Jermanové se ve volbách chce postavit Kupka z ODS. Kdo bude středočeským hejtmanem?

Autor: Jakub Veinlich - 
19. září 2019
05:25

Do krajských voleb zbývá sice ještě zhruba rok, už teď se ale hlásí první adepti o hejtmanská křesla. Středočeský kraj chce vést jeho bývalý mluvčí, dnes poslanec, starosta a místopředseda ODS Martin Kupka. Ambici kandidovat potvrdil exkluzivně v Epicentru Blesk Zpráv. Svou pozici chce obhajovat i stávající hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO.

V politických stranách a hnutích už začala potichu příprava na příští krajské volby. Ty se budou sice konat až za rok na podzim, už teď ale politici šikují program a také postupně začali vybírat kandidáty na hejtmany. V neděli udělali první krok například členové místního sdružení ODS ve středních Čechách.

Jako lídra kandidátky ODS chtějí ve Středočeském kraji místopředsedu strany, poslance a také starostu Líbeznic Martina Kupku. „Pokusím se poprat o to, aby i ve Středočeském kraji se lidem žilo co nejlépe. Budu o to usilovat,“ řekl v pondělním Epicentru.

Na přímý dotaz pak potvrdil, že chce kandidovat a nahradit ve funkci stávající šéfku kraje Jaroslavu Pokornou Jermanovou.

Video  „Stát má lidem důvěřovat, ne je špehovat,“ komentuje rozšíření EET místopředseda ODS.  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

„Ano, kolegové mi dali důvěru. Moje ambice je přispět k tomu, že se lidem v České republice bude lépe žít. A že se to dá realizovat na místní úrovni, že to je docela dobře možné organizovat a pracovat na tom na regionální úrovni a teď se o to snažím jako zákonodárce,“ přidal své důvody ke kandidatuře Kupka.

Místopředseda ODS připustil, že celý proces nominací je teprve v začátku. Definitivní kandidátku by měl schvalovat krajský sněm ODS 23. listopadu, konečné slovo by pak měla mít výkonná rada ODS a následně zřejmě i kongres strany na začátku ledna příštího roku.

Nejdříve za kraj mluvil

Kupka zná středočeský krajský úřad velmi dobře. V letech 2016–2017 byl náměstkem stávající hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové, nyní je stále zastupitelem a v letech 2003 až 2008 byl mluvčím středočeského krajského úřadu.

Podle informací Blesk Zpráv by mohl být Kupkovým soupeřem o post lídra ODS ve volbách ale také například současný místostarosta Dobřichovic Michal Pánek.

Jermanová chce pokračovat

V boji o hejtmanské křeslo by se viděla ráda ale také stávající hejtmanka. „Ano, ráda bych funkci obhajovala,“ reagovala pro Blesk Zprávy šéfka Středočeského kraje, která je zároveň také místopředsedkyní hnutí ANO. Během svého funkčního období se také stala podruhé matkou. V polovině března se jí s o 15 let mladším manželem, kadeřníkem Jakubem Pokorným narodila dcera Ema.

První jména na lídra kandidátky už začínají „probublávat“ také v hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

„Nominaci krajského výboru už má například Petra Pecková, starostka Mnichovic. Další jméno, o kterém se u nás hovoří, je Ondřej Lochman, starosta Mnichova Hradiště,“ řekl Blesk Zprávám předseda středočeské organizace STAN a vlivný člen předsednictva hnutí Věslav Michalik.

Definitivní rozhodnutí bude podle Michalika ale až rozhodnutí krajského sněmu. „Ten se, předpokládám, sejde začátkem příštího roku,“ dodal k postupu schvalování kandidátky.

K urnám nejspíš v říjnu 2020

Poslední krajské volby se konaly v roce 2016. Ve Středočeském kraji zvítězilo hnutí ANO, které má 16 mandátů, jen o jeden méně má pak právě hnutí STAN. ČSSD získala 11 mandátů, ODS 10, KSČM osm a pět členů má v zastupitelstvu TOP 09.

Příští krajské volby by se měly konat ve 13 krajích (bez Prahy) pravděpodobně v říjnu 2020.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

peyotl ( 19. září 2019 13:08 )

Kupka si myslí, že je spasitel

paroubkuvkyj ( 19. září 2019 11:45 )

doufám že tu kur-vu co rozhazuje peníze danovych poplatniku a nikdo neví za co uz nezvolí

anonym01 ( 19. září 2019 11:22 )

NENI TO TIM, ZE DOPOSUD TAM NEBYLA NORMALNI ZENSKA? BABOCHLAP Z ANO KTERY HAJLOVAL NEBO STARA ŠKEBLE CO UHNALA ZAJICE A CHODI DO KANCLU S VYTAZENYM CECKEM? ECH PARDOOON. KRMITKEM PRO DETI

anonym01 ( 19. září 2019 11:16 )

KRNDU S JEJI HAJLUJICI PRITELKYNI A PORADKYNI VYSTRIDALA BABA CO UHNALA ZAJICE NA LEPŠOŽITI Z VEREJNYCH PENEZ. NEBYLA BY SAMA. PODIVEJTE KSČM Z PREMRSTENYHO ROZPOČTU ZIJI TAKY. PODPORILI PROTOZE Z NEJ MAJI

anonym01 ( 19. září 2019 11:06 )

NA CO, HOUSTIČKO?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud