„Nemůžete dýchat peníze.“ Aktivistka Greta živila protest před Bílým domem

Autor: ČTK, kal - 
13. září 2019
23:10

Švédská aktivistka Greta Thunbergová (16), která stála u zrodu celosvětového hnutí mladých lidí pro boj se změnami klimatu, dnes přijela do Washingtonu. Ona a dalších asi 1500 demonstrantů, z nichž většina byli školáci, pochodovali městem a skandovali hesla poblíž Bílého domu. Požadovali, aby vlády zemí začaly konat a zastavily globální oteplování, omezily spotřebu fosilních paliv a vyhnuly se kolapsu životního prostředí.

„Nemůžete dýchat peníze, nemůžete pít ropu,“ provolávali před sídlem amerického prezidenta. Thunbergová získala mezinárodní pozornost inspirováním hnutí Pátky pro budoucnost, které po celém světě organizuje stávky školáků. Její aktivita získala mnoho přívrženců zejména mezi mladými lidmi, kteří po starší generaci požadovali, aby ve věci oteplování planety začala konat.

„Greta přinesla jednotné vystupování mladých na mezinárodní úrovni,“ řekla Natalie Mebaneová, programová ředitelka ekologické organizace 350.org, která pomáhala organizovat protesty v rámci Pátků pro budoucnost. „Stvořila celosvětový hlas mladých,“ uvedla.

Video „Není možné po lidech chtít, aby přestali jezdit auty. Gretina cesta to potvrzuje,“ říká odborník na klima - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Thunbergová minulý měsíc přeplula na plachetnici Atlantický oceán, v New Yorku přistála 28. srpna. Nyní je v americkém hlavním městě, kde chce strávit několik dnů účastí na protestech a lobbováním před globální stávkou studentů za klima, která se bude konat 20. září. Thunbergová poté 23. září promluví na klimatickém summitu OSN v New Yorku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Nezadat ( 16. září 2019 08:15 )

sigmae ( 14. září 2019 12:10 )

a jak je chceš zastavit ?

al.bunda ( 14. září 2019 12:02 )

Podoba tam je a tupá je taky stejně

wp2t ( 14. září 2019 11:15 )

Jedno procento nejbohatší obyvatel světa ovládá osmdesát dva procent světového bohatství a tímto greténismem se chce dostat na devadesát. Pro ochranu přírody je třeba zastavit nadnárodní koncerny, které tu přírodu drancují a né zdražit ostatním lidem životní potřeby, to vede jen k dalším ziskům nadnárodních společností.

wp2t ( 14. září 2019 11:13 )

Tyhle její protesty povedou jen cílenému zdražení toho co si její loutkovodiči přejí. Stejně jako jsme už zažili v ČR: šetřte vodou, ale nadnárodní společnost má smlouvou přiznaný minimální zisk ve výši, tak musíme vodu zdražit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud