„Neuvěřitelná drzost!“ Po zastavení stíhání Babiše za Čapí hnízdo se Zeman neudržel

Aktualizováno -
18. 9. 2019
15:30
Autor: ČTK - 
18. 9. 2019
11:43

Zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) je pravomocné. Proti rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze (MSZ) nadále nestíhat předsedu vlády a ostatní obviněné v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo nepodal žádný zúčastněný stížnost, řekl mluvčí MSZ Aleš Cimbala. Podle žalobců společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku, pro které byla určena padesátimilionová evropská dotace, jíž farma v létě 2008 získala.

Za neuvěřitelnou drzost označil ve středu některé komentáře novinářů a politiků k rozhodnutí o zastavení trestního stíhání v kauze prezident Miloš Zeman. Při jmenování nových soudců uvedl, že někteří novináři a neúspěšní politici začali říkat, jak by mělo rozhodnutí státních zástupců vypadat. „To je podle mne neuvěřitelná drzost,“ udržel se prezident. Novým soudcům popřál, aby si zachovali sebeúctu a nenechali se ovlinit.

„Stížnost proti usnesení o zastavení trestního stíhání podanou oprávněnou osobou neevidujeme. Lze tedy uzavřít, že rozhodnutí nabylo právní moci dne 17. 9. 2019,“ uvedl Cimbala. Nyní podle něj MSZ předloží verdikt společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi.

Zeman může rozhodnutí pražského městského státního zastupitelství potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců. Zákonnost a důvodnost zastavení stíhání bude v rámci dohledu přezkoumávat také pražské vrchní státní zastupitelství. Pokud dojde k závěru, že bylo v rozporu se zákonem, pošle Nejvyššímu státnímu zastupitelství stanovisko.

Rozhodnutí o zastavení stíhání zveřejnilo MSZ v pátek. Podle šéfa pražských žalobců Martina Erazíma šlo o složitou právní otázku ohledně výkladu právního pojmu malý a střední podnik. Právě pro ty byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Vazba Čapího hnízda na Agrofert? Bezpředmětná

Propojení Čapího hnízda s Agrofertem podle Erazíma nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly, ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. Babiš dlouhodobě odmítal, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Stíhání kromě něj čelili i jeho blízcí a bývalí představitelé společnosti Farma Čapí hnízdo.

Video  Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na tiskovce v Brně ke kauze Čapí hnízdo  - TV Blesk Zdeněk Matyáš
Podle aktérů kauzy Čapí hnízdo nedošlo ke spáchání trestního jednání.Podle aktérů kauzy Čapí hnízdo nedošlo ke spáchání trestního jednání. | Archiv Blesku

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

kobyla1 ( 19. září 2019 23:57 )

pooresh:kde jsi vzal to přesvědčení, že jsi inteligentí de.bile?To jako že ti v médiích řekli, že když budeš volit ODS nebo jiný, podobný ksi.ndl, tak jsi inte­ligen­tní?­....­.Tak to jen usvědčuješ sám sebe z totálího kret.enismu jinak ty okované boty, kterýma by si rád někoho kopal, už tady jednou byly.....za války ty fašistickej zme.tku

VoIdemord ( 19. září 2019 20:36 )

Jasně, soudy mají rozhodovat jak si přeje prezident, jeho kancléř a premiér.

cikrt ( 19. září 2019 19:06 )

Pan prezident Zeman a premiér Babiš jsou spásou pro tento národ.

pooresh ( 19. září 2019 15:12 )

Precti si to jeste jednou smudlo!Chapani nepatri mezi tve silne stranky,nejsi nahodou koblihar?

Voldemord ( 19. září 2019 14:24 )

Nech si chutnat odpade A nekousat!

Zobrazit celou diskusi
Další videa