Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Policie znovu krouží kolem „Čapáku“: Podezření z krácení daní, ve hře jsou stamiliony

Autor: ČTK, vei - 
16. července 2019
09:05

Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro podezření z trestného činu krácení daně. Serveru Neovlivní.cz to řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Podle webu jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty. Kriminalisté začali případ takzvaně prověřovat na začátku jara, nyní podezření z daňových úniků vyhodnotila podle zjištění serveru jako vážné.

Kriminalisté zároveň více než tři roky vyšetřovali kolem Čapího hnízda údajný dotační podvod. V této kauze padesátimilionové dotace policie letos v dubnu navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné. Návrh nyní posuzuje žalobce. Babiš dlouhodobě odmítá tvrzení, že se kolem farmy dělo cokoli nezákonného.

Babiš dlouhodobě odmítá tvrzení, že se kolem farmy dělo cokoli nezákonného. Dnes záležitost odmítl komentovat. „Nemám k tomu co říct,“ řekl novinářům na dotaz redaktora Blesk Zpráv. Dodal, že by to nebylo poprvé, kdy portál Neovlivní.cz lže.

Možné daňové delikty v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo poprvé zmínil už v roce 2014 německý finanční úřad, který měl pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u olbramovické farmy. Své podezření Němci tehdy podle portálu Echo24.cz předali oficiálně českým kolegům z finanční správy.

Farma totiž mohla skrze reklamu pomáhat holdingu Agrofert ušetřit na daních. Současně tento postup ale pomáhal i farmě Čapí hnízdo, aby byla vůbec schopna splácet úvěry. Ministerstvo financí ovšem v době, kdy z německého berního úřadu dorazila do Prahy zmiňovaná depeše, řídil přímo Babiš a případ se nikam neposunul, napsal server.

Následně si česká policie objednala znalecký posudek o ekonomické kondici farmy. A v posudku se informace o podezření z daňových deliktů podle informací Neovlivní.cz rovněž objevily. A toto podezření zmiňuje i zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, která dotaci pro Čapí hnízdo zkoumala, uvedl server.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. 

hradnihulvat ( 16. července 2019 23:25 )

Vyšetřování mafiánů je všude ve světě dlouhodobé a velmi těžké, mají totiž ty nejlepší právníky, kteří jejich podvody kryjí.

hradnihulvat ( 16. července 2019 23:23 )

Získal vůbec Bureš alespoň nějako část svého impéria poctivě??? O tom lze silně pochybovat.

marmat ( 16. července 2019 19:56 )

Ve stínu Óbr-tunelů se zdá stavba VEŘEJNĚ PŘÍSTUPNÉHO MÍSTA s dotací 50 milionů
ohromnou a evidentní účelovkou, která měla mimo "vetřelce ANO" otrávit práci panu Babišovi...co všechno snesl už od Sobotky...ale KARMA je ZDARMA a procenta rostou

marmat ( 16. července 2019 19:40 )

Ten odporný hon opozice/demagogicko-demoličního bloku je už 2 roky za hranou
sci-fi, protože je úžasně placen celým národem v průměru 100 tisícovými platy v základu ....bez klubů a mimořádných zasedání !!! Ta urputnost je skandální

marmat ( 16. července 2019 19:35 )

Tara-Tara: SOUHLAS .....zahrabávají touto taktikou své vlastní tunely, zlodějiny a "VELKÉ DOMŮ" jako pachatelé mrtvoly do listí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa