Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Zeman o dceři, synovi a svém „pochybném charakteru“: 17. listopad stráví opět doma

Video se připravuje ...
Autor: simao - 
22. září 2019
12:05

Miloš Zeman v posledních letech na veřejnost 17. listopadu nechodí. Letos však půjde o 30. výročí od sametové revoluce. Udělá prezident výjimku? Nikoli, potvrdil v nedělním pořadu S prezidentem v Lánech na Blesk.cz. O 17. listopadu se bavil dříve i se svými dětmi - dcerou Kateřinou a synem z prvního manželství Davidem. Nebýt sametu, nemohla by Kateřina studovat v Londýně a David by měl patrně problémy vystudovat na lékaře, míní Zeman.

Loni na 17. listopadu bouřily Prahou tisíce lidí, kteří volali po demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Marně. Babiš tehdy raději na Národní třídu vyrazil už krátce po půlnoci - předtím, než odcestoval za synem Andrejem mladším do Švýcarska. Prezident Miloš Zeman na Národní třídu nedorazil vůbec. A nestane se tak ani letos.

Zemana štve fašistická úderka

Letos to bude přitom jubilejních 30 let od sametu a 17. listopadu 1989. „Byla to krásná doba, a víte proč? To jsem ještě nikdy nikomu neřekl, to řeknu až vám. Protože tehdy ta demonstrace na Letné byla zatížena určitou mírou rizika. Můžeme se bavit o tom, jestli velkou, nebo malou. No ale v každém případě nějaké riziko tam bylo, zatímco dnešní demonstrace jsou absolutně bezrizikové,“ upozornil Zeman.

„No a jinak to nebyla jenom demonstrace na Letné, to byly desítky diskusí na fakultách se studenty, které jsem absolvoval, desítky diskusí s herci a především s diváky. Byly to krásné dny, rád na ně vzpomínám. A možná právě proto nepůjdu vzpomínat veřejně, protože tam se určitě zase objeví ta, dle mého názoru, fašistická úderka Kaputin, která bude házet květiny do odpadkových košů,“ připomněl Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech na Blesk.cz situaci, kdy věnce a kytice od něj a premiéra skončily loni v koši na Národní třídě.

Video  Miloš Zeman o výročí 30. 17. listopadu 1989  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Sametová revoluce dle Zemana byla jednoznačnou změnou k lepšímu. „Zcela určitě a stoprocentně k lepšímu. Což vůbec neznamená, že je to dokonalé. Chraň bůh. Ale ta diference ve srovnání s komunistickým režimem počínaje cestováním, ale i zvýšením životní úrovně apod., ta tady je,“ podotkl pro Blesk.

Dcera, syn a „pochybný charakter“ jejich otce

Jaké má tedy prezident plány na letošní 17. listopad? „Právě proto, že je to 30. výročí, tak ho budou oslavovat především ti, kteří na té Letné vůbec nebyli. A já se tomu samozřejmě nedivím, takový je život. Zavzpomínám si doma, zapálím svíčku, a protože to byla snad nejkrásnější, nejzajímavější a také tak trošku nejdramatičtější fáze mého života, tak budu rád, že prošla dobře. Že teď každý, kdo chce demonstrovat, si může vyjít na Letnou a nic se mu nestane,“ uvedl Zeman.

Dcera Kateřina se Zemanovým narodila až v roce 1994, sametovou revoluci nezažila. Zato synovi z prvního manželství Davidovi Zemanovi bylo v roce 1989 už 18 let. Bavil se s nimi prezident doma o sametu? „Částečně ano, ale oni sami odpověděli svým životem. Moje dcera studuje v Londýně na univerzitě, což by jistě nemohla, kdyby nebyla sametová revoluce. No a můj syn je lékařem, což by možná mohl být, ale je otázka, zda vzhledem k pochybnému charakteru jeho otce by mu komunistický režim dovolil vystudovat medicínu,“ prozradil v pořadu Blesk.cz.

Video  Zeman o abolici pro Babiše i Moniku, 17. listopadu, nemocnici i strachu  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Spekulace o Livii Klausové Zeman popřel

Letos se Zeman chystá 16. listopadu otevírat na Slovensku Český dům. „Zatím ty náznaky jsem slyšel, no a já si počkám,“ komentoval to Zeman. Bude této instituci velet bývalá první dáma Livia Klausová? „Chraň bůh, myslím si, že vůbec ne,“ komentoval to Zeman. Na Slovensko by se měl vydat v den, kdy se opět vydají demonstranti do pražských ulic - tentokrát na Letnou.

Vlnu nevole a kritiky vzbudila jeho dřívější slova, že na Národní třídě nešlo v roce 1989 o žádný masakr. „Dneska každý, kdo tam samozřejmě nikdy nebyl, vykládá, jak to na té Národní třídě byl strašlivý masakr, krvavá řež. Nebyla to žádná krvavá řež, nebyl to žádný nestandardní masakr, byla to jedna z x demonstrací,“ tvrdil Zeman v listopadu 2014 v debatě s Václavem Klausem.

Statistiky však mluví o něčem jiném. Došlo k 294 případům poranění hlavy, 65 poraněním krku, 401 poranění trupu, 219 poraněním horních a 103 poranění dolních končetin a také k 63 případům psychického traumatu.

Zeman: Masakr, to je spousta mrtvých

„Obecná definice masakr je případ, kdy je spousta mrtvých, na tom bychom se měli asi shodnout. Já jsem na té Národní třídě byl, pak jsem se tedy se svou utehdejší přítelkyní byl schovat do Mikulandské ulice, kam část demonstrantů zabočila. Takže jsem neviděl ten střet přímo na Národní třídě, Mikulandská je takhle kolmo, jestli si vzpomínáte,“ upozorňoval Zeman.

„Nu ale, co se dá dělat, definujme si nejdřív pojmy. No a buď řekneme, že masakr jsou hekatomby mrtvých, a tam byl jenom jeden mrtvý, a to byl ještě falešná mrtvola, která možná taky trochu akcelerovala tu revoluci, i když to nebyla pravdivá informace, byl to Zifčák (poručík StB Ludvík Zifčák a fáma o smrti studenta Martina Šmída - pozn. red.),“ zmínil Zeman.

„Pokud řeknete, že masakr jsou četná zranění, no tak budete mít pravdu. Pokud jako já řeknete, že masakr je velmi silné vyjádření, které odpovídá právě řadě mrtvol, no tak budu mít pravdu já,“ reagoval prezident na statistiky ze 17. listopadu 1989. 

Video  Miloš Zeman o kriticích jeho slov o abolici  - Blesk TV
Video se připravuje ...

oldedek ( 22. září 2019 18:48 )

Já jsem si pro tato mnohočetná prezidentova extempore (Z lat. ex tempore "hned, bez přípravy") pro sebe udělal soukromý, zdravotně medicinský závěr :

Stáří, i podle Zemanovo známého termínu je "sv@ině" a když si i podle sebe - jsem podobně stár jako pan soudruh Zeman - posoudím své mentální kvality, tak to není bůh ví co.

Nó a jestli se na to svoje stáří tvrdě připravujete vovarem, chlastem a mozkem uloženým v etylu, tak se z vás stane totální, nepoužitelný v@ůl vo kapku dříve ....

e.lesanova ( 22. září 2019 15:31 )

Jedinci, kterým "opravdu" půjde o "vzpomínku" na onu dobu, se dozajista nepůjdou "prsit" mezi provokatéry na náměstích, kteří budou trapně čekat na svou chvíli, aby mohli začít s provokacemi...nu, zkazí jim to jejich očekávanou "legraci" a pisálkům budou hrozit prázdné stránky

santikxauz ( 22. září 2019 14:34 )

Ono stačí,když tam budou zastánci pražské kavárny a ovečky milionu pomatených chvilek.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa