Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Babiš dál odmítá, že je ve střetu zájmů. Výzvu ODS kvůli dotacím premiér smetl

Autor: Jakub Veinlich - 
3. června 2019
12:50

Tlak na premiéra Andreje Babiše (ANO) sílí. Kvůli údajnému střetu zájmů budou chtít jeho demisi účastníci další demonstrace, kteří se sejdou v úterý v Praze na Václavském náměstí. A rušno bude v úterý také v Poslanecké sněmovně. ODS navrhuje, aby si premiér nechal potvrdit hlasování důvěruy pro svůj vládní tým. Ministerský předseda chce mluvit o zprávě Evropské komise, podle které je zřejmě ve střetu zájmů, také na vládě. Babiš i nadále pochybení odmítá.

„Vyzývám předsedu vlády, aby požádal Poslaneckou sněmovnu o potvrzení důvěry,“ rozeslal v pondělí předseda ODS Petr Fiala své prohlášení. Zároveň vyzývá Andreje Babiše ke splnění tří podmínek, k těm by měla vládu zavázat svým hlasováním podle představ nejsilnější opoziční strany právě Poslanecká sněmovna.

Výzva ODS

  1. Oficiálně zveřejnit auditní zprávu Evropské komise, která byla zaslána do České republiky.
  2. Zastavit proplácení všech dotací pro holding Agrofert.
  3. Přípravou odpovědi pro Evropskou komisi pověřit členy vlády, kteří nejsou nominováni hnutím ANO.

„Informace ze zprávy Evropské komise o konfliktu zájmů pana Babiše jsou zdrcující. Veřejně vyzývám předsedu vlády, aby sám požádal o potvrzení důvěry v Poslanecké sněmovně. Je potřeba, aby bylo jasné, o čí důvěru se i v takovéto situaci v Poslanecké sněmovně předseda vlády opírá,“ dodal Fiala.

Babiš: Ať si hlasují. Nemám s tím problém

Babiš Blesk Zprávám v reakci na výzvu Fialy řekl, že se podobného hlasování neobává. „Pokud pan Fiala chce, aby se hlasovalo o důvěře vládě, tak to může klidně navrhnout, já s tím problém nemám. Určitě rád obeznámím naše občany s historií evropských fondů od roku 2014, díky komu jsme museli vracet peníze v minulosti,“ reagoval předseda vlády a připomněl například kauzu ROP Severozápad, kdy se netransparentně rozdělovaly evropské dotace na Ústecku a Karlovarsku.

V roce 2017 v této souvislosti Poslanecká sněmovna vydala k trestnímu stíhání poslance Josefa Novotného z ČSSD a Jaroslava Borka z KSČM.  

„A co se týká mé bývalé firmy (Agrofert, pozn. red.), tak má bývalá firma nikdy nezpůsobila vrácení peněz a to ani v tomto případě, kdy ještě nemáme kompletní názor na tu zprávu, která je plná polopravd a lží,“ pokračoval Babiš a pozastavil se nad tím, že v minulosti prý měla dotčená ministerstva jiný názor na dotace než nyní.

„Co se týká ministerstva průmyslu a obchodu, tak to byl rezort, který byl ve správě ČSSD pana Mládka a dalších, ze kdy je většina výhrad. Předpokládám, že si to úředníci obhájí,“ hájí se Babiš s tím, že věc není v rukou hnutí ANO ale v rukou státní správy. „Takže odmítám takové plácání do vody,“ reagoval.

Premiér chce o zprávě Evropské komise mluvit také na pondělním jednání vlády. To je naplánované od 14 hodin, skončit by mělo kolem 17 hodiny, ale i samotní ministři předpokládají, že se jednání může právě kvůli údajnému střetu zájmu premiéra protáhnout.

Hamáček: Chceme vědět, co dál

„Určitě se ta debata povede. Audit jsme zatím oficiálně nedostali, pokud vím, má ho ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj. Očekávám, že si řekneme, co je obsahem a jaký bude další postup,“ nastínil program jednání vlády redakci Blesk Zpráv vicepremiér a šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček.

Na výzvu šéfa opoziční ODS Petra Fialy Hamáček reagoval jen vyjádřením o právu opozice. „Je to politické vyjádření opozice. Pokud chce vyjádření nedůvěry vládě, tak pro to má oporu v jednacím řádu a podle toho jasně daný postup,“ dodal Hamáček.

Na konci minulého týdne se po zveřejnění informací ze zprávy Evropské komise neřešilo v Poslanecké sněmovně nic jiného, než údajný střet zájmů. Poslanci přerušili i schvalování více než 500 zbývajících pozměňovacích návrhů k 3. a 4. vlně EET.

Na společné poradě se sešli zástupci klubů ODS, Pirátů, TOP 09, STAN, KDU-ČSL, KSČM. Že je potřeba situaci řešit, vybízeli také zástupci koaliční ČSSD.

Do Babiš se obul i ministr Petříček

„Tohle není možné přehlížet. Budeme chtít po Andreji Babišovi vědět, jak hodlá záležitost vyřešit, aby dál nepoškozovala ČR, a budeme to chtít řešit i ve Sněmovně,“ nechal se slyšet například ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček.    

„Kolegové mají prohlášení a vůbec nechápou, o co jde. Bylo by dobré, aby si to nejdříve projednala vláda, než budou všichni dávat nějaká silácká prohlášení do tisku,“ kritizoval vládní kolegy Babiš.  

Už v úterý se navíc budou konat další demonstrace proti dosazení Marie Benešové (za ANO) na post ministryně spravedlnosti. Tentokrát budou lidé požadovat podle pořadatelů nejen její odchod, ale také demisi samotného premiéra - tím by podle ústavy měla padnout celá vláda.

Paragrafy ( 14. června 2019 20:23 )

§ 198

Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení
(1) Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou etnickou skupinu nebo rasu, nebo

b) skupinu obyvatelů republiky pro jejich politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nejméně se dvěma osobami.


Podle tohoto paragrafu je tedy trestně stihatelna většina příspěvků pod Babišem, Zemanem když se tam lidé vyjadřují k demonstracim kriticky, napadají ty co volili Babiše atd atd, nebo se mýlím?Kdo mi to vysvětlí? Jak mám napsat vlastní názor aniž bych se nemusel bát tohoto paragrafu?

ji-ri ( 4. června 2019 10:47 )

Babiši (Bureši) zbal kufry a rychle utíkej za Koženým na Bahamy nebo na Krym tam máš kamarády z KGB

Actimel ( 4. června 2019 09:28 )

http­s://ww­w.par­lamen­tnilis­ty.cz­/are­na/roz­hovo­ry/O-co-jde-demonstrantum-Zkuseny-Vlk-Rozvrat-statu-Konci-to-u-Hitlera-a-Stalina-Stale-stejne-reci-stejne-sny-583942

Actimel ( 4. června 2019 09:26 )

http­s://ww­w.par­lamen­tnilis­ty.cz­/are­na/roz­hovo­ry/O-co-jde-demonstrantum-Zkuseny-Vlk-Rozvrat-statu-Konci-to-u-Hitlera-a-Stalina-Stale-stejne-reci-stejne-sny-583942

amej ( 4. června 2019 09:25 )

Vzhledem k tomu, že zprávu Evropské komise psali Pospíšil, Zahradil a další naši europoslanci, je nutné se naučit číst přinejmenším mezi řádky. To, co předvádějí už je navýsost trapné. A Fiala, který v životě nic nedokázal ,jenom být stále v opozici, ten je i se svou stranou pro tento stát smrtící. Už by konečně měli začít něco dělat. Proto jsme je snad volili. A ne pořád shánět drby o Babišovi.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa