„Probuďte se,“ pustila se copatá Greta (16) do zákonodárců. A rýpla si do Trumpa

Autor: ČTK - 
19. 9. 2019
11:01

Není čas a prostor na snění, je čas se probudit, vyzvala ve středu večer americké zákonodárce na závěr své šestidenní návštěvy Washingtonu šestnáctiletá švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová. Svým druhým vystoupením v Kongresu se podle agentury Reuters společně s dalšími americkými aktivisty snaží získat co největší pozornost a podporu před pátečním globálním klimatickým protestem v rámci hnutí Pátky pro budoucnost, jehož je zakladatelkou.

„Nechci, abyste poslouchali mě. Chci, abyste poslouchali vědce,“ uvedla Thunbergová před zahájením společného slyšení jednoho z podvýborů zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů a zvláštní komise pro klimatickou krizi.

Zákonodárcům před jednáním zaslala výtisk zprávy panelu OSN pro změny klimatu (IPCC), která vyzývá k zásadním krokům s cílem udržet do roku 2030 růst průměrné světové teploty do 1,5 stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí. „Lidé obecně si zřejmě neuvědomují, jak vážná ta krize je,“ řekla aktivistka zákonodárcům a vyzvala je, aby se postavili za vědecké poznatky a začali jednat.

Uvedla také, že Spojené státy jsou „největším uhlíkovým znečišťovatelem v historii“ a největším producentem ropy. „A přitom jste také jedinou zemí, která silně naznačila, že opustí pařížskou (klimatickou) dohodu, protože je špatná pro USA,“ řekla Thunbergová, aniž však zmínila přímo prezidenta Donalda Trumpa, který odstoupení od dohody oznámil.

Někteří republikánští zákonodárci, kteří se slyšení zúčastnili, na Thunbergovou a studenty pěli chválu za zvyšování povědomí o klimatické změně. Vyjádřili však svůj nesouhlas ohledně opatření, která by měly Spojené státy přijímat, zatímco rostoucí ekonomiky rozvojových zemí produkují stále více skleníkových plynů. „Myslím, že přidat se k dohodě, která povoluje Číně navyšovat každoročně svoje emise skleníkových plynů o 50 procent do roku 2030, je nevhodné,“ řekl republikán Garret Graves.

Thunbergová mu odpověděla, že v jejím rodném Švédsku lidé stejným způsobem kritizují Spojené státy kvůli tomu, že nejednají. „Tenhle stejný argument (lidé) používají i proti vám,“ řekla šestnáctiletá aktivistka.

O Gretě Thunbergové promluvil i Jeremy Clarkson

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Schlafenberg ( 19. září 2019 15:55 )

Blondýna se plavila s princem a teď si myslí že když dostala pořádnou injekci tak rozumí ekologii.

Nezadat ( 19. září 2019 14:37 )

Bože kam ten svět spěje,deb ilka od pohledu a když promluví,tak je to ještě horší.

sosacek ( 19. září 2019 12:39 )

Je to kráva.. "h@k­k...?@­..bv­n21.­..?! ..@" - cituji její osobní názor.

AliceNovakova3 ( 19. září 2019 12:36 )

Je k neuvěření, že může šestnáctiletý smrad, který ani nemá udělané domácí úkoly, cestovat zdarma po světě a ještě se prezentovat v médiích. Tato komedie se snad zapíše do historie.

fido2 ( 19. září 2019 12:26 )

Mohla by am,íkům zavést nějaké ty sankce...

Zobrazit celou diskusi
Další videa