Komentář: Babiš je u Čapího hnízda nevinný. Nezávislost justice testuje opozice

Autor: Petr Holec - 
14. září 2019
05:02

Státní zástupce zastavil stíhání všech obviněných včetně premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, oznámilo v pátek městské státní zastupitelství v Praze. To nyní jen stvrdilo předchozí verdikt státního zástupce Jaroslava Šarocha, který navrhl Babišovo trestní stíhání zastavit nedávno. Zatímco Babiš může slavit, opozice včetně Milionu chvilek se teď musí premiéra zbavit jinak.

„Obviněné osoby jako žadatelé o dotaci deklarovali Farmu Čapí hnízdo jako malý a střední podnik formou čestného prohlášení. Orgány činnými v trestním řízení bylo toto tvrzení považováno za nepravdivé, a došlo proto k zahájení trestního stíhání. Provedené dokazování však vedlo k závěru, že Farma Čapí hnízdo podmínky definice malého a středního podniku splňovala,“ zdůvodnil konec Babišova stíhání městský státní zástupce Martin Erazím.

Pro Babiše je osvobození hned několikerá výhra, Čapí hnízdo totiž bylo několika těžkými koulemi na jeho noze. Zaprvé se toxické reputační kauzy zbavuje premiér, který politiku dominantně ovládl právě na základě vlastní „čisté“ reputace. I ANO samozřejmě před volbami píše volební program, jako hnutí pro všechny ale několikrát ukázalo, že umí flexibilně přeskupit voliče, když potřebuje. Reputaci ale nepřeskupíte, což dávno pochopila i opozice, která Babiše neumí porazit politicky.

Právě kauza Čapí hnízdo jí nabíjela ostré náboje, přestože Babiš dokázal vyhrát sněmovní volby i jako trestně stíhaný, stále zůstává nejpopulárnější politik a kolem třiceti procent se drží i volební preference ANO. Jeho obviněním ale opozice zdůvodňovala, proč nechce vládnout s ANO, a současně Babiše zkoušela prezentovat jako „zloděje, co chytá zloděje“: šéf ANO totiž svůj politický úspěch postavil na opozici ke „zkorumpovaným“ tradičním politickým stranám a případné souzení za podvod by mu reputačně určitě nepomohlo.

Video Při zmínce o Čapím hnízdu Andrej Babiš často zuřil - Aleš Brunclík

Opozice včetně aktivistů z Milionu chvilek, kteří hlavně díky Čapímu hnízdu dostali na Letnou čtvrt milionu lidí, premiéra kvůli trestnímu stíhání bez důkazů obviňovala z ohrožování nezávislé justice, jenže právě ta ho nyní osvobodila. A někteří opoziční politici bohužel hned ukazují, že nezávislost justice sice rádi zneužívají k politickému boji, když se jim ale nehodí, klidně ji na ni šlápnou jak na švába.

„Je tu někdo překvapený?“ komentoval na Twitteru verdikt pražského městského státního zastupitelství například Miroslav Kalousek, který už předtím žalobce přirovnal k někdejší totalitní prokuratuře. A pozadu nezůstal ani mediální sekerník Pirátů Jakub Michálek. Mladý právník rád běžně posílá většinu politických soupeřů do tepláků pouze na základě „informací“, důkazy k odsouzení nepotřebuje. Takže teď klidně zpochybňuje i rozhodnutí žalobců a Babiše prostě dál považuje za vinného. Nejspíš by se měl vrátit do školy.

Babišovo vyvinění (k verdiktu ještě může promluvit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman) úplně otáčí pravidla hry. Až doteď to byla opozice, kdo z ohrožování nezávislosti justice vinil Babiše, černý Petr byl dva roky v jeho rukou. Teď ho ale naopak drží opozice, která musí ukázat, že respektuje nezávislost justice. Zatím se jí to úplně nedaří. Pro demokracii to určitě není dobrá zpráva.

housIista ( 16. září 2019 06:42 )

pozor je tu špína udavač,agent nasazený Anofertem blahořečit Babi­šovi,­Zema­novi!­!! vydává se za houslistu který hájí oba nejhorší politiky!!

BABISE_NECHCEME ( 15. září 2019 18:10 )

http­s://ww­w.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/pr­epsa­no-takovy-tlak-z-vedeni-jsem-nezazil-rika-exnamestek-ktery-stopnul-dotaci-pro-firmu-z-agrofertu-78848?dop-ab-variant=13&seq-no=2&source=hp

PPP150VV ( 14. září 2019 19:32 )

To znamená, že i ty jsi póvl, pomlčkový retarde! Dobře jsi to napsal

housIista ( 14. září 2019 19:30 )

určitě, Babiše vyšetřují dál

housIista ( 14. září 2019 19:08 )

na každou swini se voda vaří, i na soudruha estébáka a podvodníka Babiše

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud