Maláčová razí do boje: Minimální mzdu chce zvýšit o desetinu, státním zaměstnancům přidat 5 procent

Autor: ČTK - 
3. 9. 2019
15:03

Ministerstvo práce pod vedením ČSSD navrhuje pro příští rok růst minimální mzdy zhruba o deset procent, tedy o 1350 korun na 14.700 korun. Po dnešním jednání s odbory to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Platy ve veřejné správě by se podle představ sociálních demokratů měly zvednout o 5,2 procenta. Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 15.000 korun, o růstu dalších výdělků chtějí dál jednat. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhuje ve veřejném sektoru přidání o tři procenta.

S předáky se dnes sešli kromě Maláčové i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček a ministr kultury Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). Podle ministryně práce o zvýšení minimální mzdy a platů bude jednat vedení vládní koalice. Termín jednání ještě není, dodala ministryně. Tripartita by se měla kvůli růstu platů sejít 9. září, kvůli návrhu rozpočtu na příští rok pak o týden později.

Odbory spojují vyjednávání o platech s debatou o minimální mzdě. Požadují její zvýšení o 1650 korun. Na růst platů mají předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Asociace samostatných odborů (ASO) ale odlišný pohled. ČMKOS požaduje pro učitele přidání o 15 procent, pro neučitelské profese a zdravotníky o deset procent a pro ostatní o osm procent, a to do tarifů, tedy do základu příjmu, a ne do odměn.

Usiluje také o zrušení platové tabulky pro nejhůř placené. Polepšili by si tak třeba pracovníci v kultuře či sociálních službách. S výraznějším zvýšením příjmů lidí, kteří vydělávají nejméně, ASO souhlasí. Navrhuje pak přidat do tarifů 1500 korun, a to všem zaměstnancům stejně.

Schillerová počítala v návrhu rozpočtu na příští rok původně s růstem platů o dvě procenta. Podle srpnových odhadů jejího úřadu by ale průměrná inflace měla příští rok dosahovat 2,4 procenta. Ministryně financí tak záměr upravila a navrhuje přidat tři procenta.

Ve veřejné správě a službách pracovalo loni 640.700 lidí učitelů, hasičů, zdravotníků, úředníků, policistů a dalších profesí. Průměrný plat se dostal na 35.437 korun. Proti roku 2017 se v minulém roce zvedl o 10,8 procenta. Naposledy se platy zvyšovaly letos v lednu. Tarify  tedy základ příjmu  se upravily od dvou do sedmi procent podle profesí, učitelům pak o deset procent. Velká část peněz pak měla putovat do odměn.

Video Maláčová: Dožíváme se víc, zdraví nás ale nedohání. - Blesk - Nikola Forejtová

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Ozzak2 ( 19. září 2019 10:39 )

sám tam skoč kdo ma dělat za tuhle mzdu konečně se někdo našel kdo pridavá chudým a ne furt bohatym

Jan Brandis ( 5. září 2019 08:39 )

Jo až bude minimální mzda 18000, tak se možná zapojím zpět do pracovního procesu. 😁

anonym01 ( 3. září 2019 17:25 )

mno, daako to je obratene na makovicu. ti kteri makaji sukrome se budou mat hur nez ti kteri jim mají sluzit ve statnej sprave

pitkin01 ( 3. září 2019 17:11 )

Pos.rancům a senátorům -50%,sedí tam jak žáby na prameni nebo jak Livie v dozorčích radách

Elssa ( 3. září 2019 16:42 )

Zdimat slušný pracující lidi a přidat lemplum ve stáním sektoru ať už jde tahle kráva taky někam. Bych to hnala všecko bicem

Zobrazit celou diskusi
Další videa