Úterý 27. říjen 2020
Oblačno, déšť 10°C

Vyšetřování „únosu“ Babiše juniora je na mrtvém bodě. Policie syna premiéra stále nevyslechla

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
22. června 2019
05:50

Ani sedm měsíců od chvíle, kdy se poprvé objevily v Česku informace o údajném zavlečení premiérova syna Andreje Babiše mladšího na Krym, se vyšetřování nepohnulo z místa. Švýcarským policistům se stále nepodařilo Babiše juniora vyslechnout. Blesk Zprávám potvrdil informaci mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

V polovině listopadu loňského roku – tedy před více než sedmi měsíci Andreje Babiš mladší tvrdil novinářům Seznam zpráv ve Švýcarsku, že byl údajně kvůli vyšetřování takzvané kauzy Čapí hnízdo zavlečený na Ruskem anektovaný Krym.

„Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl Babiš junior novinářům na adresu Petra Protopopova, který pracuje jako řidič pro firmu Agrofert, kterou převedl premiér Babiš před více než dvěma lety do svěřenského fondu.

Věcí se od té doby zabývá policie. Jenže Babiš mladší žije ve Švýcarsku, a tak čeští muži zákona požádali o spolupráci švýcarské kolegy. Veškeré pokusy zatím ale vycházejí na prázdno.

Video Kauza Babišova syna: Přijít někdo takhle za mým dítětem, řeším to chlapsky, zuřil na vládě ministr Brabec - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

„Stav Vámi dotazované věci je nezměněn,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí Městského státní zastupitelství Aleš Cimbala. Naposledy se přitom novináři dotazovali na možný posun v celé věci v polovině května.

Vyšetřovatelé navíc nechtějí v současné době podávat ani další informace, které se celého případu týkají. A to kvůli tomu, aby to nemohlo narušit další fázi vyšetřování. „S ohledem na skutečnost, že ve věci nadále probíhá prověřování, tj. neveřejná fáze trestního řízení, nelze sdělovat bližší a konkrétní informace týkající se jednotlivých úkonů trestního řízení,“ doplnil stroze pro Blesk Zprávy Cimbala.

„Žádný posun není, čekáme na postup švýcarské strany. Podali jsme žádost o právní pomoc v podobě výslechu dotčené osoby a čekáme, až úkony, o které jsme žádali, budou ze strany Švýcarska realizovány, popsal situaci v polovině května pro iRozhlas.cz dozorující státní zástupce Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Lelek předpokládá, že Švýcaři nakonec žádosti českých vyšetřovatelů vyhoví, zároveň ale také upozornil, že to není jejich povinnost.

Vážné problémy Babiše mladšího

Poté, co novináři vypátrali Babiše mladšího ve Švýcarsku, mluvil premiér české vlády o puči Palermo – Seznam zprávy totiž odvysílaly reportáž s jeho synem v době, kdy byl premiér na návštěvě italského Palerma. 17. listopadu proto za svým synem, který údajně trpí schizofrenií, odletěl do Švýcarska, kde si prý spolu zahráli také šachy.

Video Hamáček: Policie v případě Čapího hnízda nepochybila, kde je Babiš mladší ví - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Podle obhájce Babiše mladšího Petra Topinky je syn premiéra v ambulantní péči lékařů ženevské nemocnice. „Je v péči tamních lékařů. Že by byl úplně bezmocný, to není. Ale má vážné problémy,“ řekl rozhlasu advokát. Ani na něj se prý švýcarská policie kvůli žádosti českých úřadů o kontakt s Babišem mladším zatím neobrátila.

Chybějící výpověď Babiše mladšího je jedním z důvodů, proč celá kauza Čapí hnízdo uvízla v mrtvém bodě. V případu byl Babiš mladší vyčleněn k samostatnému projednání.

Až šest let pro Babiše

Jeho otec – český premiér byl na policii vypovídat už loni na konci listopadu. Letos v dubnu policie navrhla státnímu zástupci obžalovat Babiše a další obviněné v dotační kauze na dostavbu Farmy Čapí hnízdo. Babiš od samého počátku tvrdí, že jde o politický proces, který má poškodit jeho samotného, rodinu i hnutí ANO. V celé kauze přitom figuruje i Babišova manželka Monika, nebo jeho starší dcera.

„Spisový materiál byl společně s konečným návrhem předložen státnímu zástupci. Po nastudování kompletního spisového materiálu rozhodne státní zástupce o podání obžaloby, nebo vyřízení věci jinak,“ řekl v polovině dubna mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Video Andrej Babiš o „únosu“ syna: Je to puč Palermo a sprostá lež - Blesk Zprávy Jakub Veinlich

Podle webu Česká justice podal advokát premiéra Babiše šestého června státnímu zástupci návrh na zastavení Babišova trestního stíhání. To samé měl udělat i u dalších osob, které zastupuje, tedy premiérovy manželky Moniky a starší Babišovy dcery Adriany Bobekové.

Důvodem pro zastavení trestního stíhání má být podle obhajoby to, že předmětný skutek není trestným činem. Žádost o zastavení trestního stíhání podali podle dřívějších informací zatím dva ze šesti obviněných, podle médií jde o někdejšího manažera koncernu Agrofert Josefa Nenadála a bývalou náměstkyni jihlavského primátora a členku společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou.

Společnost Farma Čapí hnízdo dříve patřila Agrofertu, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov. V roce 2007 se přeměnila na firmu s akciemi na majitele. Další rok získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, než jej kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní firma Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

Video Babiš: „Kdo si myslí, že já jsem nechal unést svého syna? To se všichni zbláznili?“ - Poslanecké sněmovna

marmat ( 23. června 2019 10:58 )

To víte....že nadarmo nejdete, ale nevěřte JEDNÉ věci 100%....že 1/3 národa má místo mozku něčí tvrdou koblihu....už dlouho to není tahák z Metra....jedou čepice !!!

marmat ( 23. června 2019 10:54 )

Ráno nám propršelo, tak si raději přibalte větší hotovost za "vyfásnuté" deštníky...
je to i krásný suvenýr a na vesnici tím oslníte jako suverén !!! Dar rozdavači deštníků je samozřejmě na Vášem zvážením, ale zvažte, že za nějakých 200-300,- máte na krámě jen nějaký fádní, tak s chutí přidej­te..­...pos­ledních 200 ks vydražíme

BABISE_NECHCEME ( 23. června 2019 07:37 )

Hezké ráno.
Tak moji milí přátelé, hezky si odpočiňte před dnešní odpolední masovou demonstrací proti trestně stíhanému estébakovi Babišovi a jím dosazené ministryni spravedlnosti Benešové. Těšíme se na vaší hojnou účast. Demonstrace je po organizátorské stránce velmi dobře zajištěná a připravená. Vítáni jsou všichni slušní lidé, kterým není lhostejný osud naší země a nenechají se koupit za koblihu.

marmat ( 22. června 2019 21:21 )

Miliony chvilek si pěstují trolly andrd, anonym01 a podobné "diskutéry???"
JE to velmi chráněný druh nemocných lidí ? CHARITA ??? Nebo velmi dobře zasponzorovaní chudáci !!!???

marmat ( 22. června 2019 21:18 )

ZA kolik...DOVOLUJE redakce neuvěřitelné vulgárnosti nickům "andrd "?(22. 06. 2019 16:54)Pořád máš v Nuslích bordel mamá? Z lochu přímo sem, to je vodvaz Tvoje klientela byla dohozená od tvýho za lístek do urny. Dnes roznášíš syfilis tady.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud