Vyšetřování „únosu“ Babiše juniora je na mrtvém bodě. Policie syna premiéra stále nevyslechla

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
22. 6. 2019
05:50

Ani sedm měsíců od chvíle, kdy se poprvé objevily v Česku informace o údajném zavlečení premiérova syna Andreje Babiše mladšího na Krym, se vyšetřování nepohnulo z místa. Švýcarským policistům se stále nepodařilo Babiše juniora vyslechnout. Blesk Zprávám potvrdil informaci mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

V polovině listopadu loňského roku – tedy před více než sedmi měsíci Andreje Babiš mladší tvrdil novinářům Seznam zpráv ve Švýcarsku, že byl údajně kvůli vyšetřování takzvané kauzy Čapí hnízdo zavlečený na Ruskem anektovaný Krym.

„Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl Babiš junior novinářům na adresu Petra Protopopova, který pracuje jako řidič pro firmu Agrofert, kterou převedl premiér Babiš před více než dvěma lety do svěřenského fondu.

Věcí se od té doby zabývá policie. Jenže Babiš mladší žije ve Švýcarsku, a tak čeští muži zákona požádali o spolupráci švýcarské kolegy. Veškeré pokusy zatím ale vycházejí na prázdno.

Video Kauza Babišova syna: Přijít někdo takhle za mým dítětem, řeším to chlapsky, zuřil na vládě ministr Brabec - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

„Stav Vámi dotazované věci je nezměněn,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí Městského státní zastupitelství Aleš Cimbala. Naposledy se přitom novináři dotazovali na možný posun v celé věci v polovině května.

Vyšetřovatelé navíc nechtějí v současné době podávat ani další informace, které se celého případu týkají. A to kvůli tomu, aby to nemohlo narušit další fázi vyšetřování. „S ohledem na skutečnost, že ve věci nadále probíhá prověřování, tj. neveřejná fáze trestního řízení, nelze sdělovat bližší a konkrétní informace týkající se jednotlivých úkonů trestního řízení,“ doplnil stroze pro Blesk Zprávy Cimbala.

„Žádný posun není, čekáme na postup švýcarské strany. Podali jsme žádost o právní pomoc v podobě výslechu dotčené osoby a čekáme, až úkony, o které jsme žádali, budou ze strany Švýcarska realizovány, popsal situaci v polovině května pro iRozhlas.cz dozorující státní zástupce Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Lelek předpokládá, že Švýcaři nakonec žádosti českých vyšetřovatelů vyhoví, zároveň ale také upozornil, že to není jejich povinnost.

Vážné problémy Babiše mladšího

Poté, co novináři vypátrali Babiše mladšího ve Švýcarsku, mluvil premiér české vlády o puči Palermo – Seznam zprávy totiž odvysílaly reportáž s jeho synem v době, kdy byl premiér na návštěvě italského Palerma. 17. listopadu proto za svým synem, který údajně trpí schizofrenií, odletěl do Švýcarska, kde si prý spolu zahráli také šachy.

Video Hamáček: Policie v případě Čapího hnízda nepochybila, kde je Babiš mladší ví - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Podle obhájce Babiše mladšího Petra Topinky je syn premiéra v ambulantní péči lékařů ženevské nemocnice. „Je v péči tamních lékařů. Že by byl úplně bezmocný, to není. Ale má vážné problémy,“ řekl rozhlasu advokát. Ani na něj se prý švýcarská policie kvůli žádosti českých úřadů o kontakt s Babišem mladším zatím neobrátila.

Chybějící výpověď Babiše mladšího je jedním z důvodů, proč celá kauza Čapí hnízdo uvízla v mrtvém bodě. V případu byl Babiš mladší vyčleněn k samostatnému projednání.

Až šest let pro Babiše

Jeho otec – český premiér byl na policii vypovídat už loni na konci listopadu. Letos v dubnu policie navrhla státnímu zástupci obžalovat Babiše a další obviněné v dotační kauze na dostavbu Farmy Čapí hnízdo. Babiš od samého počátku tvrdí, že jde o politický proces, který má poškodit jeho samotného, rodinu i hnutí ANO. V celé kauze přitom figuruje i Babišova manželka Monika, nebo jeho starší dcera.

„Spisový materiál byl společně s konečným návrhem předložen státnímu zástupci. Po nastudování kompletního spisového materiálu rozhodne státní zástupce o podání obžaloby, nebo vyřízení věci jinak,“ řekl v polovině dubna mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Video Andrej Babiš o „únosu“ syna: Je to puč Palermo a sprostá lež - Blesk Zprávy Jakub Veinlich

Podle webu Česká justice podal advokát premiéra Babiše šestého června státnímu zástupci návrh na zastavení Babišova trestního stíhání. To samé měl udělat i u dalších osob, které zastupuje, tedy premiérovy manželky Moniky a starší Babišovy dcery Adriany Bobekové.

Důvodem pro zastavení trestního stíhání má být podle obhajoby to, že předmětný skutek není trestným činem. Žádost o zastavení trestního stíhání podali podle dřívějších informací zatím dva ze šesti obviněných, podle médií jde o někdejšího manažera koncernu Agrofert Josefa Nenadála a bývalou náměstkyni jihlavského primátora a členku společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou.

Společnost Farma Čapí hnízdo dříve patřila Agrofertu, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov. V roce 2007 se přeměnila na firmu s akciemi na majitele. Další rok získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, než jej kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní firma Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

Video Babiš: „Kdo si myslí, že já jsem nechal unést svého syna? To se všichni zbláznili?“ - Poslanecké sněmovna

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

anonym01 ( 23. června 2019 23:11 )

PITOMIO ZASE NIC NECHA­PE!htt­ps://w­ww.par­lamen­tnilis­ty.cz­/are­na/mo­nitor­/Oka­mura-O-co-jde-Milionu-chvilek-Asi-je-to-cele-jinak-586528 I ON POMAŽE ZA URAL!

anonym01 ( 23. června 2019 21:40 )

NIC NEZERU. JEN ČTU. LEPSI CIST JE NEZ SE KOUKAT NA STAROU BEKOVNICI JAKO MARMAT. JA TI DAM, PRIDUSIT. SMRDUTKO RUDA!

anonym01 ( 23. června 2019 21:37 )

PODIVEJTE TIHLE RUDOHNEDI ESTEBACI TYRANIZUJI A NICI SVY DETI , SVERUJI JE DO RUKOU RUSKYCH TYRANEK. PROČ BY TO NEDELALI I S NASIMI DETMI. JEN KDYBY JIM V TOM NEBRANILA EU A NATO. ŠMEJDI!

liskabystrouska ( 23. června 2019 21:02 )

h nu sac i fujjjjjjjjjjjjjjj

anonym01 ( 23. června 2019 19:59 )

PO KOMPLETNI LOBOTOMII SEDI V SANATORIU

Zobrazit celou diskusi
Další videa