 7 procent hlasujících.

Starostům a TOP 09 by odevzdalo hlas shodně 6 procent voličů. Pro oba subjekty to znamená mírné zlepšení. Lidovcům přisoudil říjnový volební model 4,5 procenta hlasů, o jeden procentní bod méně než v září. Při zohlednění statistické chyby mají ale lidovci podobnou šanci na vstup do Sněmovny jako STAN a TOP 09, uvádí Median.

Mimo Sněmovnu Trikolóra i Zelení

Zeleným by dala hlas dvě procenta voličů. Podpora hnutí Trikolóra je ku smutku Václava Klause mladšího o půl procentního bodu nižší - tedy pouhých 1,5 procenta.

Z dlouhodobého hlediska si po dvou letech od sněmovních voleb nejvíce polepšili Piráti, které v říjnu 2017 volilo 10,8 procenta hlasujících. „Naopak nejvíce ztratila SPD, což může souviset s upozaděním problematiky migrační krize,“ uvádí Median.

Okamurovo hnutí ve volbách dostalo více než 10,6 procenta hlasů. Přesto je podle Medianu poměr sil v říjnovém volebním modelu v podstatě stejný, jako byl v roce 2017. Statistická chyba průzkumu podle Medianu činí 1,5 procentního bodu u menších stran a tři procentní body u nejsilnějších stran.

Video  Babiš: Vivien je v zahraničí, přijede až na Vánoce. Kam půjdu 17. listopadu, to nechte na mně.  - Lukáš Červený, Jaroslav Šimáček / Blesk Zprávy

Volební potenciál: ANO má 33,5 %

Median zjišťoval také podíl pevného jádra voličů jednotlivých stran a jejich nejvyšší volební potenciál. Nejlépe je na tom dlouhodobě ANO. Pokud by hnutí volili všichni lidé, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast u voleb, mohlo by získat 33,5 procenta voličů. Přesvědčených voličů mělo ANO 20,5 procenta.

Volební potenciál Pirátů činil 19 procent a ODS 16,5 procenta. Občanští demokraté ale měli o něco silnější voličské jádro než Piráti, a to sedmiprocentní proti šestiprocentnímu. SPD by mohla získat hlasy 12,5 procenta voličů, přesvědčených je 5,5 procenta.

Starostové by si mohli připsat až 12 procent hlasů, jistý zisk by ale měli 2,5 procent. O volbě TOP 09 vážně uvažovalo 11 procent voličů a o volbě lidovců 7,5 procenta. Jistý zisk TOP 09 by byl tříprocentní, KDU-ČSL 2,5 procent.

Skalních voličů ČSSD jsou 4 %

Z levicových stran měla ČSSD slabší jádro voličů než KSČM, zároveň ale měla vyšší volební potenciál. Sociální demokraté by mohli pomýšlet na zisk 11 procent, komunisté na devět procent hlasů. Skalních voličů ČSSD byla čtyři procenta a KSČM šest procent.

Průzkum pro svůj volební model prováděla společnost Median od 30. září do 28. října. Zapojilo se do něj 1153 respondentů ve věku od 18 let.

Video  Předsedou Trikolóry se v Brně stal Václav Klaus mladší.  - redakce Blesk

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

_zacotomame ( 31. října 2019 21:06 )

Ty seš tak akorát v řiti a ne někde kamionem.

horaIysa ( 31. října 2019 21:03 )

Deji novej nick. Baba vaga

anonym01 ( 31. října 2019 08:38 )

pozdravuj pocestne uprchliky

satanas ( 30. října 2019 11:34 )

Dolu? Strme? v roce 2082? V komunismu? A to uz Babis bude 58 let mrtvej a ODS a TOP uz ani Historie nezna???

zdenekksevratil ( 29. října 2019 21:23 )

Uvidíte po novém roce, jak půjdo preference Anofertu strmě dolů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud