Zaorálek pohrozil odchodem z vlády. Nechce mít odpovědnost za abolici Babiše

Autor: ČTK, tva - 
22. 9. 2019
13:40

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by nezůstal ve vládě, která by byla spoluodpovědná za abolici premiéra Andreje Babiše. Řekl to v neděli v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Abolice je podle něj mimořádné opatření, které „by se mělo spouštět ve chvíli zásadních politických změn“. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že předsedovi vlády udělí milost v případě, že by nejvyšší státní zástupce obnovil Babišovo stíhání kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo, které zastavilo pražské městské státní zastupitelství. V neděli dodal, že bude na premiérovi, zda ji přijme.

Abolice vyžaduje kontrasignaci předsedy vlády nebo jím pověřeného člena kabinetu. Následně za ni odpovídá vláda. „Tak v takové vládě bych nebyl,“ uvedl v České televizi (ČT) Zaorálek. Dodal, že by stejně nemohl být v kabinetu, který byl spoluodpovědný za amnestii bývalého prezidenta Václava Klause. Ministr kultury je však na základě dřívějších slov předsedy vlády přesvědčen, že taková situace nemůže nastat.

Video Zeman o abolici pro Babiše i Moniku, 17. listopadu, nemocnici i strachu - Blesk TV

K rozsáhlé amnestii, kterou vyhlásil bývalý prezident Václav Klaus před odchodem z funkce v roce 2013, přirovnal případnou abolici premiéra i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Podle něj je takový krok prezidenta bezprecedentní a už záměr vyžaduje radikální kritiku.

Zeman nechce Babiše zatěžovat tím, co už jednou prožil

Zeman v neděli pro Blesk řekl, že o možném udělení abolice mluví z toho důvodu, že městské státní zastupitelství už pravomocně rozhodlo o zastavení stíhání Babiše i dalších obviněných v případu Čapího hnízda. „Andrej Babiš je schopný premiér, nemá smysl ho v případě takzvaného justičního ping pongu, tedy kdyby se to vrátilo na začátek, zbytečně zatěžovat tím, co už jednou prožil,“ zdůvodnil své prohlášení o možném zastavení stíhání, pokud by bylo obnoveno.

Video Miloš Zeman o kriticích jeho slov o abolici - Blesk TV

Trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) i dalších obviněných v případě dotace pro farmu Čapí hnízdo zastavilo nedávno pražské městské státní zastupitelství. Rozhodnutí je pravomocné. Městské státní zastupitelství (MSZ) ho předložilo společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může usnesení zrušit. Na přezkoumání má tři měsíce.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

marmat ( 22. září 2019 21:21 )

Je to už kolorit ČSSD ....vyhrožovat a bořit, než se NĚCO stane!!!

marmat ( 22. září 2019 21:19 )

Bohužel i takovým "hlásným troubá(ů)m" nabil munici prezident...Co ho vedlo ke zbrklému "avizu možného činu" se asi nedozvíme...Jednotě a klidu ve společnosti tím opravdu nepomohl...Zaorálek a jiní se toho chytli jak lej.o košile

marmat ( 22. září 2019 21:14 )

Stahuje kalhoty před brodem­...de­monstr­ativ­ně a zbytečně!!! Předvádí TO proč !???

hejhej ( 22. září 2019 19:07 )

Klasika socanů. Už zase , tentokrát arogantní marxista Zaorálek - bývalý úzský spolupracvník žvanila Sobotky,vahrožuje a posléze bude vydírat.
Příznačné pro tuto pidi stranu.

oldedek ( 22. září 2019 18:50 )

Já jsem si pro tato mnohočetná prezidentova extempore (Z lat. ex tempore "hned, bez přípravy") pro sebe udělal soukromý, zdravotně medicinský závěr :

Stáří, i podle Zemanovo známého termínu je "sv@ině" a když si i podle sebe - jsem podobně stár jako pan soudruh Zeman - posoudím své mentální kvality, tak to není bůh ví co.

Nó a jestli se na to svoje stáří tvrdě připravujete vovarem, chlastem a mozkem uloženým v etylu, tak se z vás stane totální, nepoužitelný v@ůl vo kapku dříve ....

Zobrazit celou diskusi
Další videa