U Jermanové na úřadu zasahovala policie. Nemáme co skrývat, tvrdí hejtmanka

Aktualizováno -
25. 6. 2019
17:43
Autor: ČTK, kal - 
25. 6. 2019
10:50

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahovali na středočeském krajském úřadě, který spadá pod hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO). Uvedl to v úterý web SeznamZprávy.cz. Ředitel krajského úřadu Jiří Holub řekl, že hejtmanství poskytuje policii maximální součinnost. Policisté prověřují pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil za externí služby údajně pět milionů korun ročně. Jermanová je přesvědčena, že při uzavírání pracovních smluv s externisty nevznikla žádná pochybení.

Před úřadem v pražské Zborovské ulici čeká asi desítka novinářů, ke kterým před 12:00 promluvil ředitel úřadu Jiří Holub. Uvedl, že v souvislosti se zásahem policistů nebyl nikdo zadržen. Nechtěl ale komentovat, na jakých odborech policisté zasahují, ani jaké dokumenty zabavují. Zopakoval pouze, že inkriminované externí smlouvy zkontrolovalo interní vyšetřování, které neshledalo pochybení.

Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej v souvislosti se zásahem ČTK sdělil, že policisté „provádí úkony trestního řízení“. Víc informací podle něj útvar v tuto chvíli neposkytne. „Probíhá tady šetření policie a krajský úřad poskytuje maximální součinnost ve věci šetření. Další jakékoliv vyjádření není možné v této věci dále řešit,“ řekl ČTK Holub.

Hejtmanka je přesvědčena, že při uzavírání pracovních smluv s externisty nevznikla žádná pochybení a předpokládá, že toto potvrdí i policie. „K dnešnímu zásahu v budově krajského úřadu musím říci, že jsem ráda, že úřad od počátku s policií úzce spolupracuje. Nemáme co skrývat a je dobře, že budou všechna podezření policií prošetřena. Do mé kompetence personální záležitosti ani uzavírání smluv nespadají,“ uvedla Pokorná Jermanová.

Externisté suplovali práci úředníků, tvrdí web

Server Seznam Zprávy v dubnu napsal, že kraj si najímal externisty na služby běžně zajišťované úředníky. Hejtmanství to odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Odbor interního auditu následně prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 do současnosti a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.

„Ačkoliv jsme se jako opoziční zastupitelé snažili získat konkrétní informace, krajský úřad a koalice fungovala jako dokonalá němá barikáda. V našem snažení budeme samozřejmě pokračovat i nadále. Nám smlouvy a výsledky práce zatvrzele odmítají dát, policii je vydat musejí. Třeba se tolik tutlanou pravdu přece jen dozvíme,“ reagoval na úterní zásah středočeský zastupitel Jan Jakob (TOP 09).

Podle zjištění webu krajský úřad externě zaměstnal přes 30 lidí. Hejtmanství už dříve uvedlo, že smlouvy s nimi nelze zveřejnit bez souhlasu pracovníků, jejich souhlasy se ale nepodařilo získat.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová úřaduje i přesto, že má doma tříměsíční holčičku Emu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

junkiexl ( 26. června 2019 02:41 )

A ty, ty uz si shltla svou denni koblihu, cvachatalko?

anonym01 ( 25. června 2019 23:47 )

jo tm delas karieru ty , ze? babusko

anonym01 ( 25. června 2019 23:45 )

policie sbira dlouho důkazy a pak se s takovymi jako ty soudy nemazli. Uz si sel sednout jeden na 2 roky a zaplati mi odskodneni ve vysi 50 tisic kč. vy jste na rade!

anonym01 ( 25. června 2019 21:58 )

marmatice kozatice, jen počke!!!

anonym01 ( 25. června 2019 21:41 )

mas v hlave uz guláše k z orbanova plecka, vid

Zobrazit celou diskusi
Další videa