Češi chtějí jako premiéra Babiše. Šanci má i Fiala a Hamáček, Klaus ml. překvapil

Autor: Tomáš Vašek - 
25. 9. 2019
07:10

Ze současných politických lídrů považuje Andreje Babiše (ANO) za nejlepší volbu do čela vlády každý pátý Čech. Vyplývá to z průzkumu agentury Phoenix Research. Na 2. až 4. místě se za ním s výrazným odstupem seřadili Petr Fiala (ODS), Jan Hamáček (ČSSD) a Václav Klaus mladší (Trikolóra). Vládnoucí premiér se těší také největší důvěře ze všech předsedů politických uskupení zastoupených v Poslanecké sněmovně. A šéf hnutí ANO vede i v otázce sympatií.

Kdo by byl nejlepším premiérem? Ten stávající, myslí si 20 procent oslovených. Hned po Andreji Babišovi následuje ale s 12 procenty jméno předsedy ODS Petra Fialy. 11 procent dotázaných by ideálního premiéra vidělo v lídrovi ČSSD Janu Hamáčkovi. Stejnému počtu respondentů by se v čele vlády líbil bývalý poslanec za ODS a současný předseda Trikolóry Václav Klaus. Každý desátý dotázaný na tuto otázku neuměl odpovědět.

„Babišův úspěch je založen hlavně na velké základně jeho podporovatelů. Ti jsou navíc dost často velice přesvědčení, stojí za ním,“ uvedl pro Blesk Zprávy politolog a šéf Phoenix Research Jan Kubáček. „Lidé také kladou důraz na politiky, které vidí. A každý současný premiér má největší mediální prostor ze všech lídrů,“ dodal.

A co stojí za úspěchem Václava Klause mladšího, který se v průzkumu umístil až překvapivě vysoko? „Je výrazný, charismatický,“ komentuje politolog Kubáček, „Navíc u něj mají lidé velká očekávání, vzhledem k jeho vznikajícímu hnutí. Také je zásadní, jak vystupuje. Energickému lídrovi fandí lidé mnohem více,“ přiblížil Kubáček.

Průzkum: Vnímání lídrů - premiérPrůzkum: Vnímání lídrů - premiér | 

Lidem je sympatický i šéf Pirátů Bartoš

Pozice Babiše je podle průzkumu neotřesitelná i z hlediska sympatií, na dalších místech je to v tomto případě ale už jinak. Respondentům je hned po Babišovi (16 %) nejvíce sympatický předseda Pirátů Ivan Bartoš (12 %) a lídr uskupení Trikolóra Václav Klaus mladší (12 %).

Exministr spravedlnosti a současný předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, šéf ČSSD Jan Hamáček a Tomio Okamura, jež stojí v čele SPD, získali v sympatiích voličů shodně 10 %.

Průzkum: Vnímání lídrů - sympatiePrůzkum: Vnímání lídrů - sympatie | 

Babiš kraluje i v důvěryhodnosti

Ze všech politických lídrů nejvíce respondentů důvěřuje premiéru Babišovi (16 %). Za ním je opět šéf Pirátů Ivan Bartoš (12 %) a stejný počet procentních bodů získala odpověď „ani jeden z uvedených“. 11 procent dotázaných nejvíce důvěřuje Václavu Klausovi mladšímu, Jiří Pospíšil z TOP 09 a předseda ODS Petr Fiala získali důvěru 10 procent voličů.

Průzkum: Vnímání lídrů - premiérPrůzkum: Vnímání lídrů - premiér | 

Šetření se ve dnech 12. až 23. září zúčastnilo 998 respondentů z celé ČR. Ti představovali reprezentativní vzorek obyvatel celé České republiky ve věku od osmnácti let.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Jan Brandis ( 27. září 2019 09:45 )

Přesně. "Demokrati"

Jan Brandis ( 27. září 2019 09:43 )

A to jsme ještě neviděli tebe. Obličej vzhůru nohama a ještě naruby 😂🤣😂

Jan Brandis ( 27. září 2019 09:40 )

No horší než s Havlem před třiceti lety to nebude 😂🤣😂

jjusa ( 26. září 2019 19:33 )

Děti se budou muset naučit,že pečení holuby do pusy nelítají a budou muset pracovat aby se měly dobře tak jako my za Babiše Děti jsou teď zvyklé že mají na co ukáží.NEVYDÍREJ DĚTMI,jsou chytré a o sebe se postarají sami

hradnihulvat ( 26. září 2019 18:02 )

Dnes ještě ti hlupáci, co volí Zemana a mafiána Bureše nevědí, že páchají to nejhorší pro ČR. Ale jejich děti už to vědět budou a budou je za to proklínat. Bureš ve spolupráci se Zemanem budují společně Burešovo impérium Agrofert na úkor ČR a hlupáci, kteří jim to svou volbou možnili, jim ještě tleskají. Jak praví české přísloví: Vůl zůstane volem a pařez pařezem. Který z těch dvou je vůl a který pařez nechť si každý rozebere sám.

Zobrazit celou diskusi
Další videa