Schillerová cupuje miliardové plány Maláčové. Proč nechce k Babišovi do ANO?

Autor: Jakub Kopřiva - 
5. srpna 2019
05:00

Absolutně nereálné. Takové jsou podle ministryně financí Aleny Schillerové (55, za ANO) požadavky ČSSD, která chce skoro 20 miliard navíc pro své resorty. Největší apetit má přitom s 11 miliardami navrch ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (38, ČSSD). Schillerová v rozhovoru pro Blesk také prozradila, proč ještě není členkou hnutí ANO, co říká na kauzy premiéra Andreje Babiše (64, ANO) a jak to má s Čapím hnízdem.

Před vámi je asi nejsložitější období pro ministra financí. Budete jednat o rozpočtu. Jak tvrdá ta vyjednávání budou?

Vždy se snažím o konstruktivní a věcné jednání. Čekala jsem na makroekonomickou předpověď, tu máme hotovou a na jejím základě se udělá nový odhad příjmů. Musíme zaktualizovat dubnový odhad, kdy se dělal předběžný návrh rozpočtu. Máme jen jedny peníze, jednu hromadu.

Jak s touto hromadou nejlépe naložit?

Celá řada věcí už je daných. Prioritou jsou a musí být investice, protože nám ekonomika – nikterak dramaticky – zpomaluje. A investice jsou tahounem ekonomiky. Další prioritou jsou pro nás důchodci. Pokračujeme ve splácení starých dluhů, podruhé zvedáme důchod v průměru o 900 korun.

Kolik z toho je valorizace?

Přesně to budeme vědět během září, až budou čísla statistického úřadu. Odhaduji to kolem 720 korun a my tu částku nadto dorovnáme do průměru 900 korun. To navýšení důchodů v roce 2020 činí navíc 37 miliard.

ČSSD má nereálné požadavky, říká ministryně

Kromě důchodů a investic, co budou ještě významné položky?

Jsou to platy ve školství. Učitelům je zvýšíme tak, abychom dosáhli závazku, že jejich průměrný plat bude v roce 2021 něco málo přes 45 tisíc korun. Navyšujeme peníze i do vědy nebo sportu. To je dané. Pak se budeme bavit o nadpožadavcích. Tady to bude o vyjednávání, protože pro mě je schodek 40 miliard nepřekročitelná cifra.

Máte už nějaké signály z ministerstev, kdo bude chtít nejvíc?

Signály už byly po tom schvalování předběžného návrhu. Náš koaliční partner se zdržel, byly tu zejména výhrady ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a ministerstva vnitra. Požadavky resortů jsou asi 21 miliard, přitom ČSSD chce zhruba 18,5 miliardy. Z toho 11 chce MPSV a 6 vnitro. To jsou samozřejmě nereálné požadavky.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO, 29. 7. 2019)Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO, 29. 7. 2019) | Blesk - Alexandr Malachovský

Kvůli investicím jste byli v minulosti kritizováni. Kde se vzal ten obrat, že musíme investovat?

Myslím, že kritizováni jsme byli opozicí, která bude vždycky kritizovat.

A také vás za to kritizoval i prezident Zeman.

Prezident se vyjádřil, že kdybychom posílili investice, bylo by to dobře. Ale nikdy jeho kritika nebyla agresivní. Ale musím se pohybovat v možnostech, které mám. Na letošní rok jsme na investice vyčlenili přes 122 miliard včetně evropských peněz. A příští rok plánujeme investovat celkově 135 miliard. Je to historicky nejvyšší částka.

„V Bruselu nekoukají na schodek, ale na stav financí“

Máme období zpomaleného růstu. A vy navrhujete 40 miliardový schodek, který je vám vyčítán. Proč tomu tak je?

Schodek je 0,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP, pozn. red.), to je zanedbatelné číslo. Když se bavím s ostatními ministry financí v Bruselu, tak je vůbec nezajímá schodek státního rozpočtu, ale stav veřejných financí jako celku. Jak se s nimi hospodaří. A ty jsou u nás letos pořád přebytkové a příští rok budou téměř vyrovnané. Patříme ke špici v Evropě. Je to z hlediska snižování dluhu, kdy ho v poměru k růstu HDP neustále snižujeme.

Jak na vás doléhala vládní krize, která vznikla kvůli takové banalitě, jako je výměna ministra?

Já to na vládě nijak nepociťuji. Pan ministr Staněk pracoval standardně, zapojoval se, dojednával předběžný návrh rozpočtu. Nijak to na mě extra nedoléhalo, to více z těch zpráv z médií. Vláda funguje standardně, všichni si uvědomujeme, že je tu nějaká situace, kterou je třeba vyřešit. Myslím si, že je před námi větší oříšek, a to bude rozpočet.

Myslíte si, že na vás ČSSD znovu zatlačí demisí, až se bude jednat o rozpočtu?

To nemohu předjímat. Myslím, že vyjednávání budou složitá, protože zvlášť 11 miliard pro MPSV je absolutně nereálné. Požádala jsem kolegy, kteří mají nadpožadavky, o analýzu. Chci přesně do koruny doložit, v čem spočívají jejich požadavky. Ta debata bude minimálně složitá.

Video  Staněk se loučil s ministerstvem, Babiš mu přišel potřást pravicí  - Blesk - Lukáš Červený

„Nikdy jsem o vstupu do hnutí neuvažovala“

Často jste tady mluvila o MPSV. Jaké jsou vaše vztahy s Janou Maláčovou?

Stojím v čele resortu, který musí chránit státní kasu. Jsem zodpovědná za to, jakým způsobem navrhnu rozdělení peněz. A paní ministryně je na straně, kdy spravuje oblast sociálních dávek a cítí potřebu spíše rozdávat. Logicky se pracovně často názorově nepotkáváme. Už jsem nicméně ve věku a natolik zkušená, že nikdy netahám osobní pocity do práce.

Nepřipadá vám paradoxní, že premiér, který musí být svým založením pravicový, razí levicový program?

Sám o sobě říká, že je člověk s velkým sociálním cítěním, což jsem poznala. My spolu někdy také narážíme, protože má někdy představu, že by měl ještě více přidat potřebným. Tomu rozumím, nejsem asociál. Ale můžete dávat jen z toho, co máte. Peníze jsou jen jedny, někde je přidám, jinde je musím vzít.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO, 29. 7. 2019)Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO, 29. 7. 2019) | Blesk - Alexandr Malachovský

S Andrejem Babišem jste hodně spjatá. Proč ještě nejste v hnutí ANO?

Je to proto, že jsem byla celý život úředníkem a považuji za přirozené být apolitická. Nikdy jsem o vstupu do hnutí neuvažovala. Mám dospělé děti, takže se můžu věnovat kariéře a práci. Jako ministr nemáte pracovní dobu. Jsem ráda, když urvu pár hodin pro svého čtyřletého vnuka. Jinak toto není práce, ale služba. A neumím si představit, že bych se věnovala ještě jiným aktivitám.

Máte pocit, že ministři-straníci se své práci nevěnují naplno? Teď to tak vyznělo.

To bych nechtěla, aby to tak vyznělo. Přemýšlím, který ministr je straník.

Ministři Brabec, Plaga nebo celá ČSSD.

Máte pravdu. Já mluvila o sobě, nebudu nikoho soudit. Každý má nějakou svoji agendu. Skloubit pozice ministryně financí a vicepremiérky pro ekonomiku je, myslím si, hodně časově náročné.

Takže jste žádnou nabídku nedostala?

Zatím to není na stole, žádnou konkrétní nabídku jsem nedostala. Nepřemýšlela jsem nad tím. Nic v tomto směru neplánuji.

Digitální daň by měla přinést asi 5 miliard korun

Kdy se dočkáme slibované daňové reformy?

Když pominu kontrolní hlášení a evidence tržeb, připravili jsme daňové balíčky, kde bojujeme s daňovými úniky u velkých korporací. Ty budou předkládat hlášení, do které země a v jaké výši odvádí dividendy, aby mohla finanční správa lépe posoudit a zkontrolovat, že jsou zdaněné. Máme v legislativním procesu i reformu Moje daně, díky které si budete moci vyplnit daňové přiznání z pohodlí obýváku. Navíc v této novele také snižujeme sankce jako úrok z prodlení.

Stále trváte na digitální dani?

Podporovala jsem snahy o zavedení celosvětové digitální daně, ale to je běh na dlouhou trať. Proto jsme se rozhodli vyrazit cestou jako Rakousko a vytvořit si vlastní digitální daň. Internetoví giganti by tu nemohli podnikat, kdybychom neměli IT infrastrukturu. Je spravedlivé, aby v naší zemi tyto korporace odváděly podíl ze svých obrovských zisků, které u nás mají. Mělo by to přinést podle našich odhadů asi pět miliard.

Chystá se nějaká úleva nebo pomoc pro menší živnostníky?

Připravujeme paušální daň. Pokud bude mít živnostník příjmy do jednoho milionu, bude si moci vybrat. Může vést evidenci a podávat přiznání, nebo zaplatí jednou platbou daň, sociální a zdravotní. Už pak nemusí podávat přiznání, mít účetního a logicky mu nepřijde ani kontrola, protože nebude mít co kontrolovat.

„Každý má právo se očistit. Nejsme ani ve fázi žaloby“

Jak na vás doléhají kauzy kolem premiéra Babiše?

Otázka je, co je vlastně reálná pravda. Jsem právník a myslím si, že každý má právo, aby byla vůči němu uplatněna presumpce nevinny. Má právo se očistit, nejsme ani ve fázi obžaloby. Nesouhlasím ale s výroky typu: že u politiků je presumpce viny.

To byl výrok prezidenta Zemana.

Nevím, koho to byl výrok. Já jsem ho slyšela spíš od jiných politiků, ale to je v tuto chvíli nepodstatné. Ctím právo na presumpci neviny a spravedlivý proces. Já si nemohu ověřit na finanční správě, jak to je. Ta má mlčenlivost i vůči mně.

Nepřipadá vám zvláštní, že premiér tvrdí, jak nemá nic společného s Agrofertem a přitom se ženil na Čapím hnízdě nebo dělá briefingy v průhonické sokolovně, které spadá pod Imobu?

Teď nevím, o jakých mítincích mluvíte.

Tam byl nespočet tiskovek.

Nevím, jak je to s průhonickou sokolovnou, vůbec ty vazby neznám, jestli si to třeba nepronajímá. To se ptejte pana premiéra, ne mě.

Čapí hnízdo si pan premiér nepronajímá.

To netuším, to víte vy. Na to se ptejte jeho. Nebyla jsem na svatbě pana premiéra. Dokonce jsem nikdy nebyla na Čapím hnízdě. Znám ho akorát z fotek. To nejsou dotazy na mě, nebudu to komentovat. Zeptejte se pana premiéra.

Kde tedy je pověstná červená linie pro Alenu Schillerovou, za kterou není ochotná jít?

Červená linie pro Alenu Schillerovou je sestavit státní rozpočet tak, abych se za něj nemusela stydět. Aby tu byly udržitelné veřejně finance, udržitelný schodek a zajištěná budoucnost a růst této země. A pokud by se mi to nedařilo, tak to je moje červená linie.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

marmat ( 5. srpna 2019 23:47 )

Bizarní je Maláčova....jako chudá příbuzná,co slibuje sedm divů....ale hned za ní Trollí hvězdy beznadějně MIMO 🤣

pooresh ( 5. srpna 2019 18:12 )

To psala stara Buresova!

pooresh ( 5. srpna 2019 18:10 )

Patris do rodiny? Ja bych te pani neveril ani pozdrav!

pooresh ( 5. srpna 2019 18:08 )

mamrde,je socialni,ale spocital jsi,kolik miliard nasliboval a rozdal Babis,na cestach po rodne hroude?

pooresh ( 5. srpna 2019 18:05 )

Sudruhovia,ja bych se toho nebal! Je jen treba zacit s bagrovanim lithia v Erzgebirge,tam je prachu,jako mraku!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud