Odbory chtějí minimální mzdu 15 tisíc. Maláčová: Ať se domluví se zaměstnavateli

Aktualizováno -
8. 4. 2019
19:30
Autor: ČTK - 
8. 4. 2019
14:09

Na výši růstu minimální mzdy v příštím roce se podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) mají dohodnout zaměstnavatelé a odbory. Rozhodnutí očekává nejpozději začátkem podzimu. Maláčová to v pondělí novinářům řekla v reakci na požadavek odborů navýšit minimální mzdu příští rok o 1650 korun na 15 000 korun. Zaměstnavatelé takový růst odmítají. Maláčová nechtěla uvést přesnou částku, jakou by si představovala, přiklání se nicméně k vyššímu růstu. Zaměstnavatelé skokový růst odmítají a poukazují na zpomalování ekonomiky. Přidali by nejvýš 700 korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že podpoří jen takový nárůst, který bude odpovídat ekonomickým údajům.

„Máme ostudně nízkou minimální mzdu. Míč je na straně sociálních partnerů, aby se dohodli a pokusili se najít nějaký kompromis. Práce se musí vyplatit,“ uvedla Maláčová s tím, že konkrétní částku prozrazovat nebude. Ideální by podle ní bylo, aby se sociální partneři dohodli nejpozději na konci srpna a začátku září, optimálně nejpozději na začátku podzimu. Loni nicméně zaměstnavatelé a odbory shodu nenašli a rozhodoval kabinet. Minimální mzda se pak zvedla v lednu o 1150 na 13 350 korun. 

Vyšší růst minimální mzdy by byl únosný podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) novinářům řekla, že předpokládá jednání na úrovni koalice.  

Odbory argumentují Evropou

Minimální mzdu, kterou pobírá asi 150 000 lidí, zvyšuje vláda svým nařízením. V posledních letech to dělá každoročně vždy od ledna. Od roku 2014 do letoška se nejnižší výdělek zvedl o 4850 korun, tedy zhruba o 60 procent. Rostl tak výrazně rychleji než ostatní mzdy.

S nejnižším výdělkem se upravuje i zaručená mzda. Představuje nejnižší odměnu, na kterou má pracovník podle odbornosti a složitosti práce nárok. Letos se pohybuje mezi 13 350 a 26 700 korun. Podle požadavku odborů by měla od ledna činit 15 000 až 30 000 korun.

Odbory o této částce začnou vyjednávat s vládou. Na tiskové konferenci to v pondělí oznámil předák největší odborové centrály Josef Středula. „Úroveň české minimální mzdy je v EU jedna z nejnižších. Ekonomika, která je na 90 procentech průměru Evropské unie, si nezaslouží tak nízkou minimální mzdu,“ uvedl Středula. Podle něj firmy či instituce v Česku přidání o 1650 korun „zvládnou a utáhnou“.

Odbory poukazují na to, že čistý nejnižší výdělek je v Česku dlouhodobě pod hranicí příjmové chudoby pro samotného dospělého. Kritizují také to, že se české mzdy a platy k příjmům ve starých unijních státech nepřibližují. „V době nejnižší nezaměstnanosti je důvod, aby mzdy významně rostly. Pomůže to kupní síle, pomůže to malým a středním podnikům, pomůže to i tomu, že český občan bude věřit v budoucnost,“ je přesvědčen Středula. Podle něj přidání firmám pomůže si pracovníky udržet.

Premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny řekl, že takový růst mezd jako v minulých letech kvůli zpomalování ekonomiky neočekává. Český statistický úřad před týdnem po měsíci snížil meziroční loňský růst hrubého domácího produktu (HDP) ze tří procent na 2,9 procenta.

Růst minimální mzdy musí odpovídat číslům 

Ministryně financí na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády upozornila na to, že navržený růst by byl o zhruba 12 procent, tedy nejvíce za posledních pět let. „A zpomaluje ekonomika a ten růst mzdy by byl zhruba dvojnásobný než růst průměrné mzdy. A to je těžko představitelné. To číslo je k diskusi na úrovni zaměstnavatelů a zaměstnanců,“ řekla. „Já osobně podpořím takový růst minimální mzdy, který bude odpovídat tvrdým ekonomickým číslům,“ uvedla Schillerová.

Podle některých analytiků by tak výrazný růst minimální mzdy, jaký navrhují odbory, mohl zpomalující českou ekonomiku ještě víc ohrozit. Hospodářská komora uvedla, že by mohly chybět podnikům peníze na investice a zdražovat by mohly některé služby a zboží. Ekonomové a zaměstnavatelé připomínají, že s minimální mzdou roste i zaručená mzda. Ta představuje nejnižší odměnu, na kterou má pracovník podle odbornosti a složitosti práce nárok. Letos se pohybuje mezi 13.350 a 26.700 korun. Podle požadavku odborů by měla od ledna činit 15.000 až 30.000 korun. 

Odboráři se dopadů neobávají. Podle nich se už v minulosti nepotvrdily černé scénáře o propouštění kvůli růstu minimální mzdy. Středula podotkl, že ekonomika sice roste pomaleji, ale pořád roste.


Jak si vypočítat čistou mzdu čtěte ZDE

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa