ODS rýpe v Olbramovicích do Babiše. Majitel Čapího hnízda byl proti obchvatu

Autor: Jakub Veinlich - 
17. 8. 2019
06:00

Už letos měla začít stavba obchvatu Olbramovic na Benešovsku. Tisíce aut denně tu projíždějí od Prahy směrem na Tábor. Ministerstvo dopravy ale rozhodlo, že se výstavba odkládá. Rozhodovalo asi o 60 námitkách od sedmi různých subjektů. Mezi nimi byla i firma vlastnící Čapí hnízdo, která spadá do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). ODS si teď z šéfa vlády střílí a v obci vyvěsila billboard, na kterém Babišovi připomíná jeho předvolební slogan.

Obchvat Olbramovic, tedy nová silnice na trase Praha - České Budějovice, už měl stavební povolení. Před měsícem ale přišlo překvapení. „Byly tam vady procesního charakteru. Tudíž jsme rozhodnutí krajského úřadu museli zrušit. Věc se vrací úřadu k novému projednání. Úřad se naším rozhodnutím bude muset řídit,“ uvedl na začátku července pro Český rozhlas Regina mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Středočeský krajský úřad přitom vydal stavební rozhodnutí už v roce 2017. Na stavbu obchvatu si podle ministerstva dopravy stěžovalo v 60 připomínkách celkem sedm subjektů.

„Celkem 24 námitek proti stavebnímu povolení podala společnost DAVO Corporation, a. s. (provozovatel autobazaru, pozn. red,), další desítky námitek podaly fyzické osoby z řad obyvatel Olbramovic, tři námitky podalo samotné město Olbramovice a jednu společnost IMOBA, a.s.,“ píše ministerstvo dopravy ve své tiskové zprávě.

Stížnost kvůli hostům Čapího hnízda

Právě firma Imoba je vlastníkem farmy Čapí hnízdo, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše a kvůli které také čelí obžalobě kvůli machinacím při získávání dotací na vybudování farmy.

Právě firma Imoba podle České televize v roce 2015 prodala státu pozemky pro obchvat za zvýhodněných podmínek. Vyinkasovat měla od Ředitelství silnic a dálnic 3,7 milionu korun. Prodej se uskutečnil pouhé čtyři měsíce poté, co začal účinkovat nový zákon, který prosadila tehdejší vláda s Andrejem Babišem coby ministrem financí, připomíná web iRozhlas.cz.

„Když jsem se to ráno dozvěděl, tak jsem nevěřícně koukal, že se to zase zastavilo. Čekali jsme, že se do toho pustí letos na podzim nebo příští rok a ten obchvat bude. Situace je opravdu hrozná, dříve to byly pátky a neděle, ale dnes projede vsí každodenně kolem 30 tisíc aut,“ reagoval na rozhodnutí Ministerstva dopravy o zastavení výstavby obchvatu starosta Olbramovic Ivan Novák (nez.)

Podle ministerstva krajský úřad vydal povolení v rozporu se zákonem, proto bylo v odvolacím řízení zrušeno a věc vrácena k novému projednání.

Billboard ODS připomíná Babišovo heslo

To, že je do celého procesu zapojena také firma spojená se svěřenským fondem premiéra Andreje Babiše, si všimli i jeho političtí konkurenti z ODS. V obci proto vyvěsili billboard, na kterém premiérovi připomínají jeho předvolební slib: Obchvaty, obchvaty, obchvaty.“ A připsali k němu: Ale jen když nám nekazí byznys. 

„Pan premiér spolu s vedením Středočeského kraje sklízí to, co sami zaseli. Billboard v Olbramovicích není ničím jiným, než odlehčenou reakcí na to, že sliby hnutí ANO o nutnosti stavby obchvatu jsou jen mlácením prázdné slámy. A je vlastně jedno, zda je důvodem další z řady střetu zájmu premiéra Babiše nebo neschopnost kraje, který vede jeho hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová,“ okomentoval vyvěšení billboardu místopředseda ODS Martin Kupka, který byl v minulosti také dlouholetým mluvčí Středočeského kraje.

O stavbě obchvatu Olbramovic na Benešovsku se mluví už od 80. let minulého století. ŘSD léta neúspěšně vyjednávalo o výkupu potřebných pozemků od roku 2005. Obcí přitom vede hlavní tah z Prahy do jižních Čech a Rakouska.

Premiér Andrej Babiš (ANO) opakovaně odmítá, že by v kauze Čapí hnízdo udělal cokoli nezákonného. Vznik obchvatu v Olbramovicích v minulosti komentoval tak, že ho podporuje, jakkoli přivede dopravu blíž k této stavbě na Benešovsku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

anonym01 ( 18. srpna 2019 08:59 )

MARMAT A TAURUS JEN PROVOKUJI NASTVANY VOLICE!

anonym01 ( 18. srpna 2019 08:56 )

ROZVRTANE SILNICE SE NEDARI ZPRAVIT, RADEJI JE ZAVROU! DIKY ČAPAKU DOTACE NEJSOU A NEBUDOU DOKUD ON TU BUDE VLADNOUT SPOLU S RUDYMI!

anonym01 ( 18. srpna 2019 08:47 )

RUSAKUTU JE JAK NASR.. NO V CESKU. JE TREBA ABY TO BOUCHLO!

anonym01 ( 18. srpna 2019 08:43 )

ANO, DUCHODCUM SICE PRIDAL PENIZE JAK SE CHLUBI, ALE VSEM LIDEM VSECHNO ZDRAZIL TEN DAREBAK ! TAK ZE LIDE JSOU NERVOZNI, NEVEDI CO TI BOLSEVICKY LUMPOVE JESTE UDELAJI. ZZDÁ SE, ZE REVOLUCI NIKDO NEZASTAVI . PARA POD POKLICI

anonym01 ( 18. srpna 2019 08:39 )

PREFERENCE NEMATE ANI JEDEN. PREBIRATE POLITIKU DIKY OZRALYMU BOLSEVIKOVI A NEKOLIK ESTEBACKYCH NUL. REVOLUCE NEBO EVOLUCE? JSEM NEDOČKAVY ČLOVEK CO UPREDNOSTNUJE REVOLUCI KDYZ ONI KRIVACI , NO NIC JINEHO NEZBYDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa