Vondráček prozradil, co řešil u Zemana. Babiš chce vysvětlit čachry s náhradami

Aktualizováno -
19. 9. 2019
22:17
Autor: simao, vei - 
19. 9. 2019
17:55

Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) se ve čtvrtek vydal za prezidentem Milošem Zemanem. Blesk Zprávám prozradil, co spolu řešili. A kolem Vondráčka je však rušno z jiného důvodu: jeho využívání poslaneckých náhrad. Ty totiž podle zjištění Seznam Zpráv převádí do své soukromé advokátní praxe. Zabil prý tak dvě mouchy jednou ranou, jenže o vysvětlení žádá v tomto případě i šéf ANO Andrej Babiš.

„Nějak jsem to vyřešil, že jsem zabil dvě mouchy jednou ranou. Jinak bych musel složitě hledat někoho, komu věřit, v tom regionu to není zas tak jednoduché,“ vysvětlil poněkud svérázně předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) Seznam Zprávám, proč poslanecké náhrady, které čerpá na svou kancelář a asistenta, směřují do jeho advokátní kanceláře v Kroměříži.

Na „čachry“ s Vondráčkovými náhradami se však chce vyptat i premiér Andrej Babiš (ANO), který vzkázal: „Určitě se ho zeptáme, požádám ho o nějaké vysvětlení.“

Kancelář v domě partnerových rodičů

Seznam Zprávy upozornily i na to, že Vondráčkova poslanecká kancelář se nachází v prvním patře kroměřížského domu, zatímco ve druhém patře je kancelář advokátní. Jde přitom o dům rodičů právníka Tomáše Opatrného, šéfa kroměřížského ANO a Vondráčkova advokátního partnera.

Vondráček však tvrdí, že je vše v pořádku a dle platných pravidel. „Je to naprosto čisté, já si to hlídám. Opravdu,“ ujišťoval. Blesk Zprávám pak Vondráček vzkázal, že se stal „terčem jasné nepravdivé manipulace s fakty“.

„Je nutné uvést věci na pravou míru. Není pravda, že bych si z prostředků Poslanecké sněmovny platil svou právní kancelář. Má advokátní kancelář již mnoho let předtím, než jsem byl zvolen do Poslanecké sněmovny, sídlila a sídlí v pronajatých prostorách ve 2. patře budovy v centru Kroměříže na základě nájemní smlouvy. Po zvolení poslancem jsem využil toho, že se v 1. patře uvolnily nebytové prostory a tyto jsem pronajal pro potřeby poslanecké kanceláře. Nevím, proč bych měl mít poslaneckou kancelář v jiné budově, než tu advokátní. To přece nedává žádný smysl,“ vzkázal šéf Sněmovny Blesk Zprávám.

„Výše nájmu je navíc přiměřená, korektní. Dům není v mém vlastnictví a ze zaplaceného nájmu mi neplyne žádný osobní prospěch, jak se někdo snaží naznačovat. Stejná nepravda byla napsána o osobě mého poslaneckého asistenta. Je snadno dohledatelné, že se jedná o samostatně působícího advokáta a ne mého zaměstnance v advokátní kanceláři,“ dodal na svou obhajovu Vondráček.

Se Zemanem řešili ústavní žalobu

Vedle toho Vondráček ve čtvrtek vyrazil na návštěvu na Pražský hrad za prezidentem Milošem Zemanem. Témat spolu prý řešili více. „Samozřejmě jsme si povídali i o projednání ústavní žaloby, kde se pan prezident zajímal, jak bude projednávána a hlasována a jaký je můj osobní názor. Moje pozice je pořád stejná. Považuji ji za nekvalitní a účelovou a souhlasit s ní nebudu,“ vzkázal Blesk Zprávám Vondráček. 

„Probrali jsme i seminář, který na téma ústavního postavení přímo voleného prezidenta připravují ve Sněmovně,“ podotkl také Vondráček.

Video  Vondráček: Žaloba na Zemana je účelová. Přijdou poslanci o čas na řečnění?  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Vondráček se chystá do Srbska. Došlo i na Kosovo

Vondráček se podobně jako nedávno prezident Zeman chystá na zahraniční návštěvu do Srbska. Zeman tam mluvil o možnosti oduznání nezávislosti Kosova, čímž své hostitele nadmíru potěšil. O Kosovu Zeman dokonce prohlásil, že jde o stát, v jehož čele jsou váleční zločinci.

„Dovolte mi vyjádřit, byť osobní, ale o to silnější mínění, že stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických zemí,“ uvedl Zeman v Srbsku.

„Téma Kosova jsme hodně diskutovali, ale bez nějakého konkrétního závěru. Pokračovat budeme na schůzce nejvyšších ústavních činitelů. Téma je pro mě důležité i proto, že na začátku října navštívím Srbsko a budu mít tu čest pronést projev v parlamentu,“ poznamenal nyní Vondráček. 

Při jeho posezení se Zemanem však došlo i na jeden čistě domácí boj. „Také jsme se bavili o tom, jaké by bylo důstojné řešení pro památník a sochu maršála Koněva,“ dodal Vondráček.

Prezident Miloš Zeman bude v neděli od 11 hodin hostem živě vysílaného pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech. Řeč bude například o vládní politice nebo státních vyznamenáních. A hlavě státu můžete dotaz prostřednictvím Blesku položit i vy.

Video  „Velká čtyřka“ nebo „Banda čtyř“? Zeman jednal s nejvyššími politiky o zahraničních otázkách.  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

anonym01 ( 20. září 2019 14:21 )

TEN KUBERY MUSEL MIT V MLADI NEDOSTATEK VODY.

dama_s_kozou ( 19. září 2019 20:34 )

Co je Vondráčku :o Mildasovi vypadla náhrada :o

oxyx ( 19. září 2019 20:19 )

Velká čtyřka,jeden začíná u Soukupa. Vemte rudý kravaty a nástup.

dama_s_kosou- ( 19. září 2019 19:40 )

Antibabišovci a antizemanovci a hnoji z milionu chca.nek...VYLIŽTE NÁM VŠEM
NORMÁLNÍM LIDEM PR.DEL LIDSKY ODPADE
Dobrou chuť

Avada-kedavra ( 19. září 2019 19:14 )

Ja bych to vylepšil:
Antibabišovci a antizemanovci a hnoji z milionu chca.nek...VYLIŽTE NÁM VŠEM
NORMÁLNÍM LIDEM PR.DEL LIDSKY ODPADE
Dobrou chuť

Zobrazit celou diskusi
Další videa