Zeman nedovolí soudit Babiše, opozice zuří a přeje mu i smrt. Hamáček: Nepřiměřený zásah

Aktualizováno -
20. 9. 2019
09:40
Autor: ČTK - 
19. 9. 2019
21:53

Miloš Zeman oznámil, že by zastavil případné trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. Šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček považuje případnou abolici za nepřiměřený zásah do justice. A opozice zuří. Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil to označil za naprosté pohrdání právem a institutem milosti, předseda ODS Petr Fiala mluví o drsném vzkazu a tvrdém úderu mocenského dua Zeman - Babiš. Europoslanec TOP 09 Stanislav Polčák ve svém vyjádření naznačil, že pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman maximálně využije svou lhůtu, mohla by to „vyřešit příroda“.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na TV Barrandov řekl, že pokud by státní zástupce Pavel Zeman zrušil zastavení Babišova stíhání, využil by svého práva takzvané abolice.

„Případnou abolici v kauze Čapí hnízdo bych považoval za nepřiměřený zásah do fungování justice a rovnosti před zákonem pro všechny občany,“ řekl Blesk Zprávám šéf koaliční ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček.

Prezident rozhodnutím případně zastavit Babišovo stíhání naštval opozici. „Předchozí prezidenti vždy rozhodovali o milostech na základě posouzení právníků a ministerstva spravedlnosti. Miloš Zeman, bez znalosti spisu, už dnes ale evidentně ví, že je Babiš nevinný,“ napsal předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Šéf STAN Vít Rakušan považuje vyhrožování abolicí za nemístný nátlak na nejvyššího státního zástupce a vzkaz lidem, že stále existují vyvolení, na které spravedlnost nedosáhne. „Všichni jsme si rovni. Někteří ale rovnější,“ konstatoval.

Europoslanec TOP 09 Stanislav Polčák zašel ještě dál. „Doufám, že nejvyšší státní zástupce rozhodne o zrušení usnesení městského státního zastupitelství až v samém závěru lhůty. Můžeme si jen přát, že souboj Zeman vs. Zeman do té doby rozhodne příroda…,“ prohlásil na twitteru.

„Přání smrti, vyhrožování násilím panu prezidentovi. „Demokraté“ ve stylu patologické sedliny společnosti za druhé republiky,“ rozzlobil se na kritiky prezidenta hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Fakta jsou jasná. Opozice tlačí na nejvyššího státního zástupce, aby zrušil pravomocné rozhodnutí státních zástupců. Brutální útok na právní stát!“ hněval jsem na twitteru.

Prezident Miloš Zeman bude v neděli 22. září od 11 hodin hostem živě vysílaného pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech. A nejen o případné abolici pro premiéra Babiše a reakcích na ni tu bude řeč.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný upozornil na to, že prezidentovo případné rozhodnutí o zastavení Babišova stíhání by vyžadovalo spolupodpis předsedy vlády. „Andrej Babiš by tak rozhodoval o svém vlastním stíhání. Kdo z vás to má?“ napsal na twitteru. Zemanovo rozhodnutí označil za nehoráznost a chucpe.

Šéf sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek má podle svého vyjádření obyčejnou lidskou obavu o Babišovo zdraví. „Miloš Zeman vždy tvrdil, že milost udělí pouze z vážných humanitárních důvodů. Zjevně ví o zdravotní kondici předsedy vlády ČR něco, co je veřejnosti neznámo,“ uvedl na svém twitteru.

Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) informovalo o zastavení stíhání Babiše a dalších v kauze kolem dotace v pátek. Usnesení je pravomocné. MSZ ho předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Zemanovi, který může rozhodnutí potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců.

„Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice,“ řekl dnes prezident TV Barrandov. „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ dodal. Případné pokračování trestního stíhání by nyní považoval za politické rozhodnutí.

Video Andrej Babiš po schůzce v Lánech - Jan Jedlička

Šéf ODS Petr Fiala Zemanovo rozhodnutí odsoudil. „Je to drsný vzkaz, tvrdý úder mocenského dua Zeman - Babiš všem, kteří důvěřují v principy spravedlnosti a rovnosti před zákonem. Andrej Babiš je oddaným služebníkem pana prezidenta. Je třeba dobře sledovat, jaké protislužby za to Hrad od premiéra dostane,“ řekl Fiala Právu.

Video Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na tiskovce v Brně ke kauze Čapí hnízdo - TV Blesk Zdeněk Matyáš

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

77fugas ( 22. září 2019 20:19 )

Znám taky jednu hyenu s prasečí hlavou, jméno si nevzpomenu, ale je to autor následujících vět: Smrt abstinentům nebo Novináři by se měli střílet! ✌️

hejhej ( 21. září 2019 16:50 )

jjusa:
Pan prezident žádný zásah nedělá, při rozhovoru se pouze zmínil, že by mohl udělit abolici, což mu ústava dovoluje.
Jenom debilní opozice a žurnalistická žumpa dělá z " komára vola" a asi nezná ústavu, když tak hloupě žvaní.

Mafie-Babis-Zeman ( 21. září 2019 09:17 )

A babišo-zemanovci zde pukají vzteky ...žluč jim žere mozek ktery ani nemají ..rudý zlostí...nenávistí a bezmocí...
Ježiš to mě tak těší a delá radost vy chca.nky nevzdělaný jste konečně přišli na to, jakého debila jste si zvolili😁😁😁😁😁😁😁👍👍👍👍👍 😁😁😁😁­😁😁😁👍👍👍­👍👍👍😜😛😜­😛😜😛😜😛😜­😛😜😛😜👍👍­👍😅😅😁😁

honzazchaIoupky ( 20. září 2019 17:59 )

teda Havel byl howado, ale tenhle dementní komouš Ovar je superhowado na entou

prezanda1 ( 20. září 2019 17:43 )

Kašli na něj, stejně brzy chcípne.😂👍

Zobrazit celou diskusi
Další videa