Další úleva pro Babiše. Končí i kauza údajného střetu zájmů premiéra

Aktualizováno -
30. září 2019
09:50
Autor: ČTK, kal - 
30. září 2019
06:15

Středočeský krajský úřad ve čtvrtek pravomocně zastavil přestupkové řízení s premiérem Andrejem Babišem týkající se jeho možného střetu zájmů. Deníku Právo to potvrdil Babišův právní zástupce Václav Knotek. „Záležitost je skončena. Bylo jasné, že to takhle musí dopadnout,“ zareagoval premiér Babiš.

Přestupek se podle něj nestal, nebylo prokázáno, že by Babiš ovládal mediální společnosti. Kraj posuzoval Babišovo odvolání proti rozhodnutí Městského úřadu Černošice. Podle Knotka za rozhodnutím úřadu bylo mimo jiné to, že Černošice nerespektovaly dřívější pokyny nadřízeného středočeského úřadu a použily jen lehce modifikované odůvodnění.

„Ta záležitost je skončena. Bylo jasné, že to takhle musí dopadnout,“ řekl v pondělí Babiš. „Samozřejmě celé to bylo vyprovokováno na základě udání zkorumpované neziskovky Transparency International a udavačů z Pirátů. Je to úplně nesmyslné od počátku, protože pokud v naší zemi jsme zavedli speciální zákon proti Babišovi lex Babiš a já jsme postupoval podle toho zákona, takže nemůžu mít žádný střet zájmů,“ doplnil.

Protikorupční organizace Transparency International (TI) podala v červenci na premiéra žalobu kvůli poškozování svého dobrého jména. Babiš o TI mluví opakovaně jako o zkorumpované organizaci

Agrofert je ve svěřenském fondu od února 2017

Černošický úřad vedl s premiérem správní řízení kvůli přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Premiér se bránil tím, že holding v únoru 2017 vložil do svěřenského fondu. Tvrdil, že tím dostál povinnostem vyplývajícím ze zákona o střetu zájmů.

V minulosti krajští úředníci věc už posuzovali a vrátili ji k novému projednání do Černošic. Odbor přestupků Městského úřadu v Černošicích vydal poslední rozhodnutí 2. srpna, výsledek řízení nezveřejnil. Babiš se odvolal a černošický úřad 3. září postoupil spis s Babišovým odvoláním a svým stanoviskem odvolacímu orgánu, tedy krajskému úřadu.

Poprvé černošický úřad rozhodl v lednu, dospěl k závěru, že Babiš přestupek spáchal a uložil mu pokutu 200 000 korun. Premiér se odvolal a případ převzal krajský úřad, který v březnu rozhodnutí černošického úřadu zrušil a věc vrátil. Později krajský úřad uvedl, že v postupu úředníků shledal procesní i další nedostatky.

Kauza Čapí hnízdo se vrací?

Státní zástupci Jaroslav Šaroch a Martin Erazím už v září udělali radost premiérovi, když zastavili trestní stíhání Andreje Babiše, jeho rodiny i dalších aktérů kauzy Čapí hnízdo.

Kauzu, ve které hraje hlavní roli účelovost 50milionové dotace pro ekofarmu na Benešovsku z evropských peněz, má nyní na stole nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Týdeník Euro v aktuálním vydání s odkazem na několik zdrojů „z vyšších pater státního zastupitelství“ spekuluje, že Zeman spolu s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou trestní stíhání obnoví a věc vrátí zpět Městskému státnímu zastupitelství k došetření.

Video „Češi jsou skvělým národem.“ Babiš v OSN zmínil ale i promrhaný čas po roce 1989 - OSN

Prezident Miloš Zeman už dříve i pro Blesk nicméně uvedl, že pokud by do kauzy Čapí hnízdo někdo ještě „vrtal“, udělí premiérovi i jeho rodině abolice. Babiš nicméně opáčil, že by ji nepřijal.

 

satanas ( 2. října 2019 14:53 )

Chchcha, tos mne rozesmal ,Porecku, a co kdyz se Nemci stahnou z Ceska?? Budete taky zavisli na rejzi z USA?? Jsi hlupak a zamrznul si pred 30 lety a cumis jen na CT! To mas ztoho!!

pooresh ( 1. října 2019 22:09 )

Ses pitomec kakanas,dusevne zaostaly.Cinani si museji kupovat rejzi v Americe,aby nechcipli hlady a staci kdyz se americke firmy stahnou pryc,polovina Ciny bude nezamestnana,a ten klump co vyrabeji,nikdo nekoupi a budou zit znovu jako za Maa. Usetri si na 1vosle troubo, procestuj Kitaj od severu k jihu!

satanas ( 1. října 2019 15:47 )

Do Kitaje byse mej kouknout zabednenec Trump aby uvidel co je pokrok a co ho ceka kdyby se pokusil napadnou Cinu nebo jejiho spojence..CT nam to neukaze, aby ceskym "demokratum" nenaskocila husi kuze kdyby uvideli Cinskou voj. prehlidku!! Porecku--Cum Sem, Cum tam!

tekyla ( 1. října 2019 15:23 )

špíny,­chcí­ploti­ny,ho­vada Babiš je nejlepší dokázal ne jen bandě tunelářu opozice ale i sajrajtu pisálku že když se nekrade,pracuje pro lidi,­duchod­ce,ro­diny mají se všichni dobře!! to čumíte s gerby.

pooresh ( 1. října 2019 13:21 )

Cesko se kontinuelne blizi idealnimu stavu spolecnosti,cemuz se s.prezident jezdi ucit a vzdelavat do Kitaje! Na kazdem uradu musi sedet Babisak,a bude klid!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud