„Čapí hnízdo nebyl trestný čin.“ Ministryně Dostálová plně věří Babišovi

Autor: ČTK, tva - 
22. 9. 2019
13:00

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) je bytostně přesvědčena, že v kauze Čapí hnízdo nedošlo k trestnému činu. Řekla to v neděli v pořadu Partie na TV Prima. Předseda Pirátů Ivan Bartoš v reakci uvedl, že postup vyvedení malé firmy z velkého holdingu může být návodem pro další podobné případy.

„Jsem opravdu přesvědčena, že se nic nestalo. Ať si všichni nastudují podmínky regionálního operačního programu tehdejší doby - střední Čechy z roku 2007 a zákony tehdejší doby,“ uvedla v neděli Dostálová.

Podle Bartoše by měly být známy veřejné registry konečných vlastníků firem. „Protože, když má někdo velkou firmu, a z ní si libovolný podnikatel ‚vyšoupne‘ takto na pár let malé firmy a ‚shrábne‘ nějaké dotační tituly, tak je to špatně,“ podotkl šéf Pirátů.

Video Miloš Zeman k abolici - Blesk TV

„Čapí hnízdo postupovalo podle praktik roku 2007“

Dostálová reagovala, že v roce 2007 byla jiná situace než dnes. Malé, střední i velké podniky jsou podle ní už několik let evidovány ve speciálním systému EU, který odhalí majetkovou strukturu firem. Tehdy ale neexistoval. „Všechno se nám to posouvá v čase. My si tady pořád bereme do zajetí to Čapí hnízdo, které postupovalo podle praktik roku 2007,“ dodala.

Trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) i dalších obviněných v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo zastavilo nedávno pražské městské státní zastupitelství. Rozhodnutí je pravomocné. Městské státní zastupitelství (MSZ) ho předložilo společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může usnesení zrušit. Na přezkoumání má tři měsíce.

Video Zeman o abolici pro Babiše i Moniku, 17. listopadu, nemocnici i strachu - Blesk TV

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek prohlásil, že by zastavil Babišovo trestní stíhání, kdyby ho nejvyšší žalobce obnovil. V neděli doplnil, že bude na Babišovi, zda abolici přijme. Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček uvedl, že prezidentův výrok považuje za nepřiměřený zásah do fungování justice. ODS chce s ohledem na prezidentovy výroky jednat s ostatními opozičními stranami o společném postupu.

Případnou abolici by podle ústavy musel podepsat i premiér nebo jím pověřený člen vlády. Babiš v pátek řekl, že diskusi o svém případném podpisu pod abolicí považuje za zbytečnou, protože trestní stíhání bylo zastaveno. Hamáček uvedl, že nepředpokládá, že by Babiš případný podpis pod abolicí nechával na některém členovi kabinetu za ČSSD. Podle politologů by případná abolice pro Babiše neměla vliv na voliče ANO a na jejich podporu hnutí. Také opozici by abolice spíše jen upevnila v její pozici.

„Propojení Čapího hnízda a Agrofertu nehrálo roli“

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů.

Propojení Čapího hnízda s Agrofertem podle šéfa MSZ Martina Erazíma nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly, ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. Babiš dlouhodobě odmítal, že se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Stíhání kromě něj čelili i jeho blízcí a bývalí představitelé společnosti Farma Čapí hnízdo.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

anonym01 ( 24. září 2019 09:00 )

JAK SE OPOVAZUJE VYJADROVAT DRIVE NEZ PAVEL ZEMAN UKONCI SETRENI? KDO SI MYSLI ZE JE?

pooresh ( 22. září 2019 18:46 )

Ale jdi ty brebto! Babis je svetoznamy jako podvod­nik,o­ligar­cha,a­gent­.Od severniho polu k jiznimu! Dostali vetsi darebaky.

pooresh ( 22. září 2019 18:43 )

oral lizo,inteligent je inte­ligen­tni,pr­umer­ny muze byt proletar,nebo lopata jako ty!

pooresh ( 22. září 2019 18:40 )

Pufka4 ty vole,ty ses Babis,jinak to neni mozne!

Evka4 ( 22. září 2019 15:36 )

Paní ministryně Dostálová je skvělá žena, má to v hlavě srovnané.Vždycky ví, o čem mluví. Mám ji i paní Schillerovou moc ráda, vážím si jich

Zobrazit celou diskusi
Další videa