Policie znovu krouží kolem „Čapáku“: Podezření z krácení daní, ve hře jsou stamiliony

Autor: ČTK, vei - 
16. 7. 2019
09:05

Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro podezření z trestného činu krácení daně. Serveru Neovlivní.cz to řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Podle webu jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty. Kriminalisté začali případ takzvaně prověřovat na začátku jara, nyní podezření z daňových úniků vyhodnotila podle zjištění serveru jako vážné.

Kriminalisté zároveň více než tři roky vyšetřovali kolem Čapího hnízda údajný dotační podvod. V této kauze padesátimilionové dotace policie letos v dubnu navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné. Návrh nyní posuzuje žalobce. Babiš dlouhodobě odmítá tvrzení, že se kolem farmy dělo cokoli nezákonného.

Babiš dlouhodobě odmítá tvrzení, že se kolem farmy dělo cokoli nezákonného. Dnes záležitost odmítl komentovat. „Nemám k tomu co říct,“ řekl novinářům na dotaz redaktora Blesk Zpráv. Dodal, že by to nebylo poprvé, kdy portál Neovlivní.cz lže.

Možné daňové delikty v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo poprvé zmínil už v roce 2014 německý finanční úřad, který měl pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u olbramovické farmy. Své podezření Němci tehdy podle portálu Echo24.cz předali oficiálně českým kolegům z finanční správy.

Farma totiž mohla skrze reklamu pomáhat holdingu Agrofert ušetřit na daních. Současně tento postup ale pomáhal i farmě Čapí hnízdo, aby byla vůbec schopna splácet úvěry. Ministerstvo financí ovšem v době, kdy z německého berního úřadu dorazila do Prahy zmiňovaná depeše, řídil přímo Babiš a případ se nikam neposunul, napsal server.

Následně si česká policie objednala znalecký posudek o ekonomické kondici farmy. A v posudku se informace o podezření z daňových deliktů podle informací Neovlivní.cz rovněž objevily. A toto podezření zmiňuje i zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, která dotaci pro Čapí hnízdo zkoumala, uvedl server.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 17. července 2019 10:18 )

Ty znas snad nejakyho miliardare co ziskal miliardy "Praci"? Poctive?? Ty volle, zijes v kapitalisu, tak se zu vzpamatuj!!

satanas ( 17. července 2019 10:08 )

Kdyz osvobodili Rittiga s jeho­pulmi­liar­dou,Von­dru uklidili do Europarlamentu,,na Bakalu nemaji nic,atd, atd,, tak co asi cekaji ze jak to dopadne s Babisem?? Mocni se netrestaj,,ti "VINU ODMITAJ",, a to Justicni mafii staci aby utrela nudly! Saskarna , jako vzdy!!

satanas ( 17. července 2019 10:02 )

Prohnili proti prohnilym..Kdyz neni NATO ,porazit Babise ve volbach, tak se to zkousi jinak..Kazda spina je dobra..Oto je to horsi, ze ti skutecni gauneri co Cesko dostali tam kde je, do bidy a utrpeni tahaji nitky z pozadi. Namlouva si snad nekdo ze za techto gauneru by snad v Cesku bylo lip??

anonym01 ( 17. července 2019 00:22 )

MYSLIS MOSTECKOU UHELNOU VE KTERE MEL ZEMAN TAKY COSI JAKO V BURESOVE?

anonym01 ( 17. července 2019 00:18 )

A TOT! http­s://ne­ovliv­ni.cz­/cuc­kari-a-dyma-se-vzduchovkou/

Zobrazit celou diskusi
Další videa