Babiš v OSN tasil Havla, chyby i bohatnutí Česka a „až agresivní“ Gretu. Řeč trénoval

Aktualizováno -
26. září 2019
12:50
Autor: ČTK, kal - 
26. září 2019
04:40

Česká republika za posledních třicet let po pádu komunistického režimu urazila náročnou cestu, která nebyla snadná a během které tehdejší politici učinili řadu chyb. Český premiér Andrej Babiš (ANO) to prohlásil v projevu na Valném shromáždění OSN ve středu pozdě večer newyorského času (v noci na čtvrtek českého času). Podle Babiše se Česku teď hospodářsky daří a země si přeje silnou Evropskou unii, která se bude angažovat v řešení světových problémů. Zdůraznil také, že všechny země musí plnit své klimatické závazky.

Babiš projev uvedl připomínkou toho, jak Česko přešlo od diktatury k demokracii a že symbolem těchto demokratických změn byl disident a někdejší československý a český prezident Václav Havel.

Po pádu komunismu se Česko stalo členem Severoatlantické aliance a následně Evropské unie. Premiér upozornil, že to nebyla snadná cesta a že tehdejší politici učinili během přechodu k tržní ekonomice řadu chyb.

„V současnosti je Česká republika sedmou nejbezpečnější zemí na světě, rychle roste a bohatne,“ řekl s tím, že tak navazuje na svou meziválečnou prosperitu, kdy tehdejší Československo s věhlasným průmyslem patřilo k nejrozvinutějším zemím světa.

„Evropská unie není příliš efektivní“

Česko chce podle Babiše silnou a jednotnou Evropu, Evropskou unii pak označil za nejúspěšnější mírový projekt na světě. Má ovšem výhrady vůči tomu, jak se Evropa ve světě angažuje. „Bohužel současná Evropská unie není v tomto ohledu příliš efektivní,“ uvedl.

Za největší výzvy, které před Unií stojí, označil dojednání brexitové dohody mezi Londýnem a Bruselem, uzavření speciální obchodní dohody se Spojenými státy, dobudování vnitřního trhu, vztah s Ruskem, zajištění vnější bezpečnosti včetně kontroly nad migračními toky a také budoucí rozšíření EU. Babiš by také chtěl, aby Evropská rada, která je nejvyšším politickým orgánem bloku, hrála v budoucnu roli evropské koaliční vlády.

V dalším bodu projevu se věnoval klimatickým změnám, které podle něj jsou problémem celého světa, nejen Česka a EU. Ujistil, že Česko naplňuje plán závazků, které přislíbilo na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015. Změny ale musí být postupné a založené na vědeckotechnickém pokroku a nesmí poškozovat ekonomiku. Klíčem je přechod na nefosilní zdroje energie, ale podle Babiše jsou sluneční a větrné zdroje zatím málo účinné.

Babiš: Česko nemá jinou možnost než jádro

Dodržování klimatických závazků všemi státy je podle Babiše nezbytné, ale dosud tak činí jen málo zemí, i když sliby učinil takřka každý. Mladí aktivisté mají sice v mnohém pravdu, ale zelená energie dosud není připravena. „Moje země nemá jinou možnost než jádro,“ prohlásil.

V projevu zmínil i mladou švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou, která v pondělí na klimatickém summitu ve velmi emotivním proslovu zkritizovala světové vůdce za jejich nečinnost v boji proti změnám klimatu. Babiš si není jist, zda její teatrální, hysterická až agresivní řeč povede k racionální diskusi.

Nejen klima je ale problémem lidstva, řekl Babiš. „Nesmíme však zapomínat na to, že přes 800 milionů lidí stále hladoví, přibližně 785 milionů lidí zůstává bez základního přístupu k pitné vodě, jen tento rok zemře dalších téměř pět a půl milionu dětí mladších pěti let,“ zdůraznil.

Hovořil také o tom, že oblast severní Afriky a Blízkého východu je ohrožena konflikty a nestabilitou a že přehlížení těchto problémů bude mít dopady na každého. Mimořádnou odpovědnost v této věci nese Rada bezpečnosti OSN. „Otázkou samozřejmě je, zda bezpečnostní úkol plní,“ uvedl Babiš s poukázáním na pomalé a nepružné reakce.

Video  „Češi jsou skvělým národem.“ Babiš v OSN zmínil ale i promrhaný čas po roce 1989  - OSN

 

Uprchlíky chce Babiš motivovat k návratu domů

Na příkladu Sýrie, ze které před válkou uprchly miliony lidí, upozornil na nutnost řešit ne důsledky krizí, ale jejich příčiny. V plénu proto podpořil plán tureckého prezidenta Recepa Erdogana, který chce na severu Sýrie pro návrat běženců vybudovat bezpečnostní zónu.

„Uprchlíci musí být motivováni k návratu domů a to se stane, až když jim jejich domovy znovu dají naději,“ uvedl Babiš. Proto podle něj Česko podporuje Agendu 2030 o udržitelném rozvoji. Mezi cíle agendy OSN patří odstranění extrémní chudoby všude na světě do roku 2030, vymýcení podvýživy pomocí lepších sociálních programů pro děti, matky a starší osoby, zajištění přístupu k pitné vodě, skoncování se všemi formami násilí na ženách či boj proti globálním klimatickým změnám.

Premiér projev trénoval

Babiš řekl, že projev trénoval a dal si na něm záležet. „Já jsem si nastudoval projevy jiných státníků z minulých shromáždění OSN,“ řekl premiér.

„Hlavně jsem mluvil o České republice, protože my se máme čím pochlubit. Samozřejmě jsem připomněl, že slavíme 30 let svobody a demokracie, že máme na co navazovat, na první republiku, že Češi jsou kreativní, velice inovativní národ, že máme tu DNA,“ řekl Babiš.

Pokud jde o Evropu, připomenul, že ji americký prezident Donald Trump během projevu v OSN vůbec nezmínil. „Slovo Evropa tam nepadlo a já jsem mu to i řekl, když jsme byli na recepci, ale to bylo jen pár vět,“ dodal k úterní recepci, kterou na okraj Valného shromáždění OSN hostil Trump. Babiš by chtěl, aby EU dojednala s USA vzájemně výhodou obchodní dohodu, kterou už Trump slíbil Británii, až z Unie odejde.

Andrej Babiš bude ve středu 2. října hostem v pořadu Ptám se, pane premiére na Blesk.cz. Ptejte se již nyní na to, co vás zajímá:

Online chat

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

altmanova ( 29. září 2019 11:24 )

hlavně člena stb
http­s://zp­ravy­.aktu­alne­.cz/do­maci/­elek­trina-byla-nejhorsi-odbojar-zazil-nejkrutejsi-muceni-stb/­r~e8b8­c7be­deae11­e9ac60­ac1f6b­220e­e8/

junkiexl ( 27. září 2019 21:37 )

Jeho angličtin se značně podobá jeho čehůnštin.

tekyla ( 27. září 2019 09:44 )

poresh ty umíš jediný jazyk­,špi­nu,pom­luvy,­křivár­ny jeblého jelita jsi ubožák tak jsi závistivé ***!

Pollo ( 27. září 2019 06:44 )

Blahopřeji vám, že se máte lépe a je vám fuk, co za zrůdu u toho vládne.

tomik007 ( 26. září 2019 17:06 )

Jesce neni vsem dnum konec

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud