Fiala chce kvůli abolici opoziční pakt, za „přání smrti“ Zemanovi to Polčák schytal

Autor: ČTK, tva - 
20. 9. 2019
17:30

Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním jednáním Sněmovny. Chce s nimi řešit společný postup s ohledem na postoj prezidenta Miloše Zemana ke kauze Čapí hnízdo. Prezident ve čtvrtek řekl, že pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnoví trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), využije svého ústavního práva abolice a trestní stíhání zastaví.

„Vzhledem k nepřijatelnému tlaku prezidenta Zemana na rozhodnutí nejvyššího státního zástupce ve věci Čapího hnízda - a důsledkům pro důvěru v právní stát a rovnost před zákonem - jsem proto navrhl předsedům opozičních stran (Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN), abychom se v úterý před jednáním Poslanecké sněmovny setkali a zformulovali náš společný postoj jako jasnou pozici politické alternativy: aby se to, co bylo ještě včera nepředstavitelné, nestalo zítra běžným a normálním,“ napsal Fiala na twitteru.

Polčák si přál, aby Zemana „vyřešila příroda“

Europoslanec TOP 09 Stanislav Polčák ve svém vyjádření na sociální síti naznačil, že pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman maximálně využije svou lhůtu, mohla by to „vyřešit příroda“.

Polčák se v dalším tweetu snažil neobratně vysvětlit, že úmrtí Zemana v hlavě vůbec neměl. „Neměl jsem na mysli nic jiného než to, že se panu prezidentovi rozbřeskne, vzpomene si na svoje předvolební sliby a začne podle toho jednat,“ tvrdil.

Na dotaz serveru Novinky.cz, jak to Polčák myslel, odpověděl: „Opravdu jsem to myslel tak, že se mu vrátí paměť. Psal jsem to v určitém rozčilení. Ta interpretace je také možná, že se vám po čase zase může paměť navrátit. Víc k tomu nemám co říct.“

Od výroku europoslance se nicméně distancoval i jeho stranický šéf Vít Rakušan. „V demokracii spolu mnohdy musíme umět i nesouhlasit. Dnes nesouhlasím s panem europoslancem Stanislavem Polčákem. Myslím si, že jeho výrok o přírodě byla hloupost,” napsal předseda hnutí STAN.

Už dříve Fiala uvedl, že prezident svým vyjádřením o možné abolici vytváří nepřijatelnou situaci pro nejvyššího státního zástupce. „Je to další tvrdý úder v důvěru v právní stát a rovnost občanů před zákonem,“ uvedl Fiala. Podle něho Zeman takto dává najevo, že jsou dvě kategorie občanů, pro něž platí různá pravidla.

Pražské městské státní zastupitelství nedávno zastavilo trestní stíhání Babiše i dalších obviněných v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo. Rozhodnutí je pravomocné. Městské státní zastupitelství ho předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může usnesení potvrdit, nebo zrušit. Na přezkoumání má tři měsíce.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

satanas ( 21. září 2019 17:14 )

Francouzka policie zase predvedla jak ma vypadat masakt a krvave rozehnala demonstraci prodemokratickych aktivistu!!

satanas ( 21. září 2019 16:42 )

Myslet, "akti­vistko­",,zna­mena houno vedet!!

havran2 ( 21. září 2019 12:56 )

Jo Filaja se už vidí jako prezident !

strejda777 ( 21. září 2019 12:53 )

No práce jako na katedrále........!

tomik007 ( 21. září 2019 12:21 )

NEJLEPSI ABOLICI provedla JANAKOVA

Zobrazit celou diskusi
Další videa