Abolice pro Babiše nic nemění, vzkazuje Zeman. Na rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo má tři měsíce

Autor: ČTK - 
20. 9. 2019
08:32

Čtvrteční prohlášení prezidenta o možném udělení milosti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v kauze Čapí hnízdo nebude mít podle Nejvyššího státního zastupitelství vliv na postup nejvyššího žalobce. Postupovat bude přesně podle zákona, řekl mluvčí nejvyššího státního zástupce Petr Malý. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že zamýšlí zastavit případné stíhání premiéra, kdyby bylo obnoveno.

Prezident by využil takzvané abolice. „Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice,“ řekl Zeman čtvrtek televizi Barrandov. „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ uvedl.

Prezident Miloš Zeman bude v neděli 22. září od 11 hodin hostem živě vysílaného pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech. A nejen o případné abolici pro premiéra Babiše a reakcích na ni tu bude řeč.

„Prohlášení pana prezidenta o možnosti udělení milosti panu premiérovi nebude mít žádný vliv na postup nejvyššího státního zástupce při přezkoumávání zákonnosti usnesení o zastavení trestního stíhání. Nejvyšší státní zástupce je v této věci vázán zákonem a také přesně podle zákona bude postupovat,“ uvedl mluvčí NSZ Malý.

Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) nedávno zastavilo jak stíhání Babiše, tak dalších v případu. Usnesení je pravomocné. MSZ ho předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může rozhodnutí potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má tři měsíce. Případnou abolici podle ústavy musí spolupodepsat předseda vlády.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

anonym01 ( 20. září 2019 16:00 )

PODPISY MUSI BYT DVA. BUD PREMIER SOBE, NEBO POVERENY PREMIEREM. TAK MLUVI ZAKON.

anonym01 ( 20. září 2019 15:57 )

NO VEDOME LHANI JE ODPORNY. NEVEDOMY SE DA JESTE OMLUVIT, ALE CEHO JE MOC TOHO JE PRILIS. TEN STAREC NEVI CO DELA A MLUVI. ON SE RIDI UZ JEN JAKYMISI OTCOVSKYMI PUDY . NO ZROVNA K BABISOVI

anonym01 ( 20. září 2019 15:52 )

LA BANANA REPUBLICA A HODNE OPIC NA JEDNE VETVI. NU A BANANOVY MOR SE HRNE I NA BANANU REPUBLUKU !

e.lesanova ( 20. září 2019 15:48 )

Nejvyšší státní zástupce by měl "zrychlit" hlavně tempo...kauza se táhne příliš dlouho a zbytečně nahrává provokatérům ke štváčským akcím a neklidu ve společnosti...tedy pokud se to nemá ještě "protáhnout" do listopadu, aby opozici zbyla aspoň špetka pomyslné munice vůči MZ a AB

e.lesanova ( 20. září 2019 15:43 )

77fugas na to má papíry

Zobrazit celou diskusi
Další videa