Letos je státní kasa štědrá. Místo poukázek bude příspěvek na živobytí opět vyplácen v penězích, dočkáme se více peněz na péči a vzrostla i minimální mzda! Nejmenší výplata je nově 13 350 Kč. Podívejte se, co vše se mění.
Zvýšení minimální mzdy i více peněz na péči: Tohle jsou novinky ze štědré státní kasy
1.Místo poukázek opět peníze
Příspěvek na živobytí bude opět některým lidem vyplácen v penězích, a nikoliv v poukázkách. Úřady práce musely dávat potřebným lidem poukázky na 35 až 65 procent příspěvku na živobytí od prosince 2017. Bylo to opatření proti zneužívání dávky, ale v praxi přineslo víc problémů než užitku.
Koho se změny týkají?
● lidí, u nichž tato dávka nepřesáhne 500 korun
● seniorů nad 70 let
● klientů v pobytových sociálních službách
● nemocných, kteří pobývají ve zdravotnickém zařízení po celý měsíc
● lidí s omezenou svéprávností
● těch s přiznaným příspěvkem na péči ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)
● invalidů III. stupně
● případů, kdy se jedná o důvody hodné zvláštního zřetele
2.Víc peněz na péči
Lidé, kteří jsou závislí na péči jiných a nevyužívají pobytové sociální služby, budou zřejmě mít vyšší příspěvek na péči (viz pozn.). Při úplné závislosti, tedy ve IV. stupni, to dělá u dětí i dospělých 19 200 korun, tedy o 6 tisíc víc než vloni.
Příspěvek na péči ve III. stupni míry závislosti se také zvyšuje, ale nejspíše od 1. července 2019, a to o 4000 korun. U dospělých to bude dělat 12 800 korun a u dětí 13 900 korun. To vše má přispět k většímu využívání terénních a ambulantních služeb, kdy lidé vyžadující péči mohou zůstat ve svém domácím prostředí.
Pozn.: Senát návrh schválený Sněmovnou projedná zřejmě během ledna, může tedy ještě dojít k dílčím změnám.
3.Nejmenší výplata je 13 350 Kč
V kolonce hrubá mzda musí na výplatnici od začátku letošního roku stát nejméně 13 350 korun. Za méně peněz nesmí nikdo v Česku na plný úvazek pracovat.
● Minimální mzda vzrostla z 12 200 na 13 350 korun, což je druhé nejvýraznější nominální navýšení od jejího zavedení v roce 1991.
● Ministerstvo práce tvrdí, že když se zvýší minimální mzda, zvyšuje se tlak na zaměstnavatele, aby zvedali mzdy všude. V podstatě je k tomu zavazuje i fakt, že spolu s minimální mzdou se zvyšují i zaručené mzdy. Ty jsou stanoveny pro skupiny povolání podle náročnosti a pohybují se v rozmezí od 13 350 do 26 700 Kč měsíčně pro zaměstnance se stanovenou týdenní pracovní dobou v délce 40 hodin.
● Díky růstu minimální mzdy se zvýší také limity pro slevy na dani (například za dítě v předškolním zařízení) či pro osvobození penze/důchodu od daně.
Zvýšení minimální mzdy,více peněz na péči, přidání důchodcům. Pěkné. Zdražení elektřiny, potravin atd.: takže vlej- vylej. Pořád lepší než za amatéra ekonoma Kalouska, to se přidávalo v tisících měsíčně politikům a soudcům.